şükela:  tümü | bugün
 • çin halk cumhuriyeti'nin suriye'nin başkenti şam'da çin büyükelçisi olarak görev yapan çi çianjin'ın yaptığı açıklamadır. abd yüzünden rezil bir hale gelen suriye için hayırlı bir haberdir. umarım en kısa sürede rusya-iran-çin; suriye'yi güzel hale getirirler. inşaat konusunda malumunuz çin olayı aşmıştır :)

  şu şekildedir;

  ''tüm çabaları suriye'nin yeniden inşası ve kalkınmasına odaklamanın zamanı artık geldi. çin, suriye halkına ve hükümetine daha fazla yardım sağlayarak bu süreçte daha büyük rol oynayacak'' vurgusu yapan çi, 'suriye’nin yeniden inşa edilmesi sürecinde bu ülkenin yasal yönetimiyle işbirliği yaparak her geçen gün daha ciddi katkıda bulunacaklarını' dile getirdi.çinli elçi, ülkesinin yaptığı bağışların, suriye halkına verilen sağlık hizmetlerinin düzelmesine yardımcı olması umudunu, bu yardımların suriye ile çin'in hem halkları hem de yönetimleri arasındaki derin dostluğun en net kanıtı olduğunu ifade etti.''

  https://tr.sputniknews.com/…-buyuk-rol-oynayacagiz/
 • inşaat ihalelerinin kızışacağını gösteren haber.

  elin çinlisi durmaz tabi kaymağı gördü. hiçbir şeyde komple değiliz. bir yere odaklanınca etraftaki tüm şeylerden izole oluyoruz.
 • çin'in fırsatı gören akıllı bir ülke olduğunu ama bizimkilerin de ellerinin armut toplamayacağını düşündüren gelişme. ''suriye'de battık dünyanın en keriz ülkesiyiz'' gibi saçma bir düşünceye girmeye gerek yok. pasta çok büyük çünkü. umarım şu bataklık kurutulur.

  (bkz: #74175607)
 • dostlar;

  kaçılın, ben geldim. siyasi analiz yapcam. hepiniz bana odaklanın... focus on me...

  çin halk cumhuriyeti'nin suriye'ye girmesi, suriye arap cumhuriyeti-rusya federasyonu-iran üçlüsüne destek atmasıdır. yeni bir dünya savaşının cepheleri de oluşuyor böylece. proxy war kavramının işe yaramadığı bir dönemde, vekilleri değil, devletler karşı karşıya geliyor. şimdilik, türkiye, "kahraman öso, aslan öso, kaplan öso... tut şunu öso" söylemi ile bu savaş işini semi-proxy bir şekilde götürmeye çalışıyor, ama türkiye-suriye arasındaki direkt sıcak çatışmanın da ihtimali artıyor.

  peki, çin'in suriye pastasına zıplaması, abd'yi korkutur mu?

  somut duruma göz atak...

  rusya’nın suriye’ye girmesi sonrasında, abd sahada hem istediğini aldı hem de kaybetti. "rojava"’yı (kamışlı'yı), "rakka"’yı ve "deyr ez-zor"’un kırsalını elde etti. bunlar abd'nin kazanımları. emperyalist abd'nin elinde artık istediği gibi oynayabileceği bir kürt bölgesi (kürt milliyetçilerinin çöktüğü bölge) var. hani az buz da değil. suriye topraklarının %25’i, tarım alanlarının %40’ı, barajları ve petrolünün de %70’i kürtler aracılığıyla abd denetiminde. yani, suriye ekonomisinin önemli kaynaklarına abd konmuş durumda.

  çin ve rusya ise geri kalanında. yani, çin, petrol pastasının %30'unu ve tarım alanlarının %60'ını suriye arap cumhuriyeti (=egemen devlet) ve rusya (=emperyalist devlet) ile paylaşmak durumunda. tabii ki, gerçek amacı bu olamaz ve kimse de bu kaynakları sahaya yeni giren çin ile paylaşmaz.

  o zaman, çin helk republikası ne yapacak?

  bence kürt bölgelerinin elindeki bölgelere de sermaye aktarımı yapacak, o bölgede de askeri olmasa bile ekonomik anlamda at koşturmaya çalışacak. en azından bir süre için. çin helk republikası, askeri bir güç olarak, iran, suriye ve rusya'nın yanında abd ile bu topraklar üzerinde hesaplaşma noktasına gelir mi, bilinmez; ama, orta vadede yeni süper güç çin'in bölgedeki varlığı emperyalist abd'nin hegemonyasını sarsar.

  diyorum ki, çin helk republikası, önce ekonomik olanakları ile kürtlerin konduğu bölgelere girerken, diğer yandan da askeri bir güç olarak bölgedeki varlığını güçlendirir.

  abd'nin korkacağı nokta, çin'in ekonomik atakları...
 • tüm bu yıkım inşaattan parayı götürmek içinmiydi lan yoksa. (bkz: düz adam)
 • bi siz eksiktiniz amk. en son kalan son suriyeliler de ülkeden kaçıp alın sizin olsun ne haliniz varsa görün amk diyecek
 • construction firmalarının suriyenin yeniden inşaasında alacağı pay ile alakalıdır. başka bir durum yok. tam tamına 100 milyar dolarlık inşaat yapılacak orda. çin firmaları da inşaat işlerinde tanınmıştr.

  bakınız; ucuz işçilik
 • anadolu'da bi söz vardır..

  hatunun nikahı bizim, bacakları başkasının omzunda diye..

  4 milyon suriyeliyi biz besleyelim..

  işin kaymağını çin yesin..

  sikerler..