şükela:  tümü | bugün
  • amerika ile arası bozuk petrol denizin üstünde yüzüyor ve çin'in de yüksek miktarda enerji ihtiyacı var. ama bütün her şeyi ideal koşullardaymış gibi görünse de öyle olmuyor. çin neden venezuela'ya yardım etmiyor neden onu kurtarıp kendi yanına çekmiyor? yoksa çin dediğimiz sandığımız türden bir süper güç değil mi?
  • olmayan sorunsal.
    çin, uluslararası sistemde bir karşı kutup imajı yaratmak istemiyor. abd ve ab ile ve onların değerleriyle uyuşmayanların yardım bulabileceği bir limana dönüşmek istemiyor.
    çin, bir anti-amerikan ya da anti-transatlanik oluşturma niyetinde değil.

bilakis, zamanında batı'nın ortaya koyduğu küreselleşme ve liberal ekonomi gibi değerlerin sürdürülmesinden yana. bu değerleri politik ya da ekonomik sebeplerle karşısına alanların yanında görüntü vermek istemiyor.

ayrıca, çin, bir süper güç veya hegemon güç oluşturma gayretinde değil.
    tek gayretleri var; ne pahasına olursa olsun ticaret ağları kurmak, geliştirmek ve sürdürmek.
    tabii bu gayretin sonunda ekonomik hegemon olma durumu söz konusu. fakat yine de geçmişte abd'nin yaptığı gibi dünyanın jandarmalığına soyunmayacaktır.
  • çünkü güney amerika uzun zaman öncedir abd tarafından arka bahçesi ilan edilmiştir.

bu bölgede bir etki yaratmaya çalışmak, abd hegemonyasına meydan okumaktır.

küba füze krizinin alt metni, sovyetlerin latin amerikayı abd karşıtı olarak örgütleme ve bölgenin hakimiyetini ele geçirme girişimidir. abd tepkisi bu planı engellemiştir.

kısaca venezuela'ya bir çin müdahalesi, abd'yi fazlasıyla kışkırtmak olur. çin'in politikasının bu olmadığı kesindir.
  • sözlüğe başlık açmadan önce google'lasak
    valla cin venezuela'ya çok güzel yardım ediyor hatta o kadar yardım ediyor ki venezuela'nin petrolünün çoğuna çökmüş durumda
    china could be the new owner of venezuela's oil industry
    venezuela’s road to disaster ıs littered with chinese cash