şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2013 yılında çin tarafından "tek kemer, tek yol" adıyla duyurulan ve orta vadede avrupa'ya kadar ulaşması planlanan alt yapı projesinin bir ayağı olarak düşünülen askeri ve ticari ortaklık, nam-ı diğer cpec (china pakistan economic corridor).

  bu proje ile çin'in arap denizine inmesi ve ortadoğu'nun yanında afrika'ya da açılması mümkün olacak. proje askeri işbirliğinin dışında kültürel-siyasi işbirliğini de kapsayacak. https://tr.sputniknews.com/…pakistan-sincan-gvadar/ .
  https://timesofislamabad.com/…-industry/2017/04/26/`

  xi jinping'in 2015 yılının nisan ayında yaptığı pakistan ziyaretinde otuza yakın projeyi imzaladıktan sonra dış basında da adını duyuran cpec 2016 kasımında pakisan'ın gwadar limanına afrika'ya gönderilmek üzere indirilen ticaret filosuyla somutlanmaya başlamıştı.

  çin böylelikle obama'nın ikinci dönemiyle birlikte artık kör göze parmak şeklinde gündemde yer alan abd'nin pasifik'e yönelme projesine karşı, gerçek anlamda ayakları yere basan (projenin temelinde aslında ipek yoluna benzer şekilde coğrafyanın demiryollarıyla örülmesi bulunuyor) kapsayıcı bir stratejik atak başlatılmış olacak. coğrafi yakınlığın da getirdiği imkanlar sayesinde pakistan'ın ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak projeye 46 milyar dolar civarında yatırım yapılacağı belirtiliyor.
 • marksist iktisatçı prof.dr. korkut boratav bugün cpec konusunda yazmış. ilgilenenler için: http://ilerihaber.org/…zyilin-projesi-mi-72163.html
 • gün itibariyle türkiye'ye davet yapılan proje
  kısa adı cpec'tir