şükela:  tümü | bugün
 • m.ö 519-430 yılları arasında yaşamış romalı general.
  general, görevinden ayrıldıktan sonra 60 yaşına geldiğinde, devleti kurtarması için yeniden göreve çağrılmıştır.senatonun çağrısı kendisine iletildiğinde küçük tarlasında toprağı kabartmakla uğraşıyordu.diktatörlük görevini kabul etmesi için kendisine ricada bulundular.homurdanarak artık emekli olduğunu söyledi ve önce işini bitireceğini bildirdi. güneş batarken mütevazi kulübesine gidip duvardan birtakım silahlar aldı ve romaya gönderilmesini istedi.ancak oraya vardıktan sonra geçici olmak kaydıyla görevi kabul edeceğini bildirdi.

  sonra ordunun başına geçip, romayı zafere ulaştırdı.zaferden sonra görevden derhal istifa ederek yeniden çiftliğine çekildi.ancak yıllar sonra devleti kurtarması için yeniden göreve çağrılacak ve ve 80 yaşında bir ayaklanmayı bastıracaktır.

  kendisinden sonra gelen kuşaklar, onun sade dürüst ve namuslu yaşamını bir romalının nasıl olması gerektiğine örnek olarak göstermişlerdir.
 • hint mitolojisine gore oldukten sonra suleyman demirel olarak enkarne olmustur.
 • ünlü romalı hatip. savaşta deneyimlidir, cesurdur fakat fakirdir. romalılar zor duruma düştüğünde, ayaklanıp konsüle "kurtar şu memleketi" baskısı yaptıklarında, konsülcaazın aklına gelen ilk kişidir. hatta "cincinnatus solus servare urbem potest. " denir. türkçesi "yalnızca cincinnatus kenti kurtarabilir" dir. roma tarihine böyle bir etkisi vardır herifçinin.

  volskları yenilgiye uğratmıştır.

  uzun adı; titus quinctius cincinnatus dur.
 • lat. kivircik (sac anlaminda)
 • super bir karakter! m.o. 458 de tehdit altinda kalan roma senatosunu kurtarip, toplam 16 gun suren baskomutanligi esnasinda bir de savas kazandiktan sonra...birakmis, ciftligine geri donmus. bravo valla, kral adammis!
 • m.ö. 458 ve m.ö. 439'da kisa süreli diktatör olarak görev yapmis ideal romali.

  cincinnatus'un ilk kisa diktatörlük dönemi aequi asiretinin dogudan, volsci asiretinin ise güneydogudan roma üzerine yürümesi sonucunda roma senatosunun kendisine diktatör olup, sehri kurtarmasi icin yalvarmasiyla baslar. bu esnada ciftliginde calisan cincinnatus eger görevi kabul ederse bunun ciftligin sürülemeyecegi ve ailesinin de ac kalacagi anlamina gelecegini bilir ancak yine de senatonun bu istegini kabul eder ve iki asireti de on alti gün icinde maglup eder, roma'yi kurtarir. bu basarisinin hemen ardindan görevinden istifa etmesi iyi bir liderin özelliklerine sahip, halkin iyiligine hizmet eden, iyi ahlakli ve alcakgönüllü bir vatandas örnegini olusturmustur.

  cincinnatus'un ikinci diktatörlük dönemi ise m.ö. 439'da pleplerin cikardigi bir ayaklanma ile baslar. yine kisa sürede bu krizi de roma lehine sonuclandiran cincinnatus evine, ciftligine geri döner.
 • adini dolayli yoldan (bkz: cincinnati orgutu) verdigi cincinnati sehrinde bir adet de uyduruktan heykeli vardir, bir eli sabanda bir eli kilicta seklinde. yine de kral adammis helal olsun, diktator olmusken bir yil roma'yi vur patlasin cal oynasin yonetirdim ben yerinde olsam, ciftlige donup naapacam?
 • diktatörlüğü terk edip çiftçiliğe geri dönmesini temsil eden bir heykeli için bkz.: http://www.flickr.com/…542/in/set-72157629254703216

  tema:
  (bkz: tarih/@derinsular)
 • ben bu adam gibi alçakgönüllüsünü görmedim. helal olsun.