şükela:  tümü | bugün
 • ünlü romalı hatip. savaşta deneyimlidir, cesurdur fakat fakirdir. romalılar zor duruma düştüğünde, ayaklanıp konsüle "kurtar şu memleketi" baskısı yaptıklarında, konsülcaazın aklına gelen ilk kişidir. hatta "cincinnatus solus servare urbem potest. " denir. türkçesi "yalnızca cincinnatus kenti kurtarabilir" dir. roma tarihine böyle bir etkisi vardır herifçinin.

  volskları yenilgiye uğratmıştır.

  uzun adı; titus quinctius cincinnatus dur.
 • lat. kivircik (sac anlaminda)
 • konsülün cincinnatus'a verdigi yetki için (bkz: diktatör/@babaerenler)
 • super bir karakter! m.o. 458 de tehdit altinda kalan roma senatosunu kurtarip, toplam 16 gun suren baskomutanligi esnasinda bir de savas kazandiktan sonra...birakmis, ciftligine geri donmus. bravo valla, kral adammis!
 • (bkz: ideal romalı)
 • cincinnati'nin tekili
 • m.ö. 458 ve m.ö. 439'da kisa süreli diktatör olarak görev yapmis ideal romali.

  cincinnatus'un ilk kisa diktatörlük dönemi aequi asiretinin dogudan, volsci asiretinin ise güneydogudan roma üzerine yürümesi sonucunda roma senatosunun kendisine diktatör olup, sehri kurtarmasi icin yalvarmasiyla baslar. bu esnada ciftliginde calisan cincinnatus eger görevi kabul ederse bunun ciftligin sürülemeyecegi ve ailesinin de ac kalacagi anlamina gelecegini bilir ancak yine de senatonun bu istegini kabul eder ve iki asireti de on alti gün icinde maglup eder, roma'yi kurtarir. bu basarisinin hemen ardindan görevinden istifa etmesi iyi bir liderin özelliklerine sahip, halkin iyiligine hizmet eden, iyi ahlakli ve alcakgönüllü bir vatandas örnegini olusturmustur.

  cincinnatus'un ikinci diktatörlük dönemi ise m.ö. 439'da pleplerin cikardigi bir ayaklanma ile baslar. yine kisa sürede bu krizi de roma lehine sonuclandiran cincinnatus evine, ciftligine geri döner.
 • clinton rossiter 'ın anayasal diktatörlük kavramını oluşturken örnek gösterdiği insanlardan bir tanesidir.

  aynı zamanda örnek bir roma vatandaşıdır.
 • george washington ülkesi için hizmet edip köşesine çekildiğinde örnek aldığı kişi olarak cincinnatus'u örnek aldığını söyler.
  tezat örnek için büyük ve küçük baş çalılara (bkz: bush) bakabilirsiniz.
  ---
  yıllar sonra:
  acaba ben bunu nerden biliyorum.. amerikan şehrinin bariz latince kökenli olmasınan merak etmişimdir kuvvetle muhtemel ama hatırlmıyorum. yalnız yıllar sonra oylanınca bir daha düşündüm. iki tür kahraman var sanırım. biri geçici bir sorunu en iyi şekilde sonuca vardıran kısa süreli bir de başladığı işi başından itibaren tutup sonuca varana kadar tüm gerekenleri yapanlar ki bu süreçte en fazla hatayı bunlar yapar. işlerinin yanında eleştirilecek çokça hata bırakırlar. bunlara benim aklıma gelen bildiğim iki örnek augustus ve atatürk. (bkz: bir işin doğru yapılmasını istiyorsan kendin yapacaksın)