şükela:  tümü | bugün
 • terracotta army yani 'toprak askerler' anlamına gelen bu savaşçıkarın görevi sonsuza dek bu imparatoru korumakmış. (bu toprak askerlerin bulunduğu yeraltı mezarı 30 küsür yıl sürmüş ve inşaatta 700 bin kişi çalıştırılmış.) ayrıca bugünkü çin'in ismi imparatorun kendi adı olan qin; chine, yani türkçesiyle 'çin şi huang' adından gelmektedir.
 • --- spoiler ---

  imparatorun ordusunda bulunan binlerce askerin heykeli, kıyafetlerinden ten rengine kadar, yüzleri bire bir taklit edilerek yapılmış. halen küçük bir bölümü gün ortaya çıkarılan askerlerin tamamı, heykellerin kimyası halen çözülemediği için gün yüzüne çıkarılmıyor.

  bunun başlıca nedeni ise heykellerin bir hafta içinde orijinal hallerini kaybederek toprak rengine dönüyor olmaları.
  --- spoiler ---

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25217090/
 • çin'i birleştiren ilk hükümdar. bir kıtayı aldı ve onu bir ülkeye çevirdi. o ülke şimdi onun adını taşıyor.
 • ölümünü inşa ederek yaşamış olan imparator.
 • (on üc yasinda) tahta gectigi gun (daha sonra devasa bir hal alacak olan) mezarinin insasini baslatan ilk çin hukumdari. heykeltiraslara mezarini korumakla gorevli yedi binden fazla camurdan suvari yaptirmistir. en buyuk korkusu olmeden once mezarinin bitmeyecek olmasiymis. ancak korktugu basina gelmemis.
 • ilk çin imparatoru, qin shi huang, antik çin’i birleştiren ve çin seddi’nin temelini atan gaddar bir hükümdar.7 hanedanı dize getirerek merkeziyetçi bir yönetim oluşturup çin kültürünü pekiştiren kısacası çin'in ilk imparatoru olan kişi.

  çin tarihinin 2000 yıllık köle temelli toplum yapısından sonra m.ö 221 yılında qin(çin) hanedanı(büyük ölçüde qin shi huang ) çin'i birleştirerek tarihinde ilk olarak merkeziyetçi ve oteriter feodal bir yönetim kurdu.qin hanedanının doğuşu çin tarihindeki yeri tartışılamaz derecede büyüktür.

  vahşi bir kişiliğe sahip shi huang, toprakları her biri bir vali, bir komutan ve bir imparatorluk müfettişi tarafından idare edilecek 36 komut alanına böldü. yüz binlerce nüfuzlu aileyi kendi beyliklerinden, sıkı gözetim altında tutulacakları başkent xianyang’a taşıdı.

  silahlar toplandı ve eritildi. imparatorluğa ait yeni bir para birimi oluşturuldu. ağırlık ve uzunluk ölçüleri standartlaştırıldı. yük arabalarının dingilleri bile çin yollarındaki olukların arasında sığabilsinler diye belirli bir ölçüye göre üretildi. imparator çin yazısının, tüm kelimelerin ülkenin çeşitli dillerinde aynı anlama geleceği ve aynı karakterlerle ifade edileceği tek bir formda düzenlenmesini emretti.

  tahmin edilebileceği gibi birtakım suikast teşebbüslerinin hedefi olmuştu. shi huang, bu duruma belki de bir tepki olarak ölümsüzlük fikrine saplantı duymaya başlamıştı. çin şi huang bunu sağlayacak iksiri bulması için ülke dışına elçiler gönderir. eski kralların ve alimlerin 10 bin yıl yaşadığı ve bunu sinabar (civa sülfür) içerek yaptıkları inancıyla kendisi de içtiği şaraplara cıva katarmış. cıva zehirlenmesinden 39 yaşında öldüğünde, terakota askerlerden yeraltı ordusunu tamamlamıştı. hayattayken hükümdarlığı sonsuz olmazsa öteki dünyada bu işe devam etme inancıyla yapmıştı bunu .sima qian’ın belirttiğine göre, akıl hocaları onu etrafta gözlere görünmeyecek şekilde dolaşmadıkça kullandığı ölümsüzlük otlarının etki etmeyeceğine inandırmıştı. bu yüzden sarayları arasında geçitler ve yürüyüş yolları inşa ettirdi böylece sözde görünmez gibi dolaşabilecekti. ama her insanın içinde olan ölüm korkusu ilklerin imparatoru için biraz farklıydı.başa geçer geçmez kendi mezarını hazırlatan imparator dünyanın en büyük mezarını inşa ettirdi.mezar toprak askerler denilen kilden yapılmış asker heykelleri ile korunuyordu.bu inşa için yaklaşık 700.000 köle çalıştırıldığı söylenir.bu mezar ve askerler dünyanın 8. harikası olarak kabul edilir ve dünya mirasları listesinde yerini almıştır.
 • demir yumrukla çini yönetmiş, batıl inançlarına kurban gitmiş bir ruh hastası tirandır. çini birleştirin ilk kişidir. çini birleştirme savaşlarında dönemine göre inanılmaz bir sayı olan 1 milyondan fazla askerin öldüğü tahmin edilir. çini birleştirdikten sonra sürekli kendisine komplo kurulduğu ya da suikast planları yapıldığı şüphesiyle en yakınındakileri öldürtmüş ya da tasfiye etmiştir. öbür dünyaya inanmadığı için konfüçyusta dahil 5 büyük çinli filozofun ve daha pek çok yazma ve kitabın yakılmasını emretmiştir. dünyada en çok kitap yok eden adamdır. güç hırsından, öldükten sonra hükümdarlığı sonsuza dek sürsün diye devasa bir mezarlık komleksi ve teracotta askerleri yaptırmıştır. hırsından ölümsüzlüğü bulmak için büyücülerden yardım istemiş ve onların yaptığı civadan sözde iksirleri yıllarca içerek kendi kendini zehirleyerek ölmüştür.
hesabın var mı? giriş yap