şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zor bir eylem değildir. alınan ürünlerde made in ibaresine bakılır, china yazısından köşe bucak kaçılır. bbp'li arkadaşlardan çok önce çeşitli sebeplerle bireysel başlatılan bu eylemin milliyetçi duygularla dahi olsa kitlesel hale gelmesi sevindiricidir.
 • içinde insan olan bir aracın ışık hızına ulaşma imkansızlığına eş değerdir.

  hele ki tarihsel olarak türklerin çinlilere kız alıp verdiği hikayesi doğru ise, bu boykota dna'larımzdaki çin genini de dahil edersek toplu intihara yol açar.

  kısacası na mümkün taleptir.
 • alternatifi olarak onlar kadar ucuz made in p.r.c. malları kullanarak yapılabilecek eylem.
 • hali hazırda satılan hiç birşeyi almamak anlamına gelen protesto.
 • uygulanabilirliği üst komşusu ambargolardan geçer.
 • şahsımın çin mallarının memleketteki zaten az olan üretimi baltaladığı, işsizliğe sebep olduğu için 6-7 yıldır bireysel olarak katıldığı eylem.

  ha, bu demek değil ki çin mallarından tamamen kaçabilirsiniz. aldığınız markalı bir usb bellek, internetten sipariş vererek aldığınız bir modem de çin malı çıkabiliyor. fakat bunun haricinde aldığım her ürünün ilk önce nerede üretildiğine bakarım. ayrıca bir de işin sağlık boyutu da var. özellikle çocuklar için üretilen oyuncak vs. nin hamgi malzemelerden, hangi şartlar altında yapıldığı da meçhul. hele ki mutfak eşyası, tabak-çanak vs. de çin ürünlerini kimseye tavsiye etmem. geçen yıl bazı ab ülkelerinde bunların toplatıldığını çoğunuz okumuşsunuzdur zaten. evimize hediye gelen ve çok güzel görünümlü çin malı bir tabak setini sırf ne olur ne olmaz, yavaş yavaş vücudumuza zehir almayalım diye kullanmayıp yerine pahalı da olsa bilinen yerli bir markanın setini aldık.

  ve tabi en son uygur türklerine yapılan bu katliamlardan sonra mümkün olan en son derecede çin malı ürünleri almayacağım kesin bundan böyle. bu sadece uygur türkleriyle de alakalı değil aslında. orada çok ciddi bir köle işçi emeği de mevcut. sırf bu bile yeterli olmalı çin ürünlerini kullanmamak için.
 • çinin sincan uygur özerk bölgesi'nde yaşayan türklere karşı gerçekleştirilen öldürme, yaralama ve tutuklama olaylarına karşı tüketiciler birliğince gerçekleştirilen kampanya. ( çin resmi kaynaklarına göre 156 ölüm, 816 yaralı, 1.400 tutuklu olduğu açıklanmıştır. fakat gerçekte bu rakamların daha fazla olduğu uygur kaynaklarınca bildirilmektedir. )
 • yerli endüstriyi çin malı ıvır zıvıra kurban edenler ve işçilik ucuz diye herşeylerini çin'de yaptıran dünya markaları sayesinde maalesef mümkün değildir.
 • imkansız değildir, geç bile kalınmış iştir ona bakarsan.
 • ülke genelinde uygulandığı takdirde olumlu sonuçlar verecek olan eylemdir. şu an odamda bulunan tüm elektronik eşyalara baktım. neredeyse hepsi çin malı. bu ürünlerin üretildiği başka bir yer yok mu? vardır elbette, türkiye'de üretilmiyor mudur? büyük bir ihtimalle -az da olsa- üretiliyordur. eğer biz, çin mallarını bir kenara itip, türk ürünlerini, hadi onu da geçtim, farklı ülkelerin ürünlerini kullanırsak sizce çin malları egemenliği sona ermez mi? bence erer, ve denemeye değer.