şükela:  tümü | bugün
 • 2021 yılında çin yeni yılı bugün, yani 12 şubat günü başlıyor ve bu yıl 31 ocak 2022'ye kadar sürecek.

  öncelikle herkesin çin yeni yılı kutlu olsun.

  görsel

  bu yıl "metal öküz yılı". 12 hayvandan oluşan çin takviminde öküz yılı 12 yılda bir geliyor. yıllar ayrıca 5 elemente göre sınıflandırılıyor. tahta, ateş, toprak, metal, ve su.

  bu sıralamaya göre metal öküz yılı 60 yılda bir geliyormuş. bir önceki metal öküz yılı 1961'miş.

  öküz yılları için şans getiren ve iyi hasat alınan yıllar olduğu söyleniyor. corona virüsün etkilerinin yılın ikinci yarısından itibaren azalacağını söylüyorlar.

  bu linkte öküz yılı ve çin mitolojisine göre zamanında tanrının elçisi olan öküz ve öküzün çin takvimine nasıl girdiği anlatılıyor.
  https://www.chinahighlights.com/…metal%20ox%20year.

  bu linkte yine öküz yılı ve 2021'de çin yeni yılının nasıl kutlandığı anlatılıyor.
  https://edition.cnn.com/…asveyrr5bmuscjzgishezf6bxg
 • efsanelere göre çin yeni yılı, nian ismindeki bir canavara karşı yapılan kavga ile başlar. nian, yeni yılın ilk gününde evlere gelecek , tüm erzakları, ekinleri, hatta köylüleri ve özellikle çocukları yiyecektir. kendilerini ve ürünlerini korumak için köylüler evlerinin önüne her yıl yiyecek bırakır. nian bu yiyecekleri yedikten sonra insanlara saldırmaz. günlerden bir gün nian, kırmızı kıyafetler giyen bir çocuk görünce korkar. bunu gören köylüler nian'ın kırmızı renkten korktuğuna inanır ve yeni yıl yaklaşırken her tarafı kırmızı fenerler ve süslerle donatırlar. havai fişekleri de yine nian'ı korkutmak için kullanırlar. bu sayede nian bir daha asla o köye uğramaz. efsanenin sonunda nian taoist bir keşiş olan hongjun laozu tarafından hapsedilir.

  çin astrolojisinde bu sene fare yılı olarak bilinen yıl yaşanacakmış, en son 2008 'de yaşanan... ilk yıl olarak geçer. yeniliklerin yeni başlangıçların, aynı zamanda değişimin de habercisi yıldır.
  diğer yıllar da sırasıyla: fare yılı, öküz yılı, kaplan yılı, tavşan yılı, ejderha yılı, yılan yılı, at yılı, koyun yılı, maymun yılı, horoz yılı, köpek yılı, domuz yılıdır.

  bir rivayete göre hayvanlar, kendi aralarında liderlik kavgasına tutuşur. kimin lider olacağına bir türlü karar veremezler. ardından bir yol bulurlar. nehrin karşısına yüzerek geçilecektir ve ilk geçen hayvan, diğerlerinin lideri olacaktır. kabul edilir ve yarış başlar.

  fare hayvanı, büyük bir kurnazlıkla öküz hayvanının sırtına biner ve karşı kıyıya bu şekilde geçer. tam öküz hayvanı kıyıya varmışken de zıplayıp ilk önce kıyıya o varır ve yarışı önde bitirir. böylece de 12 yılda bir devirdaim yapan çin takviminin ilk yılı olma şerefine nail olur. domuz, bu yarışta sonuncu geldiği için tembel addedilir ve en son yıla ismi verilir.

  buradan hareketle domuz yılı tembellik ve miskinlik yılıyken fare yılı yeni bir çin takvimi başlangıcı olduğundan, başarıyı ve heyecanı ve çalışkanlığı muştular. aslında kimilerine göre biraz da uyanıklığı ve kurnazlığı gösterir. koskoca hayvanlar ufacık farenin, öküzün sırtına çıktığını görememişler.

  ezcümle bu sene (2020) daha ilk ayından pek çok şeye gebe oldu bu astrolojiye göre. hele de çin'de çıkan corona virüsüyle de ayrı bir ironik yıl olacağa benzer.
 • ingilizce (bkz: lunar new year) olarak geçen, bu sene 10 şubat 2013'de girilecek olan yeni yıl. ejderha ylından yılan yılına giriyorlar. yılanın deri değiştirmesi gibi yeniliklerin yaşanacağı bir yıl olacağına inanıyorlar. tatili aileleriyle değerlendirmek isteyen çinliler yollara düşmüş bile, büyük yoğunluk varmış.
 • çinli satıcımın aşağıdaki mesajı atmasıyla yıkıldığım hadise
  dear friends
  hello, welcome to everyone, thank you for your support.
  due to chinese new year to come,
  mobile phone manufacturing plant has started a holiday,
  transportation would be a serious delay, so today we will stop selling the product,
  after the festival, we will continue to product sales.
  we will provide the best products and the best prices,
  please stay tuned!
  thank you very much

  patladık yani.
 • ay takvimine göre kutlanan bir gündür. her yıl 21 ocak ve 20 şubat tarihleri arasında yeni ayın doğduğu gün kutlanır. çin yeni yılı bu yıl ilk yeni ayın gözlemlendiği 25 ocak cumartesi günü kutlandı.

