• (bkz: oya bora)
 • dunyayi ikiye ayirabilirim: cingeneler zamanini sevenler ve sevmeyenler...

  ve dahi sevenlerin oldugu dunyada yasamaya raziyim...
 • "kendime yalan soyledigimden bu yana artik kimseye inanmaz oldum" der perhan...

  ve sizi yalanlariniz ve guvensizliginizle basbasa kalirsiniz.
 • müzikleri ve özgün sahne anlatımlarıyla çok etkilendiğim bir emir kustarica filmi.
 • anneannenin oyunculuğunun beni büyülediği çingenece çekilen ilk film.
 • girilen entry sayısı ile hayal kırıklığına uğratandır...
 • valla biraz iddialı olabilir ama izlerken gerçekten büyülendim, şu ana kadar izlediğim en güzel filmlerden. hele o kız kardeşe olan düşkünlük beni bitirdi.
 • izlemek için afedersiniz ama geç kalınmış, zira 1988 yapımı (-ama bugün döndünüz kâr sayalım:)) müziklerini goran bregoviç in yaptığı kült bir emir kustirica filmidir.
 • goran bregoviç in müzikleri ile süslenen bu film gerçekten içinize işleyecek.perhan'ın halasının tek kuzusu olması ve oğlunun onun yerine gelmesi fena etkiledi. bir de o trenden bakışı var ki babasına ümide açılan ümitsizlik gibi. dönemi eleştiren deli gibi takılan bir adamın aslında ne kadar doğru düşüncelere sahip olduğunu da görebiliriz. gerçekten film izledim diyebileceğiniz bir film. (bkz: emir kustirica) yönetmen ağabeyimizdir. ellerine sağlık gerçekten. tür olarak dram , komedi , suç vardır.oyuncu kadrosu şu şekilde : `davor dujmovic , ljubica adzovic , branko djuric , elvira sali , bora todorovic` . bu arada emir amcamızın yanında senaryoya destek veren gordan mihic i unutmayalım. yapımcılar olarak iyi iş çıkaran (bkz: harry saltzman) (bkz: mirza pasic) abilerimizdir.
  --- spoiler ---

  filmi özet geç diyenlere gelsin
  --- spoiler ---
  perhan romanya'da büyükannesiyle yaşayan yeniyetme bir çingenedir. çingenelerin doğayla bütün ve kendilerine has atmosferinde, perhan da biraz kendi iç dünyasında biraz da kızarkadaşının aşk ateşinin içinde yaşamaktadır. genç çingene, duygu yoğunluğu yaşadığında nesneleri uzaktan hareket ettirebilmektedir de.mafyatik işler peşindeki ahmed, ondan yararlanmak için perhan'ı kendisiyle birlikte şehre gelmeye ve yaşadığı yeri terketmeye ikna eder. perhan bu yeni hayata tek bir şey için katlanır: yeterince para biriktirmek ve sevdiklerine geri dönüp evlenebilmek. bir yandan da bacağından ameliyat olmak için onlardan ayrılan kızkardeşini bulmayı ummaktadır.film, telekinezik güçlere de sahip olan perhan adında bir çingene'nin, genç yaşta yugoslavya'nın küçük bir köyünden çıkıp milano'da bir suç şebekesine dahil oluşunu, azra ile yaşadığı aşk ve kız kardeşi danira'ya uzun süre sonra tekrar kavuşmak için gösterdiği çabalar etrafında anlatır.
  * beni etkileyen bir söz geçti filmde : " çingeneler özgür oldukları için gezerler. çaresizliklerinden değil."
hesabın var mı? giriş yap