şükela:  tümü | bugün
  • xiaomi üzerinden konuşayım.

--- spoiler ---
    üst edit
    --- spoiler ---

@orjinalpringles uyardı: aşağıda anlattıklarımı ekonomistler (bkz: inferior good) olarak adlandırmakta imiş. yalnız bu terimin tanımına baktım, evet doğru bir yaklaşım ama bizdeki karşılığı inferior good dream falan olur heralde. bizdeki adam ete parası yetmediği için patatese talim eder ama bi yandan da patatesin et'ten daha faydalı, daha güzel bir şey olduğunu iddia eder :d

efendim, xiaomi sadece bir örnektir, hatta telefon da bir örnektir. markanın büyüklüğü bu başlığın konusu değildir. burada çektiği bonzaiyi öven müptezeller gibi telefonunu ağlaya ağlaya övenlerin entry'lerini acıyarak okuyorum zira ceplerinde paraları olsa ayaklarını götlerine vura vura koşup iphone alacak adamlar, ceplerindeki paranın pul olduğunu ve bu yüzden bu markaları kullandıklarını bir türlü kabul etmiyorlar. yine soruyorum, cebinde para olsa iphone almayacak mısın? xiaomi o zaman da f-p telefonu olacak.

madem xiaomi'den konuyu açtık, dünyada en çok satılanlar arasında ilk 5'te olduğunu öne sürenlere soruyorum: bu rakamlara ulaşmasına sebep olan ülkeleri sayabilir misin? ben kabaca söyleyeyim, hindistan, mısır, endonezya, brezilya, türkiye falan. bu ülkelerin şu zaman diliminde ortak noktası ne acaba... bana inanmıyorsan gir biraz xda developers forumunda dolaş, yorum yazan kullanıcının yanında ülkesinin bayrakları var nasılsa.

benim 10.000 tl'lik telefon kullandığımı iddia eden mi dersin (biraz entrylerimi karıştırsa görür zaten, bir iki yerde konusunda yazmışım), markadan para aldığımı iddia eden mi dersin, hiç xiaomi kullanmadığımı iddia eden mi dersin (aşağıda yazmışım zaten, oraya kadar okumaya üşenmiş belli ki) kafalar pırıl pırıl.

xiaomi benim de favori markam birçoğu gibi ama markanın köpekliğini yapmıyorum burda bazılarınız gibi. kolumda mi band 4, odamda üç tane yeelight rgb modeli (piyasaya çıktığı zaman almıştım, hani daha sizin xiaomi diyince burun kıvırdığınız zamanlar), masamda xiaomi'nin masa lambası, arada kullandığım çipli spor ayakkabısı falan filan işte. ulan bana da burda kullandığım malları saydırdınız ya, allah sizi bildiği gibi yapsın.

son olarak ayrı bi grup var ki beni çıldırtıyorlar resmen: kamera övücü grup. vay efendim 100mp kamerası varmış, sony'den lens koymuş, şu sitede 100 puan almış bilmem ne. kardeş, mal ortada ama yazılım nerde? cihazda iyi bir kamera yazılımı olmadıktan sonra en iyi parçaları koysan ne fayda. en kralı bile iphone, samsung ya da pixel'in eline su dökemiyor (bunları zorlayan cihazları da zaten pahalı oluyor ayrıca, senin redmi note 8 falan dahil değil bu kıyaslamaya)

--- spoiler ---
    üst edit
    --- spoiler ---

çok değil bundan birkaç yıl öncesinde xiaomi diyince burun kıvıran milletimiz, alım gücü diplere doğru yol alınca bu markanın müptelası oldu. fanboyları bile oluştu yani, xiaomi ya altı üstü...

edit1.0: ayakta alkışlanası entry
    edit1.1: çok güzel bir entry daha
    edit1.2: arada kaynamış bu yazarımızın güzel anlatımı

edit2: arkadaş, bana xiaomi'yi anlatmayın, 4 farklı telefonunu kullandım, 1ini de birkaç gün önce arkadaşıma aldırdım (note 8). demek istediğim, bizim milletin malını canı gibi görmesi. "param buna yetiyor, bunu alıyorum" diyene, "ihtiyacımı görecek minimum bütçe kaybı yaşatacak cihaz budur" diyene sonsuz saygı duyarım yoksa. ama aranızda bazıları var ki şu an iphone x/samsung s10 ile elindekini kafa kafaya takas etmek istesen takla ata ata değişecekken sanki huawei'nin, xiaomi'nin en sadık müşterisi gibi davranması kafa ütülüyor.

edit3: bazıları ısrarla ağlıyor, küfürler ediyor. arkadaşlar hiç yakışmıyor, koca insanlarsınız, iki dakika adam olun. burda xiaomi sadece bir örnek. xiaomi olmaz, umidigi olur, hiking olur, jiayu falan olur. (aranızda jiayu fanboyu yoktur inşallah, milletin malı o kadar kıymetli ki adını yazmaya korkar olduk :d)

son olarak üzerinizde nasıl bir izlenim bıraktım bilmiyorum ama içiniz rahat edecekse söyleyeyim, ben de fakirim :d
  • hayır yanlışın var yazar, önceden burun kivirdiklari telefonların ne kadar iyi ve diğerlerine göre ne kadar ucuz olduklarını gördüler.