  çin kültüründe önemli bir yere sahip olan çin yeni yılına insanlar genellikle ailelerinin yanında girmek istiyor. böyle olunca çin'de yeni yıl dönemi dünya üzerinde en büyük hareketliliğin yaşandığı, milyonların seyahat ettiği bir dönem oluyor. havaalanları, tren istasyonları, otogarlar, otoyollar tahminlerinizin çok ötesinde kalabalık oluyor.

  işte bu yüzdendir ki geçen ay içinde patlak veren wuhan virüsü olarak isimlendirilen yeni corona virüsü salgınının korkunç bir şekilde yayılmasından endişe edildi. uluslararası kamuoyunun da baskısıyla ilk önceleri salgını sessiz sedasız geçiştirmeye çalışan çin devleti çin yeni yılı sebebiyle ciddi önlemler aldı. başta salgının çıkış yeri olan wuhan kenti olmak üzere bölgedeki önemli kentler karantinaya alındı. bu kentlere giriş ve çıkışlar kontrol altında. gerek bu şehirlerde gerekse diğer büyük şehirlerde çin yeni yılında genellikle yapılan halka açık alanlardaki büyük kalabalıkların toplandığı kutlamalar iptal edildi ve hatta bölgelere giriş yasaklandı.

  bu yüzden bu yıl çin yeni yılı epey soluk geçti.

  eski yıllardaki kutlamalarla bu yıl yaşananların karşılaştırmasını içeren bir haber

  https://www.insider.com/…an-park-in-beijing-china-1

  bütün bunların altına hong kong'da çin yeni yılının günümüzde aileler tarafından nasıl kutlandığını anlatan bir video paylaşayım.

  https://youtu.be/xawntlpyfme

  ek olarak yeni bir video: çin'in kuzey batısında qinghai eyaleti kırsalında bir köyde yaşayan bir ailenin çin yeni yılı kutlaması

  https://www.youtube.com/watch?v=m_sar6aszdq
 • sadece çin'de kutlanmayan; şaman türklerin de kutladığıdır. tuva ve altay türkleri, bir de moğollar kutluyor.

  bu sene öküz yılı imiş. tuvacada inek çıl(çıl "yıl) ; moğolcada üker (öküz). eski türkçede ud yılı (ud "sığır).

  "çaraa çıla" deniyor tuvacada. ak yıllar.
 • aliexpress alışverişlerinde en az bir haftalık gecikmeye sebep olacak resmi tatildir aynı zamanda. alışverişleriniz kargolanmamış, dispute'larınız cevaplanmamış ise sebebi büyük ihtimalle bu tatildir bu dönemde.
 • çin'i fabrika ülkesi haline getiren şey sadece çin değil tüm insanlık. batı da çin'i çok sevdiği için işlerini bu ülkeye yaptırmıyor yani çin ucuz olduğu için bugün pek çok refahınızı buna borçlusunuz. yoksa kullandığınız iphonelar bile bugünkünden daha pahalı olacaktı. durum böyleyken ucuza çalıştırılan halkın yüksek kalite et yemesini , ülkenin sanayi atıklarından arınmış olmasını bekleyip tüm suçu bu ülkeye atmak iki yüzlülüktür. çin devamında amerikayla birlikte en stresli birinci ülkedir.
  elinizdeki ürünlerin bilmem kaçının çin üretimli olduğunu ya bilmeyecek kadar cahilsiniz ya da klavye delikanlılığı yapıp olmasın öyle insanlar safsatası yapıyorsunuz.
  eğer buna rağmen samimiyseniz çin'de üretilen ve başka ülkelerde çin bankalarına ait olan hiçbir yerde hiçbir şey almayın ama size bir haberim var elinizde çok az seçenek kalacak.
  ek : bir kürt olarak uygurların yaşadıklarından memnun değilim hatta bayağı rahatsızım ama devletlerin kötülükte yarıştığını düşünürsek orta doğunun yaşadıkları ve hala yaşıyor oldukları demokrasi amaçlı değildi değil mi? ırak ile başlayan ve hala bizi de etkileyen süreci başımıza sadece biz açmadık bence. üzerinden henüz 20 yıl geçmedi bile ki hala yaşanan başka şeyler var. müslüman işine gelince terörist işine gelince iyi olan yaklaşım size samimi mi geliyor yoksa yutmuş gibi mi yapıyorsunuz?
 • 12 şubat metal/toprak öküz yılı başladı. hadi bakalım kolay gelsin.
  "2021 çin'de 'öküz yılı' olarak kutlanacak. ay takviminin ikinci burcu olan öküz, çin kültüründe ağırbaşlılık, gerçekçilik, çalışkanlık ve yaratıcılığı temsil ediyor. ... uğur ve refah getireceğine inanılan öküz yılı'nda eşe, dosta, misafire çeşitli malzemelerden yapılmış "öküzler" hediye etmek gelenektir."
  'metal öküz yılı
  hsia takviminde 2021, iki çince karakterle sembolize edilir: yin metal ve öküz (toprak). bu iki karakter biri üstte, biri altta olmak üzere yazılır. üstte duran göğü, yani kozmik enerjileri, altta duran ise yeri, üzerinde yaşadığımız toprağı simgeler. '
  yer demir gök bakır!!
  ironiye bak ki öküz yılı fareyi destekliyormuş!! öküz var ,fare de var.yanyana koyayım bari..bunu yapacak mıyım ya..
  (olumsuz etkiyi azaltmak için bir fare burcu sembolü taşımaları önerilir.)
  'şimdi de doğa ana’yla olan ilişkilerimize geçelim. daha önceki yin metal öküz yıllarında maalesef dünya, toprak elementi ile ilgili felaketler yaşadı. !!'
  edit:herkese tavsiyem karanlığa küfretme bir mum yak..ve sen sen ol sakın ateşi benden isteme.
 • bu sene de dünyaya yayılmazlar herhalde? herkes olduğu yerde kutlasın lütfen.