şükela:  tümü | bugün
 • bu çinliler ilginç adamlar vesselam. adamlar pirinç çaldı diye fareyi cezalandırmışlar ama ne cezalandırma! hayvanı bir yere bağlayıp üzerine de "bir daha pirinç çalmayacağım" benzeri bir şey yazıp millete teşhir etmişler.

  büyüklerimiz demiş ki; "3-5 hintli kaval çalıp yılan oynattı diye bütün hindistan'ı bir kalemde silemem". o hesap; birkaç çinli böyle bir manyaklığa girişti diye bütün çin'i bir kalemde silip atamayız ama heriflerde de bir acayiplik yok değil hani! benim asıl merak ettiğim hayvancağızın akıbeti ne oldu acaba?!

  olayın haberi: http://www.deccanchronicle.com/…-stealing-rice.html
 • cok uzaga gitmeye gerek olmayan absürt. (bkz: cezali tank)
 • eee adamlar fareyi bile adil yargılıyorlar demek ki...

  bizde fare yargılanmadan idam edilir bir kaç tane pirinç uğruna...insan ise padişah ilan edilir çalmayı bırak yaktığı pirinç tarlaları pahasına...
 • çin'den düzenli olarak gelen hayvana karşı zalimlik haberlerine oranla makul bir cezalandırmaymış. derisini de yüzebilirlerdi.
 • https://www.59saniye.com/…tsak-alip-baglayan-cinli/

  bence hırsızlık yok sadece kendilerince sosyal medyada fenomen olmak isteyen çinlilerin fareleri yakalayıp sonra balayıp hırsızlık hikayesi uydurması, yoksa neden birbirine benzer hırsızlık hikayeleri uydurulsun.
  hatta bunu örnek alıp yarın fare bağlayıp ayakkabımı kemirdi hikayesi türeten insanlar çıkabilir türkiye'den.

  çin'de telefon bağımlılığı üst sınırda , sosyal medyada daha fazla vakit geçiriyorlar, hikayeler bitince yenilerini üretmişler.