şükela:  tümü | bugün
 • ateş isimli bir popçunun bir şarkisiydi. zaten başka bir şarkisi da yoktu pek duyabilme şerefine eriştiğimiz. aklimda kalan sözleri ise şöyledir:

  gelir çingene ruhum aklima
  tay olup firlarim, ben sokaklara
  bir yudum şarap, erir dudağimda
  sevişmek isterim , işte o anda

  duygular ateş olmuş yaniyordu
  gözlerim seni hep ariyordu

  haydi gel , haydi gel bana
  alevlenir aşk yakar bir anda
  sinmiş ay , yine bulutlara
  zevk kokan ah bu gecenin sonunda
  ...

  evet böyle sözleri vardi. tabi ateş o zamanlar bize "vay be ne asi herif" tadinda gelirdi. klibinde böyle ateşler mateşler , motosikletli tipler felan vardi. bu şarkinin meğersem tirt bir eser olduğunu anlamam pek geç olmuştu. ancak şu an , deliler gibi aramaktayim bu şarkiyi. bulursam , tesisatli doğan alip bütün gün son ses bunu çalarak gezeceğim. *

  edit: "duygular ateş olmuş yaniyordu" yerine "arzular" ateş olmuş yaniyordu olacak orasi. uyardiği için parabellum a teşekkürü borç bilirim.

  mega edit: şarki sonunda bulunmuştur. teletabi ye sonsuz teşekkürler.

  son edit : cheff te yardimci olmuştur , "tay olup firlarim ben sokaklara" hadisesinde. teşekkürler etmek gereklidir. şöyledir böyledir.

  editler üstüne edit: dreamy nin de aylar sonra gelen desteği sayesinde "gözlerim seni hep arıyordu" misrasi da tam oturmuştur.

  en sounda oldu edit: dalamar ın katkısıyla, ufak bir fazlalıktan daha kurtulmuştur sözler. sonunda bitti be, oh.
 • artık neredeyse unutulmuş, kimselerin hatırlamadığı enteresan bir doksanlar pop şarkısı.. şarkı pek iyi olmasa da insan dinlemek istiyor arasıra, öyle garip bir çekiciliği var.
 • yıllarca tayfun duygulu'nun sandığım şarkı (yaklaşık 15 yıl boyunca böyle sandım). 1995'in şarkısı.
 • sözleri kenan övünç, müziği koray demirkapı'ya ait yaz günlerini hatırlatan efsane şarkımıza erhan ceyhan'ın yönetmenliğini yaptığı klibi: http://www.youtube.com/watch?v=8abkt6ip3nq vay anasını, klip zamanına göre gayet kaliteliymiş!
 • (bkz: ateş gibi)
 • çıkışı ortaokula yeni başladığım yıllara denk gelen şarkı. öyle sevmiştim ki günlerce abimin tüm alaylarına rağmen yalvarmış ve sonunda şarkıyı söyleyenden imzalı bir resim almasını sağlamıştım. resme ne olduğu konusunda en ufak bir fikrim bile yok zaten ertesi yıl sepultura dinlemeye başlamıştım..
 • pantera ya da nirvana arası, gururumuza yediremesek de, azıcık ucundan dinlediğimiz şarkıydı. antepli'ydi bunu söyleyen kardeşimiz ateş. bu da neden aklımda kaldıysa onu da bilemedim şimdi. aklım bana yine oyunlar oynuyor.
 • insan hafızasının ne menem bir şey olduğunu sayesinde bir defa daha anladığım şarkı. lise 1 veya 2'deyim. okulumun istanbul liseler arası tiyatro yarışması kapsamında sergilenecek oyununa gidiş için tahsis edilmiş otobüste bir şarkı çalıyor ve zihnimin bir köşesine bulanık biçimde kazınıyor. gecenin, istanbul'un, gece istanbul'un güzelliği, sınav kaygısından uzaklaşılan birkaç saatin huzuru, ruhumu kaplayan özgürlük hissi, hem başroller hem de teknik ekipte sınıf arkadaşlarımın oluşunun verdiği sahiplenme duygularının birleşiminden oluşan keyifli, unutulmayan anılardan birine dönüşmüş güne dair bir fon müziği o artık. neden sonra ne zaman tiyatroya gitsem aklıma hep o gece geliyor ve yıllardır da hep o şarkıyı ve şarkıcıyı hatırlamaya çalışıyorum. geçmişteki bir iki internet araması denememde başarısız olmuşken tam da bugün yeni bir oyuna bilet alışımın ardından yine aklıma şarkının klibine dair yarım yamalak hatırladığım görseller takılıyor. şansımı bir kere daha deniyorum, çok da emin olamadığım, yerdeki sulara botlarıyla tekme atan deri ceketli çocuk ve varilde yanan ateş, kırık dökük camlı mekan gibi komik görsel detaylardan yola çıkarak ve buluyorum kendisini. varildeki ateş altı üstü bir sahnede varmış klipte, şarkıcı cocuğun adı ateş'miş meğer. şarkı da sözler de klip de şarkıcı da akılda tutmaya değer olmamasına rağmen, yüklendiği misyon sebebiyle bende yer etmişler demek ki diyor ve yılların arayışının sonuçlanması sayesinde huzura yelken açıyorum.
 • hemen başında "video klipte amerikan standardını yakaladık" dercesine "get with it" diyen hırpani adam, ateş kardeşimizin banderas modeli ve dönemin diğer bir gözde ismi hakan peker'e yakınsayan nodüllü tenor ses tonu, o dönemin en asi hareketleri arasında olan su birikintisi tekmeleme ve yanan varil etrafında kıvırtma, asinin mabedi sisli ara sokaklar ve metruk evler gibi mükemmel 90'lar klişelerine sahip olan klip.

  "ben bunun girişini nereden hatırlıyorum" dediğinizi duyar gibiyim, sizi daha fazla merakta bırakmayayım, (bkz: rhythm is a dancer). o dönem formül tutunca çoğu dans/tekno şarkısında benzer girişler kullanıldı.

  bana türk tarih kurumu gelse ve dese ki "sayın resimhane şatıroğlu, lütfen bize 90'ların ilk yarısındaki türkiye'yi anlatan görsel materyaller tedarik edin", söz konusu materyaller içinde bu klip mutlaka olurdu. şu anda o işleri çoktan bırakmış olan ateş bey ve ben bu satırları yazarken büyük ihtimalle çocuğunun veli toplantısından çıkmakta olan kıvrak hanımefendiyi saygıyla selamlıyorum.