şükela:  tümü | bugün
 • yaşadıkları ülkelerde devlet tarafından dışlandıkları için toplum tarafından da dışlanırlar. devlet memuru, bürokrat, asker vs bir çingene bulamazsınız. varsa da istisnadır. bu dışlanmışlık neticesinde yoğunlukla iç içe yaşarlar. kendi şeriatları bulunur bu sebeple. afganistan/hindistan menşeli bir halktır.
 • idris aleyhisselâm’da ruhî hikmet(idris peygamber= hermes)
  hermes - hırsız
  hır gür etmeyen
  gürültüsüz patırtısız
  iş gören
  ruhî - iç zamanda ve mekânda
  yâni mekânsız ve zamansız
  "mecazı hırsız"
  beklenmedik zaman ve mekânda
  iş gören…
  bilgem’in söylediği
  — “ilimde tecrid teşhis içindir
  sanatta teşhis tecrid için
  ilim hakikati polis gibi arar
  üniforması var usûlü
  şiir ise hırsız gibi!”

  idris aleyhissselâm iki yüzlüdür
  ilyas’ta göründü ikinci yüzü
  ilyas müfessirlerin bazısınca
  il-yas’tır - kıraatte bazı yerde
  el-yasin diye geçer
  malûm ya-sin
  iki kişi demektir
  iki kişiliklidir hermes
  şurda iyi bilinir
  burda aylak ve hilebaz!

  il’in ibranice’de “ilâh” olduğu
  türkçe’de “şehir”
  ilyas’ta ilâhî mekr(oyun, hile)
  ve şöhret –zâhir olmuş– tanınan!

  mekr - zamanın hâleti
  kaderin beklenmedikleri - mecaz
  hermes’te mekr - lûgatta
  güvenilmez hilekâr!

  saye - nişân için dikilen taş
  yolun tanınması için bir yere yığılı taşlar
  saye-gölge-himâye-yardım
  hermes rehber!

  çingene - “çeng”den
  “el” demek - çalgı âletlerinden bir saz
  çengî - rakkas
  hermes’in kadim ilâh olması bundan!

  not: idris peygamberin yani hermes'in çok görünümlü olması ve insanlara nispetle halden hale, renkten renge girmesi, çingenenin rakkaslığında remzedilmiş...ve de ruh planında yani gizlice iş görmesi de çingenenin hırsızlığında(gizlice aşırmak)...

  kısacası, ne zaman çingene görür veya bu kelimeyi duyarsanız derhal "idris a.s."yi hatırlayınız...

  (iktibas@ esatir ve mitoloji, salih mirzabeyoğlu)
 • ellere gogol bordello gibi bir oluşum sunarken, bize kibariye'yi, ciguli'yi vermiş topluluktur. *
 • ''buraya gelen o çok bilmiş avrupalılar en iyi hizmeti görmeyi hak ettiklerini, bizi diledikleri gibi soru yağmuruna tutabileceklerini, bizim de bütün o soruları yanıtlamak zorunda olduğumuzu sanarlar. ama bir yandan da bize ''gezginler'' ya da ''romanlar'' gibi pohpohlayıcı adlar vererek geçmişte bize karşı yaptıkları yanlışları düzeltmeye kalkmaktan geri kalmazlar.

  düpedüz çingene deseler de bizi bütün dünyanın gözünde lanetli kılan o hikayelere bir son verseler, olmaz mı? ortaçağ'da bize karşı cadı avına kalkışmadılar mı? alman mahkemelerinde yüzyıllarca tanıklığımız kabul görmedi. ben daha naziler tüm avrupa'yı ezip geçmeden önce doğdum; babamı ceketine diktikleri o aşağılayıcı kara üçgenle, polonya'daki bir toplama kampına götürdüklerini gördüm. kamplarda zorla çalıştırılan beş yüz bin çingeneden sadece beş bini hayatta kaldı.

  bütün bunları hiç kimse, hiç kimse duymak istemiyor.''

  (bkz: portobello cadısı)
  (bkz: paulo coelho)
 • insanı sinir edebilirler/kızdırabilirler/pişman edebilirler.

  istanbul'da yaşayanlar bilir, bunlar yol kenarlarında çiçek satarlar. geçenlerde çiçek almak için bağdat caddesi üzerinde bulunan birine uğradım. kadın da benden ayakkabı ve kıyafet istedi. ben de tamam dedim ve bu sabah yanından geçerken kocaman kocaman poşetlerle palto/çizme/kıyafet bıraktım. tüm bunlara rağmen hala bana çiçek satmak için yapıştı. arabaya kadar "çiçek al, çiçek al" diye vır vır konuştu. yüzsüzlüğün böylesine yuh demekten başka bir şey gelmiyor içimden.
 • bana "çingene"nin hatırlattığı; 1 yönetmen, 2 film, 2 şarkı.

  tony gatlif

  vengo ve gadjo dilo

  naci en alamo ve tutti frutti te kelas
 • karagümrük doğumlu bir birey olarak gençlik dönemimde etrafımda bir çok ferdi bulunan ırktır. yukarılarda da değinilmiş, gerçekten bazıları ileri derecede güvenilir insanlardır; siz kendinizi yarı yolda bırakırsınız ama o sizi bırakmaz.
 • hemen hemen hepsi kırıcı olabilen kişi veya kişilerdir. insanlara damga vurmak istemem, böyle çingene adı altında yazmak da istemezdim ama bu içime çok büyük dert oldu. sokakta,hastanede,bankada her yerdeler ve çok düşüncesizler. kilolu birinin suratına şişko diyip kahkaha atıp, engelli biriyle yüksek sesle alay geçip, tuhaflık yakaladıkları her kişiyi yerden yere vuran tiplerdir. yetişkin ya da çocuk hepsi aynı düşüncesizlikte. ne zaman bir çingene görsem yolumu değiştiririm.
 • küçükken çingene bir arkadaşım vardı hep oyunlar oynardık. en kötüsü kan kardeş olmamızdı çünkü beni görünce tanınamazlıktan geliyor artık. ben daha mahallede top oynuyorken o kocaya kaçmıştı üstelik benden üç yaş küçüktü.
hesabın var mı? giriş yap