şükela:  tümü | bugün
  • tazminat yetmez. üremeleri azaltılmalı hatta yasaklanmalıdır. bile bile virüsü wuhanda tutmayıp biz batacaksak herkes batsın düşüncesiyle hareket ettiler. dr li wenliang susturulmayıp dikkate alınmış olsa olay bu kadar büyümeyecekti.

(bkz: li wenliang)
  • ateist çin ateist çin ateist çin. herkes çin'in ateist olduğunu anladıysa konuyla ilgili yorumuma başlıyorum. çin'e tazminat da dahil ciddi yaptırımlar uygulanması gerektiğini düşünüyorum. ticaret sınırlandırılabilir ve vize konusunda kısıtlamalar ya da çin'den inen uçaklara karantina tedbirleri uygulanabilir. ama çin bu hastalığı bize amerika bulaştırdı diyerek işin içinden çıkmaya çalışacaktır. bütün ateistler de ateist oldukları için mahçup olduysa selam ve dua ile entrymi kapatıyorum.
  • katildigim ama olmayacak olaydir.
    tum dunyanin sagligini riske atacak isler yapiyosan bunun ya bedelini odemelisin ya da onlem almalisin. adamlarin kulturu oyle birsey diyemezsin diye duyar kasanlari da anlamiyorum. bana ne lan sizin pislik yiyen kulturunuzden. yemek zorunda kalsalar yine anliyacam.
  • mülteciler için dilendik, para koparamadık, bari bunu deneyelim. aslında en güzeli "din yayacaz" ayağına ateist çin'i fethetmek. elektoronik melektoronik iyi ganimet toplarız. ama maçamız yemez.

bu arada gerzekliğin alemi yok. virüs ortaya çıktığı zaman kapattın mı kapılarını çin'e? uçuşlarını durdurdun mu? hayır. o zaman tek kelime laf etmeye hakkın yok. zaten çin de diyecek ki "sana benden gitmedi virüs, amerika'dan-arabistan'dan kaptın, yallah onlardan iste."

birleşmiş milletler ve dünya sağlık örgütü ana sorumludur. sonra da her ülkenin kendi kötü hükümeti tek tek sorumlu.
  • dünya üzerinde bugüne kadar uluslararası hukuk hakkaniyetle tesis edilebilmiş olsaydı gerçekleşebilecek bir gereklilikti.
    ancak gel gör ki ne buna dair bir mekanizma var ne de böyle büyük bir güce tazminat ödetebilecek bir güç var.
  • dünyadan özür dileseler başlangıç için o da kâfi. beslenme alışkanlığımızı değiştirme kararı aldık deseler ya da. bu kadar pişkin bir ülke olamaz. hiçbir açıklama yok. suçluluk yok. bu demek oluyor ki istikrarlı bir şekilde yeni virüslerini yaymaya devam edecekler.
  • başlık, bu düşünce doğrultusunda 'çin'in çin virüsü tazminatı ödemesi gerektiği ' olarak değiştirilmeli...
    trump: banane banane çin virüsü
  • canlı bir organizmanın kasıtsızca ortaya çıkıp yayılması ve akabinde insanların ölmesi hiçbir tazminat sorumluluğu doğuramaz. bir laboratuvarda üretilip yayılsa zarar vereni biliriz fakat bu sefer de yayılmasında kimlerin ne rol oynadığını tespit etmek imkansız olacak.
    tıbbi konulardan ve virolojiden anlamam fakat bir kuşa virüs enjekte edildiğini düşünün, sonra o kuşun başka bir ülkeye göç etmesini sağlayın ve bir şekilde söz konusu virüs insanlara bulaşsın. şimdi hangi devleti sorumlu tutacaksınız? virüsün insanlara bulaştığı devleti mi yoksa kuşa virüs enjekte eden devleti mi? böyle muğlak konularda ırkçıvari bir yaklaşımla sağa sola köpürmek saçmalığın daniskası.
  • ne tazminatı hepsinin ölmesi gerek amk çinlileri. soykırımsa soykırım. turan kokusunu hissedecek ibneler.
  • adamlara test kiti adı altında bütün dünya para ödüyor, daha tazminat diyorlar