• uygurların ayrılıkçı bir kalkışma içerisinde oldukları iddiası yalan. aralarında tabi ki radikaller var ama yüzdeye vurursak ayrılık isteyen kürt’lerin yüzde biri bile etmez.

uygurların silah alıp ayaklandıklarını iddia edip kürtlerle paralellik kurmak da maksatlı bir çıkarım. uygurların elinde ateşli silahlar yok. aralarındaki radikallerin terör eylemlerinde bile sadece ekmek bıçağı kullanıldı.

peki çin ne yapıyor, bir de ona bakalım. en başta, uygurların dinlerini icra etmelerini engelliyor. bu bizim sağcıların piyasaya sürdüğü, chp camileri ahır yaptı yalanları gibi bir yalan değil, belgeleriyle dünyanın gözü önünde gerçekleşen, çin’in de inkar etmediği bir şey.

çin başka ne yapıyor? sincan özerk bölgesine çinli yığarak uygurları kendi ülkelerinde azınlık haline getiriyor. neredeyse her metrekareye bir cctv kamerası yerleştirip, sofistike yüz tanıma sistemleriyle her bir uyguru günün 24 saati adım adım izleyerek tüm yaşamlarını kaydediyor. uygurların toplu halde bulunmalarını yasaklıyor, her bir uygurun her türlü aktivite için güvenlik noktalarından geçmelerini şart koşuyor. uygurlara seyahat yasağı getiriyor.

hepsinden beteri, kanıt, mahkeme vs. aramadan bir milyonun üstünde uyguru sırf şüphe üzerinden eğitim kampı denilerek maskelenmiş toplama kamplarına tıkıp dışarıyla bağlantılarını kesiyor. yeterince iyi vatandaş olmadıkları için hapsedilen bu bir milyonun üzerinde uygura zorla iyi bir komünist olma, partiye hizmet etme ve çinli olma eğitimi veriyor. tabi içeri girenin kolay kolay sağ olarak dışarı çıkamadığını belirtmeye ihtiyaç yok.

çin yönetiminin uygurları hedefe alıp cezalandırması yeni bir şey değil, ancak 11 eylül 2001’den sonra eskiden milliyetçi/ayrılıkçı olarak yaftalayıp bastırdıkları uygurları, artık cihatçı diye yaftalayarak, batının gözünde bu baskıyı daha kabul edilebilir hale getirmeyi seçtiler. bu da bir ölçüde işe yarıyor. örneğin abd’de, kendi partisinin mensupları bile çin’in uygurları toplama kamplarına tıkmasını protesto ederken, ezilenler sırf müslüman oldukları için, halihazırda çin’le ticaret savaşı sürdüren trump uygurların adını ağzına bile almıyor.

tabi bu demek deği ki batılı ülkeler bu duruma gözlerini kapıyor. batı basını ve yöneticileri uygurlar üzerindeki ırkçı baskıyı bizim basınımız ve hükümetimizden çok daha fazla dile getiriyor. keşke bizimkiler de günlük çıkarları bir kenara itip en azından göstermelik de olsa bir protestoda bulunabilseler.
  • çin devleti bu işi çok ince çalışıyor; türkiye’de bu konu ile ilgili onlarca ajanları ve binlerce ajan altı elemanları var. alttan alttan çalışıyorlar; yeri geliyor fake bir fotoğraf paylaştırıp sonra “orası doğu türkistan değil 10 yıl önce myanmar’da çekilmiş” diyerek katliamı sulandırıyorlar, yeri geliyor herşeyi amerikan propagandası gibi gösterip türkiye’deki amerikan karşıtlığını lehine propaganda malzemesi olarak kullanıyorlar.

ama yukarıdaki soysuzlar şunu bilsin; şu an 1 seneden fazladır türkiye’deki uygurlar vatanlarına telefonla bile ulaşamıyorlar. ulan nerde görülmüş böyle tecrit. 1 senedir anne babandan haber alamıyorsun; arkadaşlarını arayamıyorsun. yurtdışı ile telefon görüşmesi yaparsan doğru kampa gidiyorsun; çıkışın olur mu meçhul. o kampalarda işkence ve cinayetlere ek olarak uygur kadınlara kimyasal hadım uygulanarak adet düzenleri bozuluyor bir nevi soykırım uyguluyorlar.
    yıllardır bir uygur bölgede bir çinliye “höst” bile diyemiyor, haklı bile olsa çin polisi uygurluyu potansiyel suçlu görüp kampa götürüyor.

olum siz şerefsiz misiniz gerçekten çin ajanı mısınız bilmiyorum ama, lan bütün uygurların pasaportları alınmış durumda; ülkeden çıkamıyorlar; dışarıda olanlar geri dönemiyor. tc vatandaşı olan uygurlulara vize çıkmıyor, bu insanlar akrabalarından haber alamıyor. ülkede açık olan tek uluslararası iletişim aracı wechat sürekli denetim altında; yurt dışı ile konuşmak alıkonulma sebebi.

