şükela:  tümü | bugün
  • zordur ancak imkansız değildir. fakat bu eylemi hakkıyla yapmak istiyorsanız eğer kesinlikle çin'e gitmeniz gerekiyor. türkiye'de öğrenilen çince'nin bir işe yaramadığı defalarca test edilip onaylanmıştır. 4 senelik çin dili ve edebiyatı bölümünden mezun olup çin'e gelince "sokaktaki adamların konuştuklarından bir şey anlamıyorum." diye ağlayanları çok gördü bu gözler. olsa olsa bir temel oluşturabilir o kadar.

tavsiyem, herhangi bir amaçla çince öğrenmek gibi bir işe kalkıştıysanız hiç zaman kaybetmeden çin'e gidin. 4-5 senenizi heba edeceğinize gidip iki yıl adam gibi dilinizi öğrenin, hatta dil öğrenmekle kalmayın, bir kültürü öğrenin.
  • ingilizce bilen insanlar için gayet kolaydır;

http://4.bp.blogspot.com/…o/s1600/learn chinese.jpg
  • öğrenilmesi diğer dillere kıyasla oldukça zor olan dildir. fikrime göre zor olmasının nedenleri arasında ilk sırayı yazım, ikinciyi sırayı okuma almaktadır.
    düşünün ki yazımları aynı olmasına rağmen birçok kelime çeşitli okuma tarzlarında sebep farklı anlamlar taşımakta. öğrenim aşamasında hevesli değilseniz kesinlikle öğrenmeyi bırakmayı aklınızdan geçirebilirsiniz bu çok normal bir durum. çünkü gerçekten sizden çok fazla emek istiyor. hele lise gibi bir ortamdaysanız. diğer dil seçenekleri size çok daha cazip gelmekte. nitekim ben diğer dillerden birine yönelme şansım olmuştu değerlendirmiştim. ancak sonradan tanıştığım bazı arkadaşlarım değişim sahip olamadığı için okullarından ayrılmak zorunda bile kaldılar.

öğrenilse tabi ki avantajları saymakla bitmez. lakin dediğim gibi öğrenilmesi ciddi anlamda zor dildir.
  • gece saat 1'de yapmaya karar verdiğim eylem.

çince'de dört tane vurgu olayı var. mesela pinyinde şi yazıyor diyelim. onu dört farklı şekilde okuyabiliyorsunuz. hatta eski bir çinli şair buna gönderme yapmak için sadece "şi" den oluşan bir şiir yazmış bayağı da uzun.
    şiii şi şii şi şii.. gibi vs.
    ama olsun gene de öğrenmeme değecek bir dil.