şükela:  tümü | bugün
 • çin virüsü yüzünden milyonlarca insanın hayatı tehlikedeyken ve dünya ekonomisine trilyonlarca dolar darbe vurmuşken küçük bir azınlık dışında neredeyse hiç kimse bu krizin sorumlusu olan çin'e tepki göstermiyor. üstelik çin hükümetinin gerekli önlemleri alıp olayı kapattırmaya çalışmasa salgının %94 oranında daha az yayılacağını söyleyen raporlara rağmen. bir de bırakın tepki göstermeyi çin'i suçlayanlara büyük bir tepki bile var.
 • her ülke kendi derdiyle boğuşuyor çünkü. ortalığın yatışmasını bekleyin önce.
 • çünkü çin virüsü kontrol altına aldı ve şuan virüsle mücadele eden tüm ülkelere bir şekilde yardım etmekte.
  ticaret anlaşmalarıyla ileride edeceği zararı şimdiden çıkarmakta.
  edit: (bkz: çayın taşıyla çayın kuşunu vurmak)
 • şu corona bir geçsin. durum farklı olacak. çin'in imajı cok sarsıldı. şimdi herareti bir geçsin. tc'deki ihtiyar amcaların bile çin'e küfürler ettiğini tahmin ediyorum.
 • kürenin, şu sıralar virüsle boğuşmaktan dolayı tepki verecek hali olmamasından kaynaklanır.
  salgın bitip de işler yoluna girdikten sonra, küre elbet bir güzellik yapacaktır.
 • şu ortalık bir yatışsın çinin ebesini belliyeceğiz. bir kere bu ülkede mevcut hükümet devrilene kadar ambargo uygulanmalı ve çin maddi özür olarak tüm dünyaya para vermeli. hatta tüm dünya birlik olup çin halk cumhuriyetine savaş açsa yeridir.
 • ıster kureselci ister abd kopegi desinler salgin ortadan kalktiktan sonra bu cekik gozlu çinlilerin lehine olmayan her olayda en onde olacagim.

  kurt kisi atlatir da yedigi ayazi unutmaz.

  t: sadece simdilik olmayan tepki.
 • benim de anlam veremediğim durum.

  çünkü şu an yaşadığımız salgın hastalık kabusu çin'in inatla ve ısrarla devam ettirdiği yanlış politikaların bir neticesidir.

  kimse öyle abd yaptı, israil yaptı falan diye komplo teorileri uydurmasın. bu ülkelerin kendileri şu anda çin virüsü yüzünden felç olmuş durumda. bu ülkelerin böyle bir gücü olsa kendi vatandaşlarının ölümüne yol açıp, kendi ülkelerine ağır biçimde ekomomik zarar verirler mi?

  ayrıca böyle bir komplonun neden mümkün olmadığı defalarca izah edildi. öyle bilimkurgu filmlerinde izlediğiniz her halta inanmayın yani. birinci ve ikinci dünya savaşlarında biyolojik saldırılar denendi. japonya tarafından çin'de veba salgını çıkarılmak istendi ancak muvaffak olunamadı. canlı veba bakterisi bile salgın çıkaramadı.

  çünkü bir mikroorganizmanın salgına yol açması için çok farklı unsurun biraraya gelmesi gerekiyor. doğru zamanda, doğru yerde, doğru vakalar üzerinde, doğru suşlar etkili olabiliyor.

  yani öyle laboratuvarda virüs üret, kalabalık içine sal ve salgın başlat falan böyle yürümüyor reel dünyada işler. bu şekilde salgın hastalık çıkarmak imkansızdır.

  işin aslı şu an yaşadığımız covid-19 pandemisi çin'in veba pandemisinden buyana dünyanın başına bela ettiği bilmem kaçıncı bela.

  hep aynı yanlışlara devam ediliyor.

  saçma sapan bir beslenme kültürü, şehir içine kurulan canlı hayvan pazarları, ağırlıklı olarak hayvansal gıdalar ile beslenme alışkanlığı, vahşi yaşama müdahale ve yetersiz hijyen bu duruma neden oluyor.

  kedi, köpek, yarasa, rakun, fare falan yiyen ve tüm salgın hastalıklara rağmen inatla aynı yanlışlara devam eden insanlardan ne bekliyorsunuz?