şükela:  tümü | bugün
 • sadece inanmak istediğimiz şeyi "doğru" kabul ettiğimiz ve tüm bilimsel veriler aksini söylese bile bunun hiçbir öneminin olmadığı bu çağa sanırım post-truth çağı diyorduk.

  sağlık bakanlığı'nın açıklamalarına güvenmemekte haklısınız. ancak aşı hakkında en azından bir fikir edinmek için bakanlıktan bağımsız kaynaklara da bakmak lazım.

  meselâ türkiye'deki salgında çok önemli bir görev üstlenen cerrahpaşa tıp fakültesi enfeksiyon hastalıkları anabilim dalı başkanı prof. dr. fehmi tabak; aşıların hangi ülkeden olduğunun değil, bilimsel verilerinin tartışılması gerektiğini ve kendisinin de bu aşıyı güvenle yaptıracağını vurguluyor.

  gelişmiş ülkeler bu aşıyı şu ana kadar neden sipariş etmedi peki? unutmamak gerekir ki bu ülkeler ilaç sanayisi dahil olmak üzere birçok alanda çin'le oldukça sert bir rekabet içerisinde ve aşı çalışmalarını finanse etmek için kendi şirketlerine zaten yüz milyarlarca dolar kaynak aktarmış vaziyetteler. yürüttükleri çalışmalar başarılı olduğu ölçüde tabii ki çin'den aşı almak istemeyecekler.

  evet, bu salgını çin'e borçluyuz ve çin otoriter bir yönetime sahip. ancak ilerleyen zamanda gördük ki başta amerika olmak üzere ingiltere, italya ve isveç gibi birçok ülke işin ciddiyetini kavrayıp gerekli önlemleri alma konusunda en az çin kadar isteksiz davrandı. kaldı ki çin'in büyüme stratejisi tümüyle ihracata dayalı. yani salgından dolayı olumsuz etkilenen dünya ekonomisi en az diğer ülkeler kadar çin'in de umurunda. ayrıca çinlilerin bu alanda düzeltmeleri gereken bir imajları var ve ikinci bir fiyaskoyu kolay kolay göze alabilecek durumda değiller.

  - çin menşeli coronavac aşısı hakkında neler biliniyor? uzmanlar nasıl değerlendiriyor?

  coronavac aşısı, çinli ilaç şirketi sinovac biotech ve brezilyalı biyolojik araştırmalar yapan butantan enstitüsü'nün iş birliğinde geliştirildi.

  makak maymunlarındaki ilk sonuçlar, aşının 10 covid-19 suşunu nötralize eden antikorlar ürettiğini ortaya çıkardı.

  sinovac’ın 17 kasım'da dünyanın en eski tıp dergilerinden 'lancet'te yayınlanan ilk denemelerinin ön sonuçlarına göre, aşının güvenli olduğu kaydedildi. ancak aşının covıd-19'dan kurtulan hastalara kıyasla daha düşük antikor seviyelerine sahip orta düzeyde bir bağışıklık tepkisi ürettiği belirtildi.

  coronavac, lancet'te, "farelerde, sıçanlarda ve insan olmayan primatlarda iyi immünojenisite gösteren covıd-19'a karşı inaktive edilmiş bir aşı adayı" olarak tanımlanıyor.

  aşıyla ilgili değerlendirmede, 18-59 yaşları arasındaki sağlıklı yetişkinlerde farklı konsantrasyonlarda ve farklı doz programları kullanan iki coronavac dozunun iyi tolere edildiğini ve orta derecede immünojenik olduğu ifade ediliyor.

  coronavac, endonezya ve bangladeş'teki insanlar üzerinde üçüncü aşama denemelerine ek olarak brezilya'da temmuz ayında üçüncü aşama denemelerine girdi.

  aşının yan etkisi var mı?

  lancet'in yaptığı değerlendirmede aşının olumsuz reaksiyonlarının hafif olduğu belirtiliyor; en yaygın semptomun enjeksiyon bölgesinde görülen ağrı olduğu ifade ediliyor.

