şükela:  tümü | bugün soru sor
 • simdi bakin burasi onemli. bazen ulke hakkinda dusunurken, "ulan omrumuzu dark triad bir herifin yaptiklarina uzulerek neden geciriyoruz ki? neticede finansal ozgurlugumuzu elimize alip yolumuza devam edelim, cok da tin bu herif ne yapmis ne etmis , bir ciftligin olduktan sonra kim ne karisir sana? illa twitter sozcu gazetesi muhalifi olmaya gerek var mi " diyorum gayri ihtiyari.

  sonra cincinnatus abinin hikayesi aklima geliyor, bir cok defa bir cok yazarla konusmusumdur, ama burada da dursun ozeti itibari ile...

  yani cincinnatus bambaska bi geyik.... adam "civic virtue" nun kurucusu. yani "toplumun iyiligi ,yurttaslik erdemi. roma'li.... gorevini bitiriyor, generallik meneralik nereye kadar diyerek, sonra gidiyor ciftligine yerlesiyor tam bir emekli asker gibi, iste nedir, iyi karpuz iyi peynir pesinde bir omur. italyanlar da bize benziyor o acidan bildiginiz uzere. "rauf kos bır barbun yakalamısım lokum lokum" ekolu iste arada yilmaz ozdil falan da paylasiyor o kadar da kopmuyor tabii.

  bu ortamlari biraktiktan sonra, tesaduf bu ya devlet sicip batiriyor, barbarlar kuzeyden ic catismalar guneyden falan derken, abbaavvvv barbarlar roma'ya kadar dayanmasin mi?.. aman cincinnatus abi kos yetis gozunu seveyim biz mafolduk bittik falan diyorlar, adam da buyuk kumandan yanlis olmasin... tamam diyor gelirim .. tabii diktator yetkileri ile... ben bu barbarlari o yetkilerle kulaklarindan tutar c*eker atarim 3 gune..... ama diktatorluk onemli, oyle goygoy moygoy kaybedilecek zaman yok....
  tamam neticede anlasiliyor, diyorlar abi al diktatorluk kopegin olsun ya nedir.... bu meclis neleri gordu ya bu meclis merve kavakciyi gordu neticede. ...

  adam aliyor diktatorlugu , soz verdigi sekilde silindir gibi ezip geciyor barbar ordularini... hanima da whatsapptan yaziyor aksam diyor mangali yak barbunu hazirla o rauf itini de cagir raki icecez. zaferin ardindan diyorlar ki agam sen cok guzel yaptin, sen kal basimizda.... bir sezon daha kal uefa'da sampiyon olalim. mavi beyazlilarda yuzler guluyor takim ruhu ust duzey.... adam diyor ki, yok abiler alin diktatorlugu basiniza calin ben ciftligimine donuyorum hasat zamanidir simdi hem rauf'u bir katlayayim tavlada simardi iyice.

  ve adam donuyor. st. george and the dragonetde oldugu gibi, ".... just like that..." boylelikle civic virtue / yurttaslik bilinci , toplum icin iyilik ve yurttaslik vazifesi dogmus oluyor

  yani demem o ki, omrumuzu bir dark triad admalarin yaptigi skimsonik islere bilenerek, uzulerek, garez duyarak gecirecegimize, finansal anlamda ozgurlugumuzu kovalayip bir gun gorev duserse yurttaslik bilinci ile gorevi ifa edip tekrar tarlamiza tapanimiza, kimseye ihtiyac duymadan yasamaya donmek erdemli bir hedef degil midir?
 • m.ö 519-430 yılları arasında yaşamış romalı general.
  general, görevinden ayrıldıktan sonra 60 yaşına geldiğinde, devleti kurtarması için yeniden göreve çağrılmıştır.senatonun çağrısı kendisine iletildiğinde küçük tarlasında toprağı kabartmakla uğraşıyordu.diktatörlük görevini kabul etmesi için kendisine ricada bulundular.homurdanarak artık emekli olduğunu söyledi ve önce işini bitireceğini bildirdi. güneş batarken mütevazi kulübesine gidip duvardan birtakım silahlar aldı ve romaya gönderilmesini istedi.ancak oraya vardıktan sonra geçici olmak kaydıyla görevi kabul edeceğini bildirdi.

  sonra ordunun başına geçip, romayı zafere ulaştırdı.zaferden sonra görevden derhal istifa ederek yeniden çiftliğine çekildi.ancak yıllar sonra devleti kurtarması için yeniden göreve çağrılacak ve ve 80 yaşında bir ayaklanmayı bastıracaktır.

  kendisinden sonra gelen kuşaklar, onun sade dürüst ve namuslu yaşamını bir romalının nasıl olması gerektiğine örnek olarak göstermişlerdir.
 • lat. kivircik (sac anlaminda)
 • super bir karakter! m.o. 458 de tehdit altinda kalan roma senatosunu kurtarip, toplam 16 gun suren baskomutanligi esnasinda bir de savas kazandiktan sonra...birakmis, ciftligine geri donmus. bravo valla, kral adammis!
 • m.ö. 458 ve m.ö. 439'da kisa süreli diktatör olarak görev yapmis ideal romali.

  cincinnatus'un ilk kisa diktatörlük dönemi aequi asiretinin dogudan, volsci asiretinin ise güneydogudan roma üzerine yürümesi sonucunda roma senatosunun kendisine diktatör olup, sehri kurtarmasi icin yalvarmasiyla baslar. bu esnada ciftliginde calisan cincinnatus eger görevi kabul ederse bunun ciftligin sürülemeyecegi ve ailesinin de ac kalacagi anlamina gelecegini bilir ancak yine de senatonun bu istegini kabul eder ve iki asireti de on alti gün icinde maglup eder, roma'yi kurtarir. bu basarisinin hemen ardindan görevinden istifa etmesi iyi bir liderin özelliklerine sahip, halkin iyiligine hizmet eden, iyi ahlakli ve alcakgönüllü bir vatandas örnegini olusturmustur.

  cincinnatus'un ikinci diktatörlük dönemi ise m.ö. 439'da pleplerin cikardigi bir ayaklanma ile baslar. yine kisa sürede bu krizi de roma lehine sonuclandiran cincinnatus evine, ciftligine geri döner.
 • ünlü romalı hatip. savaşta deneyimlidir, cesurdur fakat fakirdir. romalılar zor duruma düştüğünde, ayaklanıp konsüle "kurtar şu memleketi" baskısı yaptıklarında, konsülcaazın aklına gelen ilk kişidir. hatta "cincinnatus solus servare urbem potest. " denir. türkçesi "yalnızca cincinnatus kenti kurtarabilir" dir. roma tarihine böyle bir etkisi vardır herifçinin.

  volskları yenilgiye uğratmıştır.

  uzun adı; titus quinctius cincinnatus dur.
 • hint mitolojisine gore oldukten sonra suleyman demirel olarak enkarne olmustur.
 • adini dolayli yoldan (bkz: cincinnati orgutu) verdigi cincinnati sehrinde bir adet de uyduruktan heykeli vardir, bir eli sabanda bir eli kilicta seklinde. yine de kral adammis helal olsun, diktator olmusken bir yil roma'yi vur patlasin cal oynasin yonetirdim ben yerinde olsam, ciftlige donup naapacam?
 • diktatörlüğü terk edip çiftçiliğe geri dönmesini temsil eden bir heykeli için bkz.: http://www.flickr.com/…542/in/set-72157629254703216

  tema:
  (bkz: tarih/@derinsular)