şükela:  tümü | bugün
 • çin'de kurulan devletlerin tarihi mö 2400 yıllarına dayansa da, ilk yazılı belgeler mö 1500 yıllarına rastlar.

  geçim kaynakları tarım ve ipek yolu ticaretidir.

  pusula, barut, matbaa, porselen yapımı, ipekçilik ve kağıt çinliler tarafından bulunmuştur.

  türklerle sıklıkla savaşmışlardır. mö 214 yılında hun saldırılarından ve istilasından korunmak için (bkz: çin seddi)ni yapmışlardır. 751 yılında yapılan (bkz: talas savaşı) çinlilerin batıya doğru ilerleyişini engellemiş ve içe dönük politikalar uygulamalarına neden olmuştur.

  konfüçyüs, lao che gibi büyük filozofların görüşleri din olarak belirlenmiştir.
 • eugéne simon tarafından yazılmış tarih kitabıdır.

  internette kitap hakkında pek kolay bulunabilir bilgi olmadığından burada bildiklerimi paylaşmak istiyorum. öncelikle kitabın ingilizce pdf'si internette mevcut ve kitabın ingilizce ismi china its social, political, and religious lifedır. türkiye'de ise gayet cüzi bir fiyattan türkçe olarak internette bulabilirsiniz. çin uygarlığı hakkında dönemin sosyolojik bilgilerini barındırmakla beraber politik ve dini bilgiler de verir. uzun süre çin'de dolaşmış olan eugéne simon süre boyunca edindiği bilgileri bu kitaba geçirmiştir. kitap içinde çin'deki sosyolojik yapıyla avrupa'daki yapı sürekli olarak karşılaştırılmıştır ve çinin sosyolojik açıdan hatta ekonomik düzen açısından avrupa'ya göre çok daha ileride olduğunu savunmuş, nedenlerini de örneklerle açıklamıştır.

  türkçedeki adı çin uygarlığıdır. türkçe çevirisi oğuz adanır tarafından yapılmıştır. okuduğum kadarıyla çevirinin kaliteli bir çeviri olduğunu da eklemek istiyorum.