şükela:  tümü | bugün
205 entry daha
 • çin ekonomisinin borç sorunu artarak devam ediyor. geçtiğimiz günlerde çin'de hanehalkının borçluluğunun %60'ı aşması haberlere konu oldu; bu oran sadece 7 yılda ikiye katlandı ve avrupa ortalamasını geçti. biraz daha geriden rakamlara göre çin'de toplam borçluluk %310'lara ulaştı ki bu oran da on sene de neredeyse ikiye katlandı.(2008'de %166)

  çin'de borçlar anormal seviyede artar iken büyüme ivmesi ise günden güne zayıflıyor; 2008'e kadar çin'de büyüme çift haneli ortalama ile gerçekleşir iken(seksenlerden beri) son on yılda büyüme ivmesi bütün teşviklere rağmen zayıflıyor ve 2020 yılı için %5'li rakamlar dile getiriliyor.(orta gelir tuzağı)

  çin'de finansal şartların gevşemesi bir türlü ekonomiye istenen ivmeyi sağlamaz iken sürekli artan borç yükü ise daha fazla finansal gevşeme(borçlanma imkanlarının kolaylaştırılması) ihtiyacı doğuruyor. bu durum kısır döngünün genel çerçevesi ayrıntıya girince olgu çok daha ilginç. mesela yazının başında bahsettiğim hanehalkı ev almak için borçlanıyor( çin'de hanehalkı servetinin %70'i gayrimenkul) ve aynı ülkede satılan evlerin %70'i alıcısının en az ikinci evi...çin'de avrupa'nın yarısına yetecek kadar boş konut var ve bu saçmalık devam etmezse çin'de on binlerce yerel yönetim iflas edecek ( bu sene bine yakını temerrüde düştü.)(çin konut balonu) veya abd ile çin arasındaki sorunların da (ticaret savaşları) temeli bu borçların üretilmesi sürecidir.

  çin yapısal sorunlarını çözmek için çaba harcıyordu; başkan xi, başkanlık sonrası bu kısır döngülerden çıkmak için büyük çaba harcadı. bahsettiğim 2008 sonrası düşen ekonomik ivmenin önemli sebeplerinden biri sorunları çözmek için çin yönetiminin aldığı önlemlerdi veya ünlü " bir kuşak bir yol projesi " inşaat sektörünü normalleştirmeyi amaçlıyordu fakat trump'ın çin'e karşı girişimleri sebebiyle çabalar akim kaldı ve mevcut yönetim yapısal sorunları çözmeye çabalamak bir yana, problemleri derinleştiriyor.

  çin, seksenler sonrası efsane bir yükseliş gerçekleştirdi; maoist bir ülkenin kapitalist dünyaya adapte olması başlı başına bir olay fakat 80 sonrası kalkınmada çin'in potansiyelin çok çok altında bir ülke olmasının da etkisi büyük. çin'in daha da ilerleyebilmesi için çok radikal kararlar alması lazım .
 • pisa 2108 sonuçlarına bakılınca haklı olan öngürü. pisa

  şurda da neden süper güç olacağı yazılmıştı. (bkz: #96944209)

  diğer yandan çin'in ar-ge yatırımları abd'yi geçmektedir. kaynağı sonra editlerim.
 • amerika da zamanında borçlanma nedeniyle batma noktasına geldi ama dış yatırımları sayesinde koşullarında yardımıyla süper güç oldu, günümüzde bu koşullar çin’in istediği noktaya gelirse kimse yükselişini durduramaz. tabi bizimki varsayım ama dediğim gibi asıl mesele koşullar yoksa çin’in ekonomi konusunda yanlış yönetildiğini söyleyemeyiz.
 • eğitim kalitesi, inovasyon kalkınma için olmazsa olmaz şartlar çin'de mevcut fakat demokrasi, serbest piyasa vb. çok önemli faktörler ile birleşmeden ilk iki faktörün kalkınma sağlayıp sağlamayacağı şüpheli. kaliteli işgücüne mutlu olacağı ortam sağlanmaz ise kalkınma çabası beyin göçü sebebiyle amacına ulaşamıyor.(bkz: hindistan)
 • evet bazı tahminlerim var; mesela ay'a inecek, kudüs'ün de koruyucusu olacak. süper güçlük alametleri gibi bir şey bunlar. hindistan ile kıyas edilemez, farklı kamplardalar. hintlilerin geleceğini parlak bulmuyorum hatta pakistan şu anda müttefikini seçtiği için çok daha iyi konumda olabilir.
 • süper güç kavramı, diğer ülkeleri ekonomik, politik, askeri ve kültürel olarak etkisi altına alabilen güç olarak tanımlandığı için, çin zaten süper güçtür.