şu şartları kalkıp da türkiye’nin her tarafında her konuda herkes kadar hak sahibi olan kürt kökenli vatandaşların durumu ile karşılaştırmak için orospu çocuğundan aşağı olmak kurtarmaz.

edit: aşağıdaki cahil kardeşime mesaj atılamadığı için buraya ekleyelim; çin’de yaşayan çinli müslüman hui’ler var. uygurlara uygulanan sistematik zulüm programı bu çinli müslümanlara uygulanmıyor.
  • (bu entry yi konuyla alakali bir baska baslikta da yazmistim buraya da yapistiriyorum)

uzun olacak okumadan önce not: olayın türklük, müslümanlıkla alakası yok benim için, beni oradakilerin ırkı, dini değil insan olması ilgilendiriyor.
    olayın uzmanı olarak (evet iddia ediyorum hiç biriniz konuyu benim kadar iyi bilmiyor benden farklı bilgisi olan varsa özelden yazabilir konuşuruz)

neler yaşandığını gerizekalıya anlatır gibi anlatayım.

doğu türkistan denilen ama resmi adı x.u.a.r olan (şincan uygur özerk bölgesi) bölgede yaklaşık 22 milyon kişi yaşıyor ve bunların yarısı uygur.

bölgede zengin kömür, doğalgaz ve petrol rezervleri bulunuyor. yani stratejik önemi çin için çok büyük.

şincanın tarihine girip çok sıkmak istemiyorum ama bölgenin nüfus oranı yıllar içinde uygurlar aleyhine sistematik olarak değiştirildi.

çin ve uygurlar arasında 2009'da urumçi olayları yaşandı. uygur türkleri ile han çinlileri arasında çıkan çatışmalarda 200 kişi hayatını kaybetti. (kaçı çinli kaçı uygurlu farklı rakamlar var ama 2 taraftan da ölenler oldu)

günümüze gelelim. bu olaylardan sonra çin bölgede bir daha benzer olaylar yaşanmasın diye yeni politikalar uygulamaya başladı.

şincan bölgesini adeta bir açık hava hapishanesine dönüştürdü. her yerde güvenlik kamerası, arama noktaları, yüz tanıma sistemleri vs ile hayatı yaşanmaz hale getirdiler. şöyle ki bir sokaktan diğerine geçerken bile nerdeyse kimlik kontrolü yapılmaya başlandı.

asıl dünya kamuoyuna yansıyan olaylar ise toplu tutuklamalar. toplu tutuklama deyince de 100, 1000, 1000 kişiden bahsetmiyorum. tam 1 milyon kişi herhangi bir suç isnat edilmeden, avukat hakkı tanınmadan pekin hükümetinin "yeniden eğitim kampı" dediği kamplara kapatıldı.

bunu biraz açmak gerek şöyle oluyor sokakta yürüyorsunuz ve bir anda polisler gelip sana daha soru bile sormadan götürüyor, ailene kimse haber vermiyor, ailen bir şekilde nerede olduğunu öğrenebilirse ne ala. resmi olarak kimseye cevap verilmiyor.

dünyanın dört bir yanında ailesinden, çocuğundan, anasından babasından haber alamayan insanlar var.

kamplarda neler yaşandığına ilişkin çok sınırlı bilgi var. ama tanıklardan gelen bilgiler içerde çin milli marşı, çin dili, çin kültürü zorla öğretildiği belirtiliyor.

bu kanunsuz, insan haklarına aykırı olaylar için uluslararası af örgütü, bm gibi pek çok kurum ve kuruluşun devasa raporları var. (isteyene onları da gönderirim ya da google larsanız çıkıyor)

velhasıl kelam, çin 22 milyon nüfuslu bir bölgede şu an için yaklaşık 1 milyon kişiyi hapse atıp, burada asimilasyon politikası uyguluyor. amaç ise basit herkesi çinlileştirmek. farklılıkları yok etmek. böylelikle daha kolay kontrol etmek.

