şükela:  tümü | bugün
 • en yaygin lehceleri mandarin ve cantonese'dir...ikisi de ayni sekilleri kullanmasina ragmen birbirlerinden cok farkli iki lisandirlar...
 • yakin cevrede birilerin konusurken butun konsantrasyonu alip goturen, sinir yaptiran, hos bulmadigim dil. (bkz: no offense)
 • cin'de yasamadikca dogru duzgun ogrenilmeyecegini dusundugum, ilk ogrenirken zor gelen ama daha sonra ogrenmesi egleceli olan ve kolaylasan guzel dil. * ancak bi 4-5 seneden sonra cince gazete okumak, kompozisyon yazmak, rahat muabbet etmek gibi eylemler gerceklestirilebilir, tabii ogrenen sahis ozel olarak yogun cince dersleri almadiysa.
 • derdinizi anlatacak kadar ogrenmesi kolay, ama iyi konusmasi zor olan bir dil, yazma ve okumaya hic heves etmeyin, mecbur degilseniz eger.
 • dünya kadar lehcesi bulunan, birbirine 2-3 saatlik mesafedeki sehirlerdeki insanlarin bile resmi cinceyi kullanmadan anlasamayacagi, 4 farkli tonlamadan dolayi ak diyeyim derken kara deme ihtimalinizin cok oldugu, japon kanjilerinin kaynagi, burundan konusuluyormus hissi veren dil
 • 100 ü aşkın, kendi aralarında konuşarak anlaşamayacak kadar farklı lehçeye sahip dil. bu özelliği nedeniyle fax ın icadına ön ayak olmuştur.
 • grameri istisna durumlar harici cok kolay olan, konusmasi turk genci icin racona ters kacan, tayvan'in da konustugu dil
 • dünyada en çok insan tarafından konuşulan dil. japonların 3 alfebesinden biri olan kanji, çin yazısı olan hanzi("hanji" diye okunmaktadır) den alınmıştır, ve şu anda japon kanjileri çin hanzilerine yaklaşık 60% oranında benzemektedir. çin yazısı dünyanın ilk piktograflarından biri olarak çıkmış olmasına rağmen, kısa sürede kavramların ve ifade şekillerinin artması dolayısıyla resim-yazı özelliği ortadan kalkmıştır. az sayıda istisna dışında her hece bir hanzi ve bir kelimedir, 2 hanzi birleşerek de yeni bir kelime meydana getirebilirler, bu kelime anlam açısından alakalıdır fakat okunuş açısından çoğunlukla önceki 2 heceden farklıdır. amma velakin çok fazla kelime ve buna karşı çok az hece olması dolayısıyla bir hecenin çok fazla anlamı olabilir ve karışıklık sesli harflerin vurgularının farklı olmasıyla bir miktar giderilir. bir sesli harf 4 farklı şekilde okunur: yükselen, alçalan, sabit, ve önce alçalıp sonra yükselen şekilde (hay-yaaaaaa, ço-taaaaaa gibi). mandarin diyalektinde çok fazla dili geriye doğru bükerek telaffuz vardır, kanton diyalektiyle konuşanlar buna bir türlü alışamazlar, dünyanın geri kalan tümü gibi.

  lucy liu yu beğenenlerin "dur abi ben de kapiyim şu işi çinli hatunlar ıvır zıvır" dememeleri gerekir, zira çinli kızların lucy liu ya benzeme oranları çinli erkeklerin yao ming e benzeme oranlarına eşittir (bkz: sanal sayılar)
 • adsiz, sifatsiz, zamirsiz, fiilsiz, zarfsiz, tekilsiz, cogulsuz, erilsiz, disisiz, cekimsiz, oznesiz, nesnesiz, temel cumlesi/ yan cumlesi ve noktalama isareti olmayan ideogramlar dili.