şükela:  tümü | bugün
 • çinde devlet başkanı çıkartan partinin adı.
 • çin halk cumhuriyetinin anayasa ile belirlenmiş iktidar partisi. 1921'de şanghay'da kurulmuştur.

  çin anayasası, çin halk cumhuriyeti’nin işçi sınıfının önderliğindeki halkın demokratik diktatörlüğü altında yönetilen ve işçilerle köylülerin ittifakına dayalı bir sosyalist devlet olduğunu, çkp'nin iktidar partisi olduğunu belirtmektedir.
 • çin'de ki öğrenci olaylarıyla ilgili bir yazı için bkz. http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=118393

  yazıdan can alıcı bir kesit;
  "15 yıl önce tiananmen meydanı'nda olup bitenlerin önemi, bize komünist parti hakkında verdiği dersten ibaret. o da şu: kendi geleceğiyle halkın çıkarları arasında bir seçim yapmaya zorlandığında komünist parti her zaman kendi geleceğini tercih edecek. taleplerinizin ne kadar akılcı olduğunun ya da taleplerinizi ne kadar makul ortaya koyduğunuzun hiçbir önemi yok. tiananmen bize komünist parti'nin yalnızca kendisi için yaşadığını öğretti."

  (bkz: türkiye komunist partisi)
 • (bkz: çkp)
 • 270 milyon civarı üyesi olduğu söylenen parti.
 • 58 milyon üye sayısıyla türkiye nüfusuyla amansız bir yarışa girmiş parti. ha gayret çin. 6 milyar insan seni izliyor. rezil etme kendini türkiye'ye karşı.
 • çin’in uluslar arası kanalı cctv 9’dan, komünist parti iktidarının 60 yıl kutlamalarının bant yayınını izlerken, militarist ruhlu bu gösterilere hiç yabancı olmadığımı görüyorum. hu jintao önünde her yöre ve etnik gruptan çinlinin icra ettiği “china my love” marşı/şarkısı bir nebze bu görüntüyü yumuşatsa da; bu bile “türkiyem türkiyem cennetim” tadında kalabilmiş, ancak.
  bu görüntüleri, henüz yıkılmayıp ayakta durmaya çalışan çin komünizminin, diğerleri gibi, uzak olmayan bir gelecekte, yumuşayarak kapitalizmin ruhu tarafından teslim alındıktan sonra bile belki nostaljik yönetimi sürdürmeye devam edeceğini anlatıyorsa da, hala o noktadan uzakta olduğunu söylüyor.
  *
  çin’in babası olarak adlandırılan sun yat sen’in önderliğinde 1912 yılında hanedanın tasfiyesi sonrasında kurulan cumhuriyet idaresi altında başlayan burjuva devrimi, savaş ağaları ve bunların neden olduğu ülkenin parçalı yapısı nedeniyle kesintiye uğrayınca, bir partiden çok cephe örgütlenmesi niteliğindeki kuomintang içinde yer alan komünistler, başlangıçta bu parçalı yapıdan ve ittifak içinde değişen anlayışlar nedeniyle ortaya çıkan düşmanlıklardan faydalanarak güçlenerek çıkmayı bilmişlerdir. sun yat sen’in ölümü (1924) ardından kuomintang’ın başına geçen çan kay şek, müttefiki komünistleri imhaya yönelince(1927); mao zedung önderliğinde bu imhaya karşı gerçekleştirilen uzun yürüyüş ve sonrasındaki oluşturulan “kızıl” kurtarılmış bölgeler korunarak, önce japon işgaline karşı ittifak altında, arkasından da çan kay şek’in tasfiyesi ile, 60 yıl önce bugün, komünist parti, çin’in demokratik devrimini gerçekleştirmiş ve sosyalizme yönelişini başlamıştı.
  *
  çin’de gerçekleştirilen bu yeni tipte devrim, 60’lı yılların başında dünya konjonktürüyle birlikte türkiye’de de yükselen sosyalist/komünist hareketleri de etkilemiştir. kendilerine milli demokratik devrimci (mdd) denilen ve günümüzde çoğu birer “sol” milliyetçi harekete dönüşmüş, ağırlıklı üniversite öğrencilerinden oluşan bu gruplar, ortaya çıktıkları 60’lı yıllarda, türkiye’nin yüzyılın başındaki çin’in olduğu gibi “yarı-feodal ve yarı-sömürge” olduğunu, devrimin önündeki adımının bu yapının tasfiyesi sonrasında sosyalizme yönelmesi gerektiğini savunmuşlardı.
  mdd'ciliğin bir başka türevi olarak kendisine “maoist” adını veren şiddet yanlısı bir küçük anarşist grup da, önceki gün, 12 eylül döneminde tunceli’de yapılan işkence sonrası meydana gelen ölüm(ler)den sorumlu tuttuğu bir emekli albay’ı evinde infaz etmiştir.
  bugün bizdeki mdd'ciliğin gerek milliyetçisi ve gerek anarşisti grupları, anavatanında ayakta durmaya çalışan çin komünizminin iktidara geldiği güne kadar izlemiş olduğu, kopyaladıkları teorik içeriğinden çoktan kopmuşlar, adlandırıldıkları bu kavramı nostaljik/ayırıcı etiket olarak taşımaktalar, sadece.
 • parti uyeleri, cin'de gerceklesen bir nevi sanayi devrimi diyebilecegimiz gelismelerden sonra,fabrikator ve yatirimcilardan zengin degildir artik.mulkiyet hakkinin olmadigi 50 li 60 li yillar , parti uyelerinin herseye sahip oldugu devir gerilerde kalmis gibi gorunuyor ,simdilik.
 • üye sayısı 80 milyon olmuş.
 • 90. kuruluş yılını büyük bir törenle kutlamıştır.

  http://www.foreignpolicy.com/…e_the_communist_party
hesabın var mı? giriş yap