şükela:  tümü | bugün
  • adam oldurmek fiilinin es anlamlisi. kanun hukmunde hapis cezasi gerektiren suc.
  • adam öldürmekle farklı kategorilerde olduğu zamanlarda var.
    http://www.facebook.com/…o.php?v=58530293159&ref=nf
  • yasal aromalı bir söz. insan öldürmenin içine girse de bütün insan öldürme durumlarını kapsamaz.
  • benim bu dünyada en korktuğum şey cinayet işlemektir. korkunç ve telafisi olmayan bir şey. cinayet işleyen birisine, eğer öfke anında işlediyse çok üzülürüm. cinayet haberlerini okuduğumda ben genellikle ölene üzülmem.
    ben katil olanın yanında duruyorum garip bir şekilde. başedebilecek mi. pişmanlık inşallah duymaz, o çok hızlı geçen süreyi düşünüp kahrolmaz derim.

en son kadıköy'de bir cinayet işlenmişti. bir esnaf bir gazeteciyi öldürmüştü. ben nuh köklünün 'ne olur bunlar rüya olsun' lafını duyunca ağladım. hiç katille ilgili bir şey öğrenmemiştim. sonra eşim geldi. o katilin bir yüz ifadesini görmüş bana bahsetti. önce eşimin gözleri doldu. inşallah bu insan başedebiliyordur.

eşim benim çok acıtıcı konuştuğumdan şikayet eder bazen. ben bazen yıkıcı olurum. kadınlara karşı böyle yıkıcı olamam. benim için ölüm kalım meselesi olduğunda bu noktaya gelirim.

katlim farzsa, zalimler tarafından yargılanmışımdır. buna hiç bir şey yapamam celladın benim için bir değeri yoktur.
    şayet birisi beni bir öfke anında öldürürse ölmeden önce ona sarılıp ağlamak, lütfen beni affet demek isterim.
    böyle bir şeyi başına getirdiğim için lütfen kusuruma bakma. lütfen inan bana.
  • hayat sonlandırmaktır. sonuçlarından kaçınabiliyorsa, hayat sonlandırabilme gücü bağımlılık yaratabilir.
  • kalahari çölün'de yaşayan ! kung san kabilesi ve kuzey kutbu'nda yaşayan ınuit topluluğunun üyelerine göre insan yaşamı bebeğe ad konulduğu anda başlamaktadır. bebek dünyaya geldiğinde ailesi adını koymadan önce bekler. bebeği büyütmemeye karar verirlerse ( herhangi bir sakatlık ya da ekonomik zorluk yüzünden ) öldürürler. bu kararın ad koyma töreninden önce olduğu düşünüldüğünde yaptıkları cinayet değildir.

homo deus: yarının kısa bir tarihi, yuval noah harari
  • yapanların genelde pişman oldukları, pişman olmasalar dahi bunun gurur duyulacak bir şey olmadığının bilincinde oldukları cürümdür; ancak bazı durumlarda cinayet işlemek, katil için bir gurur kaynağı haline gelebilir. bu tür cinayetler genellikle; bir dava, bir ideoloji, bir inanç uğruna işlenmiş olanlardır; ve aslında cinayetlerin en adisidir.

böyle insanlar da yani işlediği cinayetle gurur duyan insanlar da yaşıyor bu dünyada. bunlardan birisine az önce denk geldim. içim biraz tuhaf oldu.

az biraz tanışıklığımız olan altmışlı yaşlarda, eski bir militan, yetmişli yıllara ait olduğunu tahmin ettiğim bir gazete küpürünün fotoğrafını, sosyal medya hesabından paylaşmış. gazetede gençlik fotoğrafı var; ve 19 yaşında, karşıt görüşten bir öğrenciyi öldürdüğü için 15 yıla mahkum edildiği şeklinde bir haber yazılı. paylaştığı fotoğrafın üzerine de uzunca bir açıklama yazısı yazmış:
    fotoğrafta kafasının dimdik olduğuna dikkat çekiyor önce; sonrasında bu dava için ne kadar bedeller ödemiş olduğundan uzun uzun bahsedip kendisinin ....cılığına dil uzatmış birilerinin suratına bu gazete küpürünü çarpıyor yazdıklarıyla.

bana en fazla garip gelen şu:
    aradan onca zaman geçmiş; katil, o kadar yıl hapis yatmış, yani bol bol kendisiyle - vicdanıyla baş başa kalma imkanı bulmuş; fakat buna rağmen kendisinde hiç pişmanlık, üzüntü, yada herhangi bir tereddüt yok. sadece koca bir gurur var; ve paylaşımın altında bu zata, yaptığı kahramanlıktan ötürü sıralanmış onlarca övgü dolu yorum var. en çok da oğlunun yaptığı yorum dikkatimi çekti:
    "aslan babam!" demiş, "gurur duyuyorum seninle..."
    "benim böyle bir babam olsaydı ben de onunla gurur duyar mıydım acaba?" diye düşündüm. "kesinlikle hayır!" dedim; ama yine de çok emin olamadım. o çocuğun yetiştiği şartların aynısına tabi olmadan da emin olamam.

19 yaşındayken öldürülmüş o karşıt görüşlü genç, hiçbirinin gündeminde değil. çünkü o komünist bir vatan haini / faşist bir halk düşmanı. (hangisi olduğunun inanın hiçbir önemi yok) ölmeyi fazlasıyla hak etmiş. hem onu öldürmeseydi belki de o birilerini öldürecekti.
    maktulün ailesinin çektiği acının da bir önemi yok. nihayetinde onlar da, halk düşmanı bir faşist / hain bir komünist yetiştirmekle acı çekmeyi fazlasıyla hak etmişler.

paylaşımın altına bir yorum da ben bıraktım. "o 19 yaşındaki şeytanı öldürmeseydin hepimiz mahvolmuştuk. sana minnettarız abi." dedim. ne denir ki başka? onca yılın bir şey öğretemediği bir adama kim bir şey fark ettirebilir? o da beğenmiş bu yorumu, birde teşekkür etmiş sağolsun.

keşke o da onun gibi olan herkes de cinayet işlemeyi, ona tabi olanların nezdinde böcek öldürmekten daha kolay hale getiren bir düşüncenin, ne kadar doğru bir düşünce olabileceğini sorgulasa.

davası için gözünü kırpmadan kan dökebilen gözü kara dava adamları... boktan bir katilsiniz oğlum hepiniz. sizi potansiyel bir katil haline getiren o mukaddes düşünceniz - inancınız, sizden daha da bok.