şükela:  tümü | bugün
 • desteye plastik bir joker giriyor demek ki.
 • savaşmayacaktır.
  aşağıdaki açıklamaya bakın.

  "suriye’nin yeniden inşa edilmesinde bu ülkenin yasal yönetimiyle işbirliği yaparak
  her geçen günle daha ciddi katkıda bulunacağımızı düşünüyorum"
 • nihayet sonunda...geç bile kalındı...bu arada söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama çin, rusya gibi şam yönetiminin yanında....

  edit: ordu desteği değilmiş, anlaşılan çin başka ülkelerde ordusunu,askerlerini bulundurmaya hala istekli görünmüyor.
 • gırla silah ürettiler. tabi bunların satması için sahada test edilmesi, reklamının yapılması lazım.
 • kart dağıta dağıta , jelatinli deste bırakmayan hadiselerden sadece biri.
 • ortadoğu da hamleler ipek yolu , baharat yolu kontrolü ve çine giden bağlantıları da keserek, çin yükselişini aşağı çekmek amaçlı yapılıyor. çin bundan bi haber olmamalı. çok geç hamle.
 • kuzey kore saolsun çin'e yol gösteriyor. doğu bloku canlanıyor. önce israil uçağı sonra türkiye uçağı vuruluyor. iran, üst üste açıklama yaparak, israil'e sallıyor.çünkü ortadoğuda topraklar dağıtılıyor. çin neden geri kalsındı. hindistan belki el atmaz ama çin plastikten de olsa süper güç adayı.
  peki japonya nerede; bir daha savaşamaz, çünkü dersini aldı. lakin çin ve kuzey kore'nin dahil olduğu bir savaşta her türlü taraf olacaktır. ama hiçbir zaman ortadoğu için birşey yapmaz. değmeyeceğini biliyorlar. umarım çin, rasyonel politikalar yürütür son 25 yıldır olduğu gibi
 • insanların bir tarafından anladığı haber. çin'in diğer coğrafyalarda savaşlara dahil olayım ordumu bulundurayım diye bir hırsı yok. çin'de milliyetçilik giderek artsa da adamların dertleri komşu ülkelerle. güney çin denizi çin için çok daha büyük bir sorun mesela. suriye gibi bir bok çukuruna girip de ortalığı karıştırma derdinde değiller. adamlar savaştan sonra ortalık durulunca biz de ekmeğimize bakalım diyorlar.

  ama bu düşünceleri oldukça akıllıca olmuş. suriye resmen harap oldu, bazı şehirlerin inşası on yılları bulabilir. enr'ın sıralamasına bakarsanız çin'in bariz üstünlüğünü görürsünüz. ayrıca türkiye'de tekfen, enka, rönesans gibi dış ülkelerde marka haline gelmiş dev müteahhitlik şirketlerinin birkaç sene sonra suriye'de şantiyelerinin olması oldukça yüksek bir ihtimal.

  https://www.enr.com/…50-international-contractors-1