şükela:  tümü | bugün
  • geçtiğimiz günlerde de 1 milyon pfizer aşısı müjdelenmişti. onlar kime vurulacak olabilir acaba?
  • hem ücretsiz hem çin malı. kobay kobay diye bağırıyor resmen. azıcık düşünebilen bi insan alman, amerikan aşısını falan bekler.
  • 5'er tane maske dağıtamayan hükümetin yeni müjdesi.

değil 50 milyon, dedikleri tarihe kadar 500 bin aşı gelsin; ben razıyım.
  • devlet dışında özel firmalar aşı ithal edebilecek mi acaba? birçok kişinin çin aşısı yerine parasını verip pfizer ya da moderna yaptırmak isteyeceğini düşünüyorum. mesela ben.
  • çin aşısı faz 3 çalışmaları çok yakında yayınlanacak.
    sonrasında da uluslararası onaydan geçecek. daha sonra bize gelecek.

ayrıca çin aşısı onaylandıktan sonra alman aşısından daha az riskli. çünkü inaktif bir aşı. yani ölü virüsten üretildi. bu zaten birçok aşıda kullanılan geleneksel bir yöntem.

alman aşısı ise mrna yöntemiyle üretilen bir aşı. bu yeni bir yöntem.

yani sırf çin diye çin aşısı olmam demeyin ve diyenleri de takmayın. hangi bilimsel veriye göre konuşuyorlar araştırın. sizin de çekinceleriniz olabilir anlarım ama direkt olmam diyip aşı karşıtlığı yapmak topluma zarar verir.

bu salgının temel çözümü aşı olacak. aksi takdirde mevcut kısıtlamalı yaşamımız kolay kolay bitemeyecek, ekonomimiz de giderek daha berbat hale gelecek. aşı karşıtlığı yapmayın, yapanları takmayın. bilimle kalın...

https://www.google.com/…hpasadan-yanit-6140250/amp/
  • "geçtiğimiz günlerde de 1 milyon pfizer aşısı müjdelenmişti. onlar kime vurulacak olabilir acaba?"

bakin cin asisi cok guzel ben de basiyorum diyerek pfizer asisini yaptirir kendine koca.
  • yahu arkadaşlar şu çin aşısının faz 3 denemeleri tamamlanmadı diye hatırlıyorum ben. bu hususta lehte aleyhte bilgisi olan paylaşsın. testleri tamamlanmamış aşıyı nasıl olup da on milyonlarca sipariş verip millete uyguluyoruz? bir açıklaması yok mu bu işin?

ek:
    gelen yanıtlar şöyle:
    1-iyimserler: faz 3 gerçekten tamamlanmamış ama tamamlanmadan da önsipariş mahiyetinde sipariş verilebiliyormuş. faz3 denemeleri başarısız çıkarsa sipariş iptal olurmuş. faz3 denemelerini de türk deneklerle türkiye üzerinde yapıyorlarmış.
    2-ultra iyimserler: ennn gelişmiş ve ultra süper olan aşı çin aşısıymış aslında, ötekiler kolpaymış asıl.
    3-devletçiler: devletimizin ferasetine ve alacağı önlemlere güvenmeliymişiz, büyük resim, yerli ve milli vb.
    4-kötümserler: orospu çocukları bizi denek olarak kullanacaklar, faz 3 denemelerini türk halkı üzerinde yapacaklar ama kafese oynamak için tekerlek bile koymayacaklar. ölen ölür kalanlara faydası olur. herkes de ölecek değil ya, bişey olmaz bişey olmaz...
    ek2
    5-komplocular: virüsü bunlar çıkarmisti zaten tabi ki de aşısını da üretmişler!
    böyle açıklamalar geldi.
    ek3
    6-realistler:
    bunlar 50 milyon aşıyı yaşlı garibanlara ve akpli olmayan memurlara kaktıracaklar.
    1 milyon pfizer aşısını da akp üst sınıfına dahil olan kodamanlar ve siyasiler kullanacak.
  • (bkz: mehmet ceyhan) seçme şansı olsa düşünebileceğini ama çin aşısı geldiğinde onu da vurdurmaktan çekinmeyeceğini belirtmiş.

not : son bir kaç entry'mde sürekli olarak çin aşısını savunuyor gibi görünmem beni de rahatsız ediyor ancak aşırı geri zekalılığa karşı çaresiz bu saftayız.

not 2: bir de aşının bedava vurulacağı açıklamasını, çinden bedava aldık gibi anlayan tayfa var. sokağa fazla çıkmayın. harcarlar sizi.
  • azili bir cin dusmani olarak sunu soyleyeyim; asiyi satin aldigimiz cinli firmanin (sinovac) hali hazirda kullanimda olan 6 asisi var. pfizer'in uretimine yardimci olacagi biontech'in ise henuz onaylanmis asisi yok. ayni sekilde moderna da henuz onaylanmis bir asiya sahip degil. yani cin firmasi bu konuda daha guvenilir duruyor. ama sahsi olarak hangisini tercih edersin deseler yine biontech derim.