şükela:  tümü | bugün
  • ölümlü dünya'nın yaratıcı ekibi ali atay, aziz kedi ve feyyaz yiğit'in senaryosunu yazdığı, yönetmen koltuğunda ali atay’ın oturduğu "cinayet süsü", 25 ekim’de vizyona giriyor.

başkomiser emin (uğur yücel) ve ekip arkadaşları salih (cengiz bozkurt), asuman (binnur kaya), alattin (mert denizmen) ve suç uzmanı dizdar koşu’nun (feyyaz yiğit) oyuncu kadrosunda yer aldığı film; ülkenin cinayet tarihindeki en gizemli ve alışılmadık vakayı çözmeye çalışan cinayet büro ekibinin kahkaha dolu maceralarını konu alıyor.
    birbiri ardına yaşanan aksilikler, durmadan devam eden cinayetler ve ekip içinde filizlenen aşk herkesi çıldırmanın eşiğine getiriyor.

cinayet süsü'nden gündeme bomba gibi düşecek bir şey geliyor...ama ne belli?
  • bunca yıllık ekşi sözlük tecrübeme göre konu film değerlendirmesine geldiğinde ekşisözlükçülerin içinde sivrilen iki grup var;
    1- ekşi sözlük bir siki beğenmeme timi,
    2- yönetmen-senarist-oyuncu taraftarları
    bir film hakkında burada yorum okuyacaksanız bu ikisini daha ilk cümlesinden anlayıp gerisi okumayacaksınız. zamanınıza yazık çünkü. ilk grup zaten belli, bunların bir filmi beğenmemesi için izlemelerine bile gerek yok. fragmanına şöyle bir baksalar ya da bir kaç yorum okusalar yeterlidir bunlar için. zaten filme gitseler bile yarısında çıkarlar, bitirdikleri film görülmemiştir. neden sinemaya gittikleri de tartışılır.
    bir de ikinci grup var tabii, "taraftarlar". bunlar taraftarı oldukları ismin filmlerine hiç söz söyletmezler. komedi filmi ise anırarak gülerler, drama ise gözyaşları sel olur, romantik-komedi ise mahalle sıcaklığı alırlar filan...
    şimdi yorumlara bakınca bu film de bu iki grup arasında sıkışmış görülüyor. filmi izlemeden önce bu yüzden benim de aklım karışmıştı bu yüzden. izleyince anladım ki bu iki grubun salaklıkları filmi piç ediyor burada. ne öyle ali atay'ın utanacağı bir film olmuş ne de anırarak güleceğiniz bir film. size eğlenceli iki saat geçirebilecek bir film. boş zamanınız varsa izlemek için tercih edilebilir.
  • bir sahnesinde karakolda piyano çalarak eşlik ettiğim ve çekerken hayatımda hiç gülmediğim kadar güldüğümüz ve türkiye nin en cana yakın oyuncularının oynadığı polisiye komedi. merakla bekliyoruz
  • bu ekşi beni delirtecek. üç kuruş paramız var ve sinemaya harcamaya değer mi değmez mi diye yorumlara bakalım dedim. siyah ve beyaz kadar zıt yorumlar okudum. ya bir yapım nasıl hem bu kadar güzel hem bu kadar kötü olabilir. kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramazsınız. bir benzer durum cem yılmaz filminde de var. arkadaşlar ölümlü dünya filmine hayvan gibi gülen adamım. absürt komedi severim. eşimle birlikte bu filme gitmeye değer mi değmez mi. aydınlatıcı bir cevap verin lütfen. marjinal olmaya çalışmayın.

edit: gelen mesajların tamamı filme gitmemi öneriyor. benim gibi ikilemde kalan yazarlara duyurulur.
  • (bkz: kuşkaş)
    (bkz: mercü)
  • --- spoiler ---

ses ve görüntü geçiren sorgu odası sahnesi ve iyi polis-daha iyi polis oynama sahnesi ile yarmış film
    --- spoiler ---
  • sinema salonlarına özel bir teaser yapmışlar. beni koparmıştır.

--- spoiler ---
    asuman: ben nereden bileyim benim altıma bomba koymayacağını?
    dizdar: ben sizin yanınızda değil miydim asuman hanım, ne ara gittim de altınıza bomba koydum?
    asuman: ben size söyleyeyim amirim, bana mesaj atmış cep telefonumdan. "allahın izniyle altındaki bombayı patlatıcam" diye. aha buyrun göstereyim. göstereyi--
    dizdar: ya ben onu o manada mı dedim? ben o manada mı dedim? sikicem manasında dedim, allah belamı versin ki sadece cinsel bir mesajdı o ya!
    --- spoiler ---
  • yaklaşık 15 senedir ekşi sözlüğü takip ederim. 7 senedir de yazarım. her merak ettiğim film çıktığında derim ki izleyene kadar başlığına girmeyeyim. genellikle dayanamam. cinayet süsü'nde de filme bir türlü gitme fırsatı bulamayınca ara ara girip spoiler olmayan entry'leri okudum. dün akşam da nihayet filmi izledim.

öncelikle şunu söyleyeyim bazı suser'ları tenzih ederim ancak aramızda gerçekten öyle andavallar var ki, sırf negatif olayım muhalif yazayım diye entry giriyor. onlara tavsiyem hayatı pozitif yaşamaları ve keyif almaya çalışmaları.

film komik arkadaşlar, hem de baya komik. herkes bir kere ölümlü dünya kıyaslaması yapmış ya ben de yapayım. ben ölümlü dünya'yı toplamda 5 veya 6 defa seyretmişimdir. bazı sahneleri ise daha fazla. ben sinemada gidip izleyip filmi överken, yine burada aynı platformda film itin götüne sokuluyordu. şunu söyleyebilirim ki bence cinayet süsü kesinlikle ölümlü dünya'dan daha akıcı daha derli toplu. komedi tarzı aynı olduğu için bunu kıyaslamayacağım ama ölümlü dünya'da kötü olan sarp apak, sürekli yerli yersiz edilen küfürler, sonunun olmaması ve bazı sahnelerin uzunluğu bu filmde yok. resmen eleştirdiğimiz kısımlar iyileştirilmiş.

oyunculuklar çok iyi. karakterler iyi yansıtıldığı için gerçekten bu tipteki adamların veya kadının yaşanan olaylar karşısında filmdeki tepkileri verebileceğine ikna olduğunuzdan sahnelere daha çok gülüyorsunuz. bir eksiklik değil ama doğu demirkol'u da bu ekipte görmek isterdim. başka bir cinayet büro elemanı olarak daha da renk katabilirdi. feyyaz yiğit yine bildiğimiz gibi. mert denizmen'i de beğendim. ali atay benim için artık filmlerine gözü kapalı gidilecek bir adam konumuna gelmiştir. bu izlediğim 3. filmi ve hepsinden ayrı bir tat aldım. gidip sinemada izlemenizi öneririm. bu filmin gişe yapması ekibin şevkini de arttıracaktır.
  • fragmanında da gözüken beyaz yazı tahtasındaki numaralar, gerçekten de beşiktaş'ın namağlup şampiyon olduğu 1991-92 sezonundaki maç sonuçlarıdır :)

yalnız 2 eksik var tabloda.
    11 21 51 21 30 20 42 21
    10 22 11 32 10 10 50
    00 31 21 20 21 00 00
    10 30 10 10 32 00 43 10

bahsi geçen sahne için bkz.
    https://eksiup.com/p/i3167157ywqd
  • ne belli