şükela:  tümü | bugün
  • gözlerin kısılarak lig maçlarının takip edildiği, gözlerin kısılarak playboy tv'nin takip edildiği yıllarda bu haber bomba gibi düşmüştü. cine 5? hemi de şifresiz?

bu haber üzerine kurnaz kesim "olum, şimdi 22 ekim günü cine 5 şifresiz olacağına göre, 21 ekim tarihinde 23.59 itibariyle erotik kuşağı da izleyebileceğiz, ahahaha" diye hesaplarını yapmıştı ve hazırlıklarını tamamlamıştı.

beklenen gün geldi çattı. gerçekten de öyle oldu. türk televizyonlarında ilk ve son kez, açık kanalda full erotik yayın yapıldı, ilk kez bir açık kanalda vajina görüldü.

neyse o gün pamela andersson'un erotik bir filmi ile gece başladı. o gün babam ve annemi uyku tutmadığından, ben bunu arkadaşlarımdan duydum.

o gün gündüz ve akşam kuşağında ise, face off, the truman show, matrix, con air gibi filmler gösterildi. ben de beyin amcıklaması geçirme riskini göze alıp, tamamını aralıksız izledim.

bu filmlerin ardından gün bitti, sayım günü konan gudik "sokağa çıkma yasağı" ilk kez o gün gerçek oldu, gerçekten kimse sokağa çıkmadı. herkes o gün cine 5'e kilitlendi.

o değil de, aklıma geldi gene efkarlandım. lan baba, senin çay keyfin yüzünden yüzünden, trt'de türkü dinledim, amına koyayım.
  • atın ölümü arpadan olsun mantığıyla gözlerimizi feda ettiğimiz yayınların 1 günlük saltanat misali açık yayınlanması olayı.
  • nüfus artışına bir nevi destek olmuştur.
  • ultra gereksiz bir başka bir bilgi vermek gerekirse; aynı gün içerisinde fatih terim'in o dönemde çalıştırdığı fiorentina'nın brescia deplasmanındaki maçını da izleme fırsatı yakalamıştık. dario hubner ve leandro'nun karşılıklı golleriyle 1-1 bitmişti. hatta kubilay türkyılmaz da brescia formasıyla sahadaydı.
  • dimağlara kıyak olarak kazınan, bir bayram coşkusuyla geçirilen gündür.

evvelinde şifre girmeden evvelki üç dakikayı yakalamaya çalışan gözler veyahutta "aha reklam girdi, şifre çözüldü, kaderde varsa reklam bitiminden şifre giresiye kadar on salise bir vajina görürüz" umuduyla bekleyen meraklı (!) gençlerin playboy neşriyatına doyduğu, nesiller boyu anlatılagelen, yasağın en tatlı olduğu sayım günüydü.

bu günü heyecanla bekleyen bir arkadaşımı hatırlarım. kendisi oldukça kepçe kulaklı ve bariz otuzbirciydi. yamulmuyorsam bir kaç hafta evvelinden interstar'da temel içgüdü'yü izlemiş, sharon stone'un bacak bacak üstüne attığı sahnede kendinden geçmişti. bir saniye için gördüğü kuku onu fazlasıyla mutlu etmiş, haftalar boyu bu olayı anlatmıştı. bir de vcd'den izlediği braveheart'ı anlata anlata bitirememişti. o zamanlar vcd player denen alet bir lükstü; ve evet, yokluk bizim nesli adam etmişti.
  • bu yayının yapıldığı gün bizim eve gelen nüfus sayım memuru "ayyy, ne şansızım yaaa, bugün cine 5 şifresiz ben bunlarla uğraşıyorum yaaa" demiş, sitem etmişti. o anda da televizyonda the truman show yayınlanıyordu.

aynı film 1 sene kadar sonra show tv'de yayınlandı. bu ablanın "aaa o filmi sayımda izleyememiştim. mutlaka izlemeliyim" dediğini hiç sanmıyorum.

bünyede öyle garip etkileri olan bir gündü.

ayrıca o zamanlar vcd inanılmaz yaygındı. korsan vcd'nin korsan vcd olduğu, her köşede satıldığı zamanlardı. mesela matrix için bizim korsancı dayı "100'er 100'er sipariş veriyim, hemen bitii. ne film yapmiş adamlar" demişti. o bambaşka bir mevzu tabii.
  • dün gibi hatırlıyorum bu yayını. sabah 9 sularında truman show'u vermişlerdi de film biter bitmez arkadaşı arayıp, "seyrettin mi lan ne güzel filmdi" diye geyiğe başlamıştık. bi de bu yayının yapıldığı akşamın haberlerinde, bomboş yolda kaza yapan nüfus sayım memurunu göstermişlerdi. evet bomboş yolda kaza yapan beyaz bir şahin..
  • mahalledeki bütün arkadaşların kendisini sokağa atıp "böylör ortok süno-boş'töki şöfröyü çözdüm" demesine sebep olmuştu.
  • 2000 yılıydı sanırım. o zamanlar cine5 izlemek için çok farklı taktikler, şehir efsaneleri ortalıktaydı** ve eve kapanmak durumunda olduğumuz o gün kanalın açık olması sıkıcı günü bayrama çevirmişti adeta. ben diğer filmleri hatırlamıyorum ama o gün the chamber filmi verilmişti. çok beğenmiş hatta sonunda* ağlamıştım. yalnız yaş o zamanlar ufak olduğundan gizliden dışarı kaçmak cine5'ten daha eğlenceli gelmiş, bir süre sonra kendimizi dışarılara atmıştık.
  • cine 5'in bu jestinin yanında çocuklar için bir jesti daha olmuştur aynı tarihte. maxi tv, o gün tamamen şifresiz olarak yayın yapmıştır.