  viral vektörlü aşılar veya dna veya rna gibi diğer covıd-19 aşı adaylarıyla karşılaştırıldığında, coronavac ile aşılamadan sonra ateş oluşumunun nispeten düşük olduğu kaydediliyor.

  türkiye'de aşılamanın devam eden aşamalarında her 500 gönüllüde ara değerlendirme raporları hazırlanıyor. 6 kasım tarihinde 518 kişi ile hazırlanan ara güvenlilik raporuna göre, aşının önemli bir yan etkisinin bulunmadığı tespit edildi.

  en sık görülen yan etkiler yorgunluk (yüzde 7,5), baş ağrısı (yüzde 3,5), kas ağrısı (yüzde 3), ateş (yüzde 3) ve enjeksiyon yerinde ağrı (yüzde 2,5) olarak raporlandı.

  bağımsız veri izleme komitesi, ara güvenlilik raporunda aşının güvenliliği ile ilgili çekinceleri olmadığını bildirdi.

  aşılama yöntemi nasıl?

  türkiye, üçüncü faz çalışmaları devam eden çin menşeli covid-19 aşısını deneme uygulamalarına katıldı. bu aşının, toplamda 12 bin 450 gönüllü üzerinde uygulanması planlanıyor.

  sağlık çalışanları grubundaki uygulamaların güvenlilik verileri olumlu olarak değerlendirildiği için uygulamalar normal riskli vatandaşlara da açıldı.

  bakanlığın açıklamasına göre aşı şu şekilde uygulanıyor:

  "aşı çalışmasında, gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı, diğer bölümüne ise plasebo veriliyor. bu yöntem, bilgisayar programı tarafından rastgele olarak belirleniyor ve hangi gönüllüye ne yapıldığını araştırma ekibi bilmiyor. gönüllü vatandaşlar üzerinde yapılacak denemelerde, her 3 kişiden 2’sine gerçek aşı uygulanacak. bu sayede gerçek aşı ile aşı olmayanlar arasında etki farkı ortaya konulabilecek. çalışmanın bitiminde, plasebo kolundaki tüm gönüllüler de tekrar merkezlere davet edilecek ve gerçek aşı uygulaması yapılacak."

  aşı brezilya'da tartışmaya yol açmıştı

  çinli ilaç şirketi sinovac biotech'in geliştirdiği "coronavac" isimli yeni tip koronavirüs (covid-19) aşı adayından 120 bin doz geçtiğimiz hafta brezilya'ya ulaştı.

  sao paulo eyaleti, başarılı olması durumunda 46 milyon dozluk aşı almanın yanı sıra çinli ilaç şirketiyle aşının üretimi için gerekli teknolojinin butantan enstitüsü'ne aktarılması üzerine anlaştı.

  ülkede, çin'in geliştirdiği coronavac aşı adayı, devlet başkanı jair bolsonaro ile muhalifi sao paulo valisi doria arasında tartışmalara neden olmuştu.

  brezilya sağlık düzenleme kurumu (anvisa) 29 ekim'de meydana gelen 'ciddi' bir klinik kaza sonrası sinovac'ın coronavac aşısının klinik deneylerini durdurma kararı aldıklarını duyurmuştu.

  sinovac ise yayınladığı yazılı açıklamada, "aşımızın güvenliğine güvenimiz tam" demişti.

  kaynak: euronews

  - coronavac'ın brezilya'daki denemeleri bir buçuk günlük bir aradan sonra yeniden başladı

  brezilya'da sağlık alanında yetkili kurum anvisa, coronavac adlı aşının denemelerine katılan bir gönüllünün ölümü üzerine güvenlik endişesiyle denemelerin askıya alındığını bildirmişti.

  anvisa, bu karar alındığında gönüllünün ölüm nedeniyle ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmadığını, ancak denemeleri yürüten butantan biyomedikal merkezi'nden edinilen bilgiye göre ölümün intihar olarak kayıtlara geçtiğini ve aşıyla ilgili olmadığını belirtti.

