• çin, petrol dahil çok sayıda ürünün en büyük ithalatçısı konumunda. çin’den gelen talebin düşmesi nedeniyle petrolün varil fiyatı geriledi. türkiye'ye pozitif etkisi oldu ekonomik anlamda ayrıca diğer ürünlerde iç pazara dönüş olacağı için yine pozitif bir durum açığa çıkacaktır.
    turizm alanında türkiye'nin çin'li turistlere önlem alınacağı göz önüne alınırsa kışın turist sayısı düşecektir ancak türk lirasındaki sert düşüşten dolayı avrupalı turist sayısının artacağı öngörülürse aslında virüs bizim için negatif etkisi olmayacağı gibi, pozitif etkiye çevirebileceğimiz bir durum olabilir.
    tabi burada dünya ekonomisini ne kadar etkileyeceği sorusunun cevabı da önemli hale gelecektir uzun vade de.
  • bir süredir aklımı kurcalayan durum. ticaretin içinde olarak ufak tefek işlerin türkiye'ye döndüğünü bizzat gözlemledim. ancak ciddi, bir etki olur mu merak ettim. genel söylentiler bu sene kaymağı yiyen yer seneye çin çok agresif saldırır. fiyatları dip yapıp müşteriyi geri kazanmaya çalışır. bu görüş mantıklı geldi. şu, an elektronikçiler tedarikçiler ürün getiremiyor. matbu ürünlerde ufak ufak türkiye'ye gelmeye başladılar. diğer sektörler ne durumda merak ettim.
hesabın var mı? giriş yap