şükela:  tümü | bugün
 • unesco tarafından insanlığın somut olmayan kültürel mirasının temsili listesi'nde türkiye adına tescillenen sanat dalı.
 • çini kelimesinin çin işi anlamından geldiği söylenir. içindeki sıvının sızmaması için çinliler, pişmiş toprak kapları pişirmeden önce sır denilen maden oksitleri ile cilalamış ve daha sonra pişirmişlerdir. pişim sonrasında bu oksitler camsı bir saydamlık ile kapların üzerini kaplamıştır. değişik desen ve renk uygulamaları ile zenginleşen çini işçiliği asya’dan ortadoğu’ya kaymış, sümer, asur, mısır ve pers yapılarında sırlı tuğla olarak kullanılmıştır. orta asya türkleri, sırlı tuğla tekniğini düz veya çok renkli duvar çinisi olarak geliştirmişlerdir.

  anadolu selçuklular döneminde mimari eserlerin iç duvar, kemer, kubbe ve minarelerini süsleyen bir unsur olarak kullanılmıştır. sırlı tuğla, tek renkli ve yaldızlı çini, çini mozaik, sır altı ve sır üstü çini gibi teknikler ile geliştirilen bu malzeme ile cami, türbe, saray, köşkler, medreseler süslenmiştir.

  osmanlılar döneminde farklı teknikler ile çinicilik gelişmiş ve 15. yüzyıldan itibaren mimaride önemli bir süsleme elemanı olmuştur. iznik, osmanlı çiniciliğinde önemli bir merkez haline gelmiş, 17. yüzyılda en yetkin ve kıymetli örneklerini vermiştir.
  (bkz: http://static8.depositphotos.com/…ail-from-wall.jpg)
 • sırüstü ve sıraltı olmak üzere iki şekilde çalışılan bezeme sanatı.
 • ıkı sene once ogrenmeye basladıgım sanat. mukemmel bi uğraş ama ne yazıkkı bu taraflarda ugrasanları bellı baslı kısıler harıcınde az.ogrenılınce gercekten bırakmak ıstemezsınız tavsıye edılır. osman hamdı beyın meshuuuurrr kaplumbaga terbıyecısı yaptıklarım arasında favorımdır
 • bir tur yumusak seramik. sus esyasi olarak kullanilir. sofra esyasi olarak kullanmak saglik acisindan zararlidir.
 • çininin hammaddesi kuvarstır.
  selçuklular çinilerinde geometrik şekiller, yıldızlar, hayvan ve insan figürleri kullandılar.
  yine çok kullanılan bir desen de rumi desenidir. rumi (roma imparatorluğu diyarı-> rum'dan gelmekte) kimine göre bitkiden yola çıkmış, kimine göreyse eğilmiş bir hayvanı betimleyen bir desendir. yine selçuklu'ya aittir.
  karanfil, lale, hatai, kalyon, çintemani gibi desenler de çokça kullanılmış ve osmanlı döneminde zenginleştirilmiştir.

  edit: imla
 • butik fayansçılık.
 • toprağın pişirildikten sonra şekil verilip kap-kacak, tabak, vazo, sürahi vb. eşyalar üretilmesine dayalı bir el sanatıdır. aynı zamanda fayans, porselen tabak, seramik gibi eşyaların süslenmesinde kullanılan bir yüzü sırlı, renkli dekor ve motiflerle işlenmiş kaplama malzemesine, bu malzemeyle işlenmiş eşyalara çini, bu süsleme işine de çinicilik denir.

  insanlar m.ö. 3000 yıllarında kullandıkları eşyalara çini yapmaya başlamışlardır. islam alemiyse m.s. 9.yy'da kullanmaya başlamış, malazgirt savaşından sonra ise, anadolu, çininin merkezi konumuna gelmiştir.

  yapım aşamaları ise çok ciddi emek, sabır ve zaman ister.
 • özellikle kütahya yöresinde sırça olarak da bilinen sanat türüdür.
 • çininin kökenleri nedir bilmiyorum ama ne kadar emek istediğini biliyorum..
  çinilerin üzerindeki mavi desenler nokta nokta işlenir, sabır gerektirir..