şu mi mix alpha yı incele, bak bakalım merdiven altı çin malı mıymış xiaomi?

edite edit: asıl ayakta alkislanasi entry: #98608356
  • 2019 ekonomik krizi ve bindirilen vergilerden dolayi fiyatlar inanilmaz yukselince mecburi istikamet f/p canavari cin telefonlari oldu.
    1500-2000 tl araligi xiaomi telefonlar her turlu is gorurken kimse ayni ozelliklerde telefona 8-10 bin lira vermek istemiyor.
  • çinin ticarette katma değeri yüksek ürünlere yönelmesiyle oluşan durumdur. xiaomi iyi bir projedir, alternatif markalar da oluşacaktır zamanla. geçen yıla oranla çinden avrupaya yapılan ticari tren seferleri %25 artmıştır, bundaki payı büyüktür tahminime göre. ticaretin batıdan doğuya eksen değiştirişinin en iyi göstergesidir bu durum
  • son beş yıldır çin'den max. 150 usd civarı telefon getirip kullanıyorum. ortalama yılda 1 ya da 2 yılda bir telefon getirme şansım var. son telefonum leagoo s8 pro wargod, parlement mavisi kasa. 6 gb ram bellek 64 gb dahili rom. gorilla glass ekran 6 inç %97 ekran kullanımı.
  • 1500 liralık xiaomi note 8 neredeyse tüm kullanıcıların ihtiyacını karşılayabilir bir cihaza 10-12 bin tl vermenin manası yok. paranızı daha iyi şekilde kullanabilirsiniz.
  • merdiven altı satılan telefonların imei ile çalıştırılabiliyor olmasından kaynaklıdır. yakında buna da bir engel getirilir büyük ihtimalle pasaporta işleme gibi.
  • türkiye coğrafyasında yaşayan insanlarda (bizim milletimiz diyemiyorum) "ben kaliteyi alırım", "kalite abi para var bende" kafası ve gösteriş merakı çoktur.

ön yargı ve çok bilmişlik te modadır. çinliler kendilerini sadece telefon piyasasında değil, motosiklet ve diğer ürünler konusunda da geliştirdi (bkz: lenovo)

ancak bu coğrafyadaki havalı bebeler, kezbanlar havasını atacakya çin malına burun kıvırırlar. artık yavaş yavaş çin malı kötüdür algısı huawei ve diğer markalar ile yıkılmaya başladı. ama hala da bir iphone için göt verecek çok kezban çıkar buralarda.
  • doğru bir tespittir.

bir insan bir şeyi çok övüyorsa, içine sinmemiştir kendini ısındırmaya çalışıyordur.

son zamanlarda türk halkının sevdiği şeylere bir bakalım:
    - vw polo vb. 1.0 motorlu(hatta 999 cc) araçlar: atmosferik motor devri bitti, geçen mclaren solladım, müthiş f/p aracı.

ulan senin 999 ccli aracından daha fazla motor hacmi olan motosiklet var lan. köpek taşağı büyüklüğündeki arabayı öveceğiz diye beyinler iptal.

- xiaomi, huawei vb. çin malları: çin’de geniş bir skalada üretim mevcut. en lüks kaliteden en dandik mala kadar seçenek bol, burası bir gerçek. yani adamlar kaliteli mal yapabiliyor. ama sen kaliteli olduğu için almıyorsun bunu. global olarak en kaliteli görülen apple zaten uçtu gitti, eskiden apple’a parası yetmeyen samsung alırdı. şimdi samsung’un da kalite ve fiyat olarak apple’dan geri kalır yanı yok. bir aralar herkes asus zenfone’a sarmıştı şimdi kapı takozu olarak kullanılıyor. şimdi ise huawei, xiaomi, sikobi, çükübi moda; sebebi de ucuz. yarın bunlar da uçmaya başlasın, o zaman göreceğim ben sizin çin malı güzellemenizi.

- enpara: fikir güzel ama bankacılıkla uğraşan adam için yetersiz. sırf ordan burdan indirim veriyor, eft ücreti almıyor vs. diye göklere çıkarılıyor. geçenlerde gördük bir kaç özelliği gidince nasıl da ana avrat sövmeye başladılar.

özet: mis gibi fakir bir millet olduğumuz için, ucuz şeylere tamah etmek zorundayız. içimize de sinmediğinden, sürekli pohpohlayıp bizim gibi mürit arıyoruz ki yalanımıza daha kolay inanalım. pilav normal bence siz salaksınız şeklinde zaytung haberi vardı; o hesap, bu mallar kaliteli değil biz fakiriz.

ama kalkıp da övmeyin amk boktan malları. mecburen kullanıyoruz deyin geçin.
  • ben olsam laf etmem, geçen xiaomi 9t için yorum yazdım, eksileyenlerin mesaj atanların haddi hesabı yok.