  kurumdan yapılan açıklamada, yeni veriler ışığında, aşı çalışmalarına yeniden başlanmasına izin verildiği belirtilerek, "askıya almanın söz konusu ürünün kalitesi, güvenliği ve etkisi ile ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmediği" ifade edildi.

  kaynak: bbc

  - ‘çin aşısı mı alman aşısı mı?’ sorusuna cerrahpaşa’dan yanıt

  cerrahpaşa tıp fakültesi enfeksiyon hastalıkları anabilim dalı başkanı prof. dr. fehmi tabak, covid-19’un 11 ayda 1,5 milyon kişinin ölümüne yol açtığına işaret ederek, “sinovac denilen firma uzun yıllardır aşıda deneyimli. faz 1-2 sonuçlarını yayınladılar. her iki aşının faz 3 çalışmalarına biz de dahil olduk ve çok titizlikle sürüyor. çin'in geliştirdiği inaktif virüs aşısı, 3 ay önce acil kullanım onayı alarak çin’de 80 bin acil servis çalışanına uygulandı. bugün etik kurul onayım çıktı, ben de bu aşıdan olacağım. güvenmesem olmazdım” dedi.

  “gönüllü vatandaşlar aşılanmaya başlandı”

  geçtiğimiz eylül ayında hacettepe tıp fakültesi'nde ilk kez gönüllü sağlık çalışanlarının aşılanmasıyla türkiye’deki faz 3 klinik araştırmaları başlayan çinli sinovac biotech firmasının geliştirdiği covid-19 aşısı için vatandaşlar arasından da gönüllülere aşı uygulamaları başladı. aşı, türkiye genelinde 24 merkezde, 10 binin üzerinde gönüllüye uygulanacak.

  sinovac aşısının uygulandığı merkezlerden istanbul üniversitesi cerrahpaşa tıp fakültesi'ndeki araştırmanın yürütücüsü enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji anabilim dalı başkanı prof. dr. fehmi tabak, “aşı, türkiye’de şimdiye dek yaklaşık 2 bin civarı gönüllü sağlık çalışanına uygulandı. toplamda 13 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor. bir iki ay içinde aşılamaların bitip çalışmanın tamamlanacağını tahmin ediyorum” dedi.

  “bir an evvel toplumun yarısından fazlasının aşılanması gerek”

  prof. dr. fehmi tabak, bu pandemideki bütün oyunu değiştirecek gücün aşı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

  aşıda bugün için geldiğimiz noktaya baktığımız zaman, umutlanmamız için çok neden var. bugün 233 tane aşı çalışması var dünyada. bunların 67 tanesi insan çalışmalarına yani faz 1-2 klinik çalışmalara devam ediyor. üç aşı, artık ilgili kuruluşlardan onayı alınıp tüm dünyada kullanıma girmek üzere. ilk başvuranlardan biri de bizim açımızdan da bir gurur kaynağı olan biontech-pfizer (mrna) aşısı. bunun faz 3 çalışmalarına türkiye’de biz de dahil olduk ve şimdiye dek 500 gönüllü sağlık çalışanı aşılandı. ikinci dozlarına başlanıyor bugünlerde. bir diğer aşı da, faz 3 çalışması şu anda ülkemizde, brezilya ve endonezya’da da devam eden inaktif virüs aşısı olan çinli sinovac'ın aşısı. sağlık bakanlığı’nın gönüllü daveti ile çok fazla sayıda gönüller başvurmaya başladı bizim merkezimize de. inaktif virüs aşısı daha eski bir yöntem. aslında daha güvenilir bir yöntem. virüsü üretip değişik maddeler veya ısıyla inaktif hale getiriyorsunuz. yani o virüsün çoğalma şansı, hastalandırma gücü yok oluyor. ama immün sistemimizi uyarıp antikor oluşturma gücü çok çok iyi. mevcut yeni teknolojiler (mrna) veya inaktif aşıların etkinlikleri aşağı yukarı benzer şekilde. fiyatları da üç aşağı yukarı beş yukarı aynı olacak muhtemelen. benim görüşüm inaktif aşı ya da diğer aşılar, bir an evvel toplumun yarısından fazlasını aşılayacak şekilde bir aşı programına bir an evvel başlamamız lazım.

