şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: msg)
 • çin tuzu adıyla geçen monosodyum glutamat (msg) asya kıtasında çok kullanılan tat ve lezzet arttırıcı bir maddedir.
  1907’de tokyo üniversitesi’nden kimya profesörü kikunae ikeda, japon muftağında sıkça kullanılan deniz yosununun içinde bulunan bu maddeyi ayrıştırdı.

  yiyeceklerin lezzetini artırmak için kullanılan bu maddeye hemen her yiyecekte rastlamak mümkün. kuruyemiş, sakız, hazır köfte harçları, et suyu tabletleri, cipsler, hazır çorbalar, dondurmalar, renkli yoğurtlar, hamburger ,salata sosu, cips, çiğköfte ve benzeri birçok üründe var.ambalajların üzerinde msg, monosodyum glutamat ya da e-621 yazıyorsa bilin ki onun içinde bu madde kullanılmış.

  ab ülkelerinde üç aylığa kadar olan bebeklerin gıdalarında kullanımı yasaklanan msg, aralarında abd’nin de bulunduğu yaklaşık 50 ülkede kullanımı sınırlandırıldı. türkiye’de kullanımı serbest, lokantalardaki yemeklere lezzet vermesi için bile kullanıldığı iddia ediliyor.

  msg, yiyeceklerin lezzetini artırıyor, insana yedikçe yediriyor. yapılan araştırmalara göre yol açtığı en bilinen sorun obezite. çünkü uzmanlar bu maddenin bulunduğu yiyecekleri yiyenlerde doyma hissi kaybolduğu için aşırı şişmanlığın kaçınılmaz bir son olduğu konusunda uyarıyor.

  sinir hücrelerine zarar veriyor, buna bağlı olarak alzheimer, parkinson, epilepsi, göz tabakası hasarı, yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, pankreas hasarı, diyabet (şeker hastalığı) böbrek ve karaciğer hasarı yaratıyor.hamile bayanlar msg yi aldıklarında direkt olarak bu madde cenine geçmekte ve kalıcı tahribatlar vermektedir.bu madde çocuk gelişimini etkileme,büyüme hormonu baskılama,sinir sistemini etkileme,böbrek ve karaciğerde tahribat gibi zararlara yol açmaktadır.

  özellikle çocukların ve hamile bayanların bu maddeye dikkat etmesi gerekir.
 • tam da nottan bu konuyu okurken sol frame' de başlığı gördüm tesadüfen.

  fazla alımı beyne toksik olduğu için avrupa' da kullanımı yasaklanan, özellikle cips gibi yiyeceklerde bulunan ve umami tad duyusunun oluşmasından sorumlu madde. (bkz: monosodyum glutamat)
  gereksiz bir bilgi olarak da; metabotrop reseptörü mglur 4 müş.
 • (bkz: sun tzu)
 • piyasadaki tavuk döner, hamburger gibi hazır yiyeceklerin bir çoğunda olduğundan şüphelendiğim zehir.

  yemek yediğiniz yerlerden bir şeyi sürekli canınız çekiyorsa, yemek deyince aklınıza ilk sıralarda geliyorsa, "yok artık ben bunu bu kadar sevemem" dediğiniz yiyeceklere karşı dikkatli olun.
 • kurtlar vadisi'nin 21.1.2016 tarihli bölümünde de zararları işlenmiş olan katkı maddesi.
  sadece vicdansiz uretici tipi insana yararlı olan madde.
  cehenneme giden yol iyi niyet taşları ile döşenirmiş misali, muhtemelen bu kötülüğün kaynağı da insanlık adına düşünülmüş bir iyi niyetten töremiştir...
 • sinirlere hasar veren seydir ayni zamanda.
 • ülkemizde de onlarca şubesi bulunan ünlü amerikan hamburger restoranlarının ürünlerinde kullandıkları iddia edilen lezzet artırıcı katkı maddesi. klişe geyiklerin müsebbibi

  (bkz: abi içine bişe katıyolar bağımlılık yapıyor)