şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bitiren, adami yoktan var eden program.
 • en son release 9'u çıkan ayrıca tutoriallar sayesinde kolayca ve zevkle öğrenilebilen program.
 • alpha kanallarına yüklenince sürekli absürd buglarıyla cebelleşmenize neden olan, sorunların muhtemelen kopya sürüm kaynaklı olabileceğinden programa laf etmenin haksızlık olabileceği oyuncak.
 • çok yararli bir programdir. durmadan photoshop kasmaktansa çizimleri bu programla yaptiktan sonra psde renklendirirseniz isiniz daha basit olur.ilk açtiginizda uzay gemisi kontrol paneli gibi gelebilir, tirsmayin kolaydir aslinda.
 • byte dergisinin ekim sayısında tam sürümünü hediye ettiği program.
 • sirf mograph modulu icin kullanmaya basladigim ancak kullandiktan sonra motion graphic isler icin bicilmis kaftan oldugunu gordugum muhtesem cad yazilimi.

  tabi max in yeri ayri...
 • kumam
 • yüzüklerin efendisi filminin bilgisayar destekli kısımları bu programla yapılmıştır. 9,5 ve 10 sürümleri de mevcuttur.

  isminden dolayı sadece sinema ile ilgili bir program hissi verir nedense* oysa her tasarımcının*** kolaylıkla ve zevkle kullanabileceği bir programdır.

  "bildiğim üç boyut programı cinema 4d" dediğim zaman mimarların* garip bir şekilde, program hakkında hiçbir şey bilmeden "ama mutlaka 3d max öğren*, hem onunla klozet çizebiliyor musun ki?*" gibi saçma sapan sorular sorup işkembeyi kübradan yorumlarda bulunmaları 3d max e olan nefretimi çoğaltıp cinema 4d ye olan sevgimi artırmıştır. içlerinde maxon firmasının büyük bir firma olmadığı için fazla gelişemediğini söyleyip bu nedenle 3d max öğrenilmesi gerektiği savunan bile vardı. iki programı da kullanan arkadaşlarım ise cinema 4d nin 3d max in tüm hamallıklarını ortadan kaldırdığını, çok daha pratik olduğunu ve 3d max de uzmanlaşmak için bir sene gibi bir süre* gerekirken cinema 4d de aynı yeterliliğe üç dört ay gibi bir süre içerisinde gelinebileceğini söylüyolar. herkese referans olur mu bilemem ama bu programı kullanan iki ilerici isim**biliyorum, bu da benim için yeterli.

  yıllarca 3d max öğrenmeyi reddeden ben, ilk defa üç boyutlu bir programa sempati duyup adını duyar duymaz koşarak kursuna gittim. uğradığım tek hayal kırıklığı windows vista ile uyumlu olmaması oldu, pencere ben çalışmaya başladıktan birkaç dakika sonra donup serialları tekrar girmemi istiyordu. o ana kadar yapılan tüm iş gidiyordu haliyle. kurstaki diğer vista kullanıcısı arkadaş da aynı sorunu yaşıyordu, hatta onunki hiç açmıyordu. açıkçası uğraşılarıma rağmen vista ile olan bu sorunu çözemedim ve xp pro işletim sistemi kurmak durumunda kaldım.

  interaktif bir öğrenme süreci vardır. temel bilgileri edindikten sonra cgtalk.com* ve cinema4d.tv forumlarına üye olarak diğer kullanıcılarla bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz*. sorunuza rtfm* yanıtı alırsanız bilin ki kargalar bile size gülmektedir ve "bunu biz bile biliyoruz" demektedirler. böyle durumlarda elinizdeki kaynağa başvurun*.

  (bkz: seviyorum seni cinema 4d, ekmeği tuza banar gibi)
 • maya , 3ds max gibi 3 boyutlu modelleme yazılımlarına göre daha kolay bir arayüze sahip bir 3d yazılımıdır.
  içerisindeki advanced render yeterli olduğu gibi 3ds max'de pek bir moda olan vray render motorunu da destekliyor (bkz: vrayforc4d)
  kendim severek kullanıyorum ancak animasyon görsel efekt alanında pek yaygın olmadığı için hafif hafif maya'ya geçmeyi düşünsem de her zaman dock 'da yeri olacaktır.
 • vray plugini çıktığından beri 3d studio maxe sağlam bir alternatif olmuştur. hatta sadece ondan çok daha sempatik ve özelleştirilebilir bir arayüze sahip olduğundan dolayı bile tercih edilebilir. high end tabir edilen programlardandır, 3ds max veya maya kadar olmasa bile muazzam bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

  türkiye cinema4d topluluğu için: http://www.cinema4d.tv/