  “bir sürü etik kuruldan geçiyor”

  aşıların hangi ülkeden olduğunun değil, bilimsel verilerinin tartışılması gerektiğinin altını çizen prof. dr. tabak, sözlerini şöyle sürdürdü:

  tamam tartışalım ama bilimsel verilerle tartışalım. sinovac firması da uzun yıllardır aşıda deneyimli bir firma. onların da ciddi klinik araştırma ekipleri var. faz 3 çalışmalarının kabulünü, yapılan ülkelere bırakmış durumdalar. çalışma, araştırmanın yürütüleceği merkezlerin etik kurulundan, sağlık bakanlığının etik kurulundan onay verildikten sonra yapılıyor ve belli kuralları var. zaten bu aşının da faz 1-2 sonuçları iyi olunca faz 3’e geçildi. araştırmanın temeli aslında faz 1 ve faz 2'de bellidir. orada aşının etkinliği görülür. yan etkiler görülür. faz 3'te ise bu etkinliğin doğruluğu daha farklı coğrafi bölgelerde, çok daha fazla sayıda gönüllüde denenir. daha nadir bir yan etkinin görülüp görülmeyeceğine bakılır.

  acil kullanım onayı ile çin’de 80 bin acil sağlık çalışanına uygulandı

  inaktif virüs aşılarının da pandemiyle mücadelede etkin bir rolü olacağına inandığını söyleyen prof. dr. fehmi tabak, “bence canlısını (hastalığın kendisini) almaktansa, inaktifini (virüsü) alıp bir an evvel antikorlarımız oluşturmanın anlamlı olduğunu düşünüyorum. sağlık bakanlığı da gerekli anlaşmaları yapıyor. bu aşı özel bir izinle acil kullanım onayı alarak çin'de 3 ay önce sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. acilde çalışan hekim, hemşire, personeline, toplam 80 bin kişi bu aşıyı oldu. bu aşıda da tolere edilebilecek, her aşıda görülebilecek ve sadece bir iki gün süren hafif ateş, aşı yerinde ağrı vb. gibi yan etkiler görüldü. acaba uzun vadeli etkileri ne olacak? en çok problem olan konu bu aslında aşılarda. aslında laboratuvarda, insan çalışmalarından önce yapılan hayvan çalışmaları, iyi kötü bize bazı bilgiler verdi bu aşı çalışmalarında. biz, bilimsel çalışmalara güvenmek zorundayız. faz 1 ve faz 2'de baktığımız zaman, inaktif virüs aşısının yani çin'in aşısının, iki dozdan sonra koruyucu antikorları oluşturduğunu biliyoruz. şimdi görmemiz gereken sonuç, toplumda plasebo alanlarla aşılanan grup arasındaki hastalık oranı ve bunlar arasında istatistik olarak bir anlam olacak mı olmayacak mı?” dedi.

  “kapasitenin üzerinde gönüllü başvurusu oluyor”

  sağlık çalışanı dışındaki vatandaşlar için gönüllü çağrısı yapılmasından sonra kendi merkezlerine de yoğun başvuru aldıklarını anlatan prof. dr. tabak, günde 20’ye yakın kişi geliyor bize. biz de (gerekli testleri ve değerlendirmelerini yapıp) aşılamayı gerçekleştirmeye çalışıyoruz. kapasitenin üstünde bir başvuru var ama gerekirse randevusunu ertesi güne çekiyoruz. beklediğimizden daha hızlı bir sürede faz 3 gönüllü aşılamalarını bitirebiliriz. bu aşılamalardan sonra da örneğin 500 gönüllünün verisi, bize çok büyük yol gösterecek. aşı programına başlanması için ille de faz 3 çalışmasının 2 yıla kadar uzayabilen tamamlanma süresinin beklenmesine gerek yok. antikor oluşturursa, etkinliği tamamsa gerekli yerlerden onayları alınır ve aşılamalara başlanabilir diye konuştu.

