şükela:  tümü | bugün soru sor
 • https://www.washingtonpost.com/…_term=.c74ea434491b

  sanayi kirliliği ve aşırı nüfusla boğuşan çin'den gelen çevreci bir adım.
  hem de salt 2018 rakamı buymuş.
  85 bin km karelik bir ormanlaştırma faaliyeti.

  gerçi akp'yi geçemezler bizimkiler 4 milyar fidan dikti.
 • çin'in hava kirliliği gaz maskesi modası yarattı.biz insanoğlu nelere çözüm buluyoruz bakar mısınız habere?

  sorumluluklarımızı atmışız hayatlarında tek bir ağaç dikmemiş, doğa için hiçbir yararlı eylemde bulunmamış, hiçbir hayvanın başını okşamamış diplomatların, siyasetçilerin eline şimdi de çözüm bekliyoruz.

  -hangi devlet bu sorunlara öncelik veriyor?
  -en medeni dediğimiz ülkelerin hangisinde av yasağı var?

  "doğa ve hayvanlar" için yapılan eylemler gönüllülük esasına göre yapılmamalıydı en baştan beri. kutsal kitap yazanlar keşke, kahvehane mahsulü rövanşist argümanlara yer vermek yerine bunları haram kılsaydı üstüne basa basa.

  ya alt üstü üç temel yaşam formuyuz şu gezegende. nasıl ki arıların çiçeklerle arasında "birlikte evrim" gibi bir bağ var ise. biz insanlar ile diğer formlar arasında da bir bağ var. arılar bile (incitici bir söylem değildir) görevlerini biz insanlardan daha onurlu ve daimi yerine getiriyorlar ne yazık ki.

  umarım gaz maskesi ile dolaşacağımız günler gelmez, gelirse de çözüm olarak gaz maskesi modelleri arasında moda yaratmayız.

  doğa bekçi ile değil, sevgi ile korunur.

  victor hugo'nun da dediği gibi, hepimizin bir annesi vardır: toprak.
 • yalnız çin'in yaptığı bu hamle ormanların kalıcı arttırımı değil. özellikle çin bu tip ağaçlandırma faaliyetlerini "hızlı gelişen" ağaç türleri ile yapıyor ki 20-25 yıl sonrasında hatrı sayılır bir odun kaynaklı işlenmiş-işlenmemiş ağaç malzemeyi ticarete ve dolayısıyla piyasaya sokmak için yürütüyor. yani kısaca şimdi dikiyor, 25 yıl sonra kesip satıyor.

  orada bir orman olacak, ama 25 yılda bir sürekli kesilecek ve bozulmamış bir ekosistem yerine ağaç topluluğu olacak.

  ama işin iyi kısmı iklim değişikliği açısından basitçe iyi bir hamle çünkü ne kadar ağaç malzeme o kadar karbon depolama. üstelik ahşabı ulaşılabilir ve ucuz kılacak da bir hamle.