şükela:  tümü | bugün
 • burda vurgu hem çinli hem cin olmalarında, akabinde cogul bir varlık olarak dogada bulunmalarındadır. çin memleketine ait imparatorlugun kom$u turk kavim liderlerine "sundugu" bir lutuftur. ama ozellikle dagıtma ve parcalama ozellikleriyle gunumuz mutfagına girecek herhangi bir aletin ismi olması olasılıgını da ta$ır. mulan'da gordugumuz cinli tiplerinden ve turk tiplerinden sonra bu prenseslerin turk liderler uzerinde nasıl bir etki yapabilecegine akıl sır ermiyor, turkler prensesleri pek dinlemez ama i$ gorurlerdi gibi.
  ote yandan da bir tane cin prensesi cıkıp da batur ile cin'in kuzeyine talibiz, benim kraliyet hakkım dememi$; bir agırlık koyamamı$lardır.

  (bkz: asya turk birligi) (bkz: anadolu turk birligi)
  (bkz: turk ovası) (bkz: turk golu)
 • türk hükümdarın ortamını bozmaya gönderilmiş çin hanedan üyesi bayanlardır. günümüzde dahi çinin % 91,9'unun han soyundan geldiği, % 8,1'ini çin'in istila ettiği bölge halkları ile azınlıkların oluşturduğu düşünülürse bu çin prenseslerinin sayılarının epey çok olduğu, hemen hemen çin'de doğan tüm kızların soy itibariyle prenses olduğu söylenebilir. bu prenses enflasyonunda olan türk hükümdarlarına olmuş, elini sallasan prensese çarpan bir ülkeden ortalık karıştırma eğitimi verilmiş kadınlar türklere kakalanmıştır.
  herkes prensesse pek de kıymeti yoktur prenses olmanın ya da almanın...
 • kişisel fettanlıklarından daha çok, gelin gittikleri haneye hizmetçileri, aşçıları, terzileri vs.'den oluşan bir kültür ordusuyla gitmelerinden kaynaklanan, ve bu haneyi ister istemez çin kültürü ve ahlak bilgisine boğan bir fettan-strateji içersinde yer almaları sonucunda efsaneye dönüşmüş pirensesler.
 • hun, göktürk gibi devletlerin yıkılma sebebi olan şey.
  (bkz: dış mihraklar)
  benzer bir iddia olarak (bkz: baltacı ile katerina)
 • bir değil, iki değil ama! adamlar türklere karşı tutturmuşlar bu hileyi, her önüne gelen türk hükümdarı kandırmışlar. hiç mi tarih okumamış bu hükümdarlar? hiç mi daha önceki prensesler birinin annesi, teyzesi, yengesi filan değilmiş? hani babadan oğula geçiyordu saltanat? "senin annen bir kelekti yavrum" diye nasihat vermeyen babayı ne yapayım ben. bak çok sinirlendim şimdi.
 • arada rejimleri değişse de çin devletinin temcit pilavı tadında tarihe sürüp durduğu taktik olduğunu düşünüyorum. mao eski zamanlarda olduğu gibi düşman ülkeyi kışkırtmak ve kıskırtman için sadece prensleri kullanmıcakmış-kesti attı zaten çoğunuhangisini bulup kullansın- toplayabildiği kadarı ile 10 milyon çinli fedakar, devlet için giden-giydiren çinli kızla yapacak imişmiş bunu. "abd'yi çin'dekine benzer nüfus patlamasıyla vurma" amacı taşımış olabilirmişmiş

  http://www.netgazete.com/…ewsdetail.aspx?nid=756707
 • yıllar boyu çin'in türk'lere karşı uyguladığı böl-parçala-yönet politikasının başrol oyuncuları olmuşlardır.