  “ben de bu aşıdan olacağım, güvenmesem olmazdım”

  aşı çalışmalarının hızlı yapılmak zorunda kalındığını ancak yine de faz 1-2 ve 3 aşamaların titizlikle yürütüldüğünü vurgulayan prof. dr. tabak, sözlerini şöyle noktaladı:

  normalde bir aşı çalışmasının bitmesi en az 5-6 yılda olur. burada zorunluluktan bu hızla ilerliyor. ama araştırmaların tüm kurallarına uyularak, baştan savma değil, titizlikle yapıldı bütün dünyada. hiçbir zaman şöyle düşünmemek gerekiyor; ille ben biontech aşısı olursam bu iş sağlam olur, çin aşısı adı üstünde vs; öyle bir şey yok. şu andaki bütün derdimiz, pandeminin bir an evvel kontrol altına alınması. bugün etik kurul onayım çıktı örneğin, ben de inaktif virüs aşısından yaptıracağım. etkinliğine inanmasam, ben de olmam. şunu da hiç unutmayalım, aşılar çıksa da bu iş birden bitmeyecek. biz, 2021i de maskeli ve dikkatli bir şekilde geçirmek durumundayız. toplumu belli bir oranda aşılamak zorundasınız. yüzde 10’u aşılayıp bırakırsanız pandemi devam eder. bir an evvel nüfusun yüzde 50-60’ının aşılanması gerekiyor.

  kaynak: sözcü
 • boşuna o kadar aşı getirmesinler. zaten ülkenin 3 te biri hastalığı geçirmiş olur aşı gelene kadar. hastalığı geçirmemiş olup aşı olmak isteyecek 10 milyon kişi bulamazlar.
 • aşının güvenirliğini geçtim ülke nüfusu 50 mn değil ki, kime yettirecekler o aşıyı?

  üstelik bedava olacakmış. eminim yüksek risk grubunda cart curt diye bir kaçına bedava (tabii önce kendilerine güzel bir stok) yaparlar geri kalana da ücretli derler veya "az daha bekle" falan.

  dereyi görmeden paçayı sıvamayın hiç değilse, aylardır aşı aşı diyorsunuz hala ülkenin tamamına bir oh çektirecek herhangi bir aşı yok meydanda.
 • adam aşıyı vatandaşa ücretsi uygulayacağız demiş, ücretsiz alacağız dememiş. siz de yani..
 • faz 3 çalışması olarak; (bkz: türkiye)
 • çin aşısının siparişini bu kadar yüksek miktarda veren tek ülkeyiz. başarı oranı yüksek olan biontech, moderna veya oxford aşısı varken başarı oranı çok net olmayan çin aşısından bu kadar yüksek miktar sipariş geçiliyor? kafamda deli sorular.

  kaynak: link
 • genetikçi bir arkadaşımın gönüllü olmak istemem üzerine "bunu olacağına git şerefinle kovid ol" tepkisi vermesine sebep olan aşı.

  yine de gönüllülük başvurumu yaptım ve çıkarsa yaptırtacağım. dümdüz "çip takacağız" derlese de yaptırtırım zira bıktım ben bu tedbirlere uymaktan. sokakta maskesiz gezmeyi özledim. "hemen yarın çık gel bill gates'in zombisi ol" deseler bile tamamım.
 • aliexpress vergisini de kaldirin isteyen 1 dolara asiyi kendisi de getirsin.

  (bkz: gumruk muafiyeti geri gelsin)
 • bu çin aşısı 60 yaş üzerindeki kişilerde ve diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişilerde denendi mi?

  - 60 yaş üzerinde deneniyor mu??????

  bu insanlar hangi aşıyı olacak??? pfizer / biontech denendiğini ve başarılı olduğunu açıkladı.
 • covid-19’un başladığı ülkeden alınan aşının müjdesiymiş. teşekkürler ben vuruldum da geldim.