şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 09.08.2018 tarihi itibariyle ucuz işçilikte çin ile yarışıyoruz. türkiye'de asgari ücret 300 dolar civarında.
  • "madem ucuz iş gücünde çin'den daha öndeyiz, neden dünya markaları, üretim fabrikalarını buraya kaydırmıyor" diye kendi kendime sorduğum durum.

edit: çin'in önüne henüz 1 ay önce geçmişiz. bu hızla gidersek hindistan'ın da önüne geçer miyiz?
  • asgari ücret 2000 yuandı, bu da yaklaşık 1600 liraya denk geliyor. bizde asgari ücretle sosyal yaşamak oldukça zor. ama orada 1+1 yeni dairenin kirası 400 yuandı , 2kiloluk balık ile 8 bira içip 50 yuan vermiştim yani çinde asgari ücretle çalışan biri neredeyse her gün dışarda yiyip içebilir, bir de günde 4 öğün yiyorlar son öğünü akşam 8 gibi dışarda buluşup 2-3 saatte sohbet ederek yapıyorlar.
  • ucuz işçilikte çin'le yarışıyoruz ama çin'deki üretim organizasyonu ve bilgi düzeyi bizde mevcut değil. biz çin değil afrika ligindeyiz. afrika'da da asgari ücret 10 dolar falan. onunla yarışabiliriz.
  • ne yazik ki salt ucuz isgucu olmaniz sizi uretim icin cekim merkezi yapmaz. politik istikrar (yok), teknolojik altyapi (neredeyse yok), inovatif yapi (yok) ve lojistik imkanlar (jeopolitik konumdan dolayi var) gerekir.

yani ucuz isgucu olarak bile degerli degiliz arkadaslar. bir arkadas hindistan ligi demis. nerde o vizyon kardesim. adamlarin yaptigi yatirimlarin karsiligini 15 yil sonra konusalim seninle. keske o ligde olsak dersin. bizim ligimiz cezayir, fas, tunus felan .otesi degil. otesine vizyonumuz yetmez.
  • inanılmaz ama gerçek bir durum.

şu an 5.48 olan dolar kuruna göre bizde asgari ücret 291 dolar. yok arkadaş o doların yine 3tl bandının altına inmesi şart.
  • usa min saatlik ücret7,25 usd haftalık max çalışma saati 40

7,25x40=290 usd haftalık mesai ücreti

290x4=1160 usd

1160usd x 5.49tl = 6.368,4 tl usd vatandaşının minumum aylık maaşının tl karşılığı
  • avrupa'ya bakıldığındada icler acisi bir durumdayız. bir kaç ulkenin asgari ucreti bizden düşük. (bkz: turkiye vs avrupa asgari ucret karsilastirilmasi) alım gücümüz cidden cok dusuk. birakin çini dandik ülkelerden bile kötü