yani tekrar ediyorjm olayın türklükle, türkçülükle, müslümanlıkla, islamcılıkla alakası yok.

wall street journal ın konuyla ilgili haberi;
    https://www.youtube.com/watch?v=oq5lny21hgc

cnn international
    https://edition.cnn.com/…amilies-watson-pkg-vpx.cnn

uluslararası af örgütü
    https://www.amnesty.org.tr/…leri-cevap-talep-ediyor

bu da turk medyasindan
    https://youtu.be/zrnpmflhjkg

ilber ortayli’nin konuyla ilgili yazisi
    http://m.hurriyet.com.tr/…-iskence-korkunc-41007791

ve daha pek çok link bulabilir isteyenler...
  • (bkz: terörle mücadele)

kürtler türkiye'den ayrılmak istiyorlar, türkiye elbette bu talebe karşılık vermiyor. birilerinin kışkırtmasıyla kürtler silah alıp ayaklanıyor, biz de onları bastırınca adı terörle mücadele oluyor.

uygurlar çin'den ayrılmak istiyorlar, çin elbette bu talebe karşılık vermiyor. birilerinin kışkırtmasıyla uygurlar silah alıp ayaklanıyor, çin de bunları bastırınca adı zulüm oluyor.

edit: kimse kalkıp bölgedeki uygurların sütten çıkmış ak kaşık, tamamen masum siviller olduğu yanılgısına kapılmasın. uygur türklerinin en büyük müttefiki el-kaide'yken, taliban'la işbirliği içerisindeyken, neredeyse bütün sünni terör örgütleriyle erasmusa öğrenci gönderir gibi militan alısverişi yaparlarken, ışid'e türkiyelilerden sonra en çok ilgi gösteren türki kavim uygurlarken, 3-5 sakallı arapperest çekik gözlü için milliyetçilik damarlarınızı kabartmayın boşuna. ve tabi bu kadar terör örgütüyle ilişkiliyken önde gelen uygur direniş hareketleri, bir de hala soruyor musunuz türkiye neden sesini çıkarmıyor diye? uygurların derdi milliyetçilik değil, islamcılık. hem de sizin gibi ılımlısından değil, kelle kesmeli, bol cihatlı, her an bir halife yaratabilecek seviyedeki islamdan, sizin tabirinizle "gerçek islam bu değil" müslümanlığı söz konusu.

çin rusya değil, müslümanlara ruslar kadar hoşgörüyle yaklaşmaları gerekmiyor, ki çeçenler rusların da söz konusu cihatçılık olduğunda hoş tepkiler vermeyeceklerinin canlı kanıtıdır. çin gibi bir sosyalist cumhuriyetin dinlere hoşgörüyle yaklaşmayacağı aşikar, özellikle de nefrete ve suistimale bu kadar açık bir din anlayışı söz konusuysa.

eminim çinliler de uygurlara "yallah türkiye'ye" diyordur.

linç editi: bana gösterdiğiniz tepkinin 10'da 1'ini çin konsolosluğu önünde toplanıp göstersenize? oturduğunuz yerden beni linç etmek daha mı kolay geliyor? üstelik, beni neden linç ediyorsunuz ki? yalan söylemiyorum, iftira atmıyorum. ne yani bir kısmınız sahipleniyor, dini ve ırsi kardeş olarak görüyor diye terörü terörden ayıracak halim yok. terörün her türlüsüne karşıyım. sırf işime geliyor diye kimisine terörist deyip kimisine zulme uğrayan masumlar demiyorum. kürtlerle benzetme yaparak kimisinin damarına basmışım. ve basit bir benzetme yüzünden ne pkklığım kalmış ne kürtlüğüm. kürt de değilim, pkklı da. ama bunu anlamaktan aciz insanlara bunu anlatmak zorunda kalmak benim için de bir utanç, keşke biraz anlamaya çalışsanız. solcu diyen olmuş bol bol, solcu da değilim sağcı da. çift kutuplu geçersiz politik spektrumunuzda kiminizden daha solda olmam benim bir solcu olduğumu göstermez. küfredenlere zaten diyecek söz yok.

ne kadar radikal dini terör örgütü varsa uygurlarla işbirliği yapıyor. türkistan islam partisi'nin cihatçı bir terör örgütü olduğu gerçeği sizin görmezden gelmenizde kaybolmuyor. uygurların yaşadıklarıyla kürtlerin yaşadıklarını benzetmem bir kısmınızın yaptığı bu ikiyüzlülüğe bir göndermeydi. size kalsa öso da bir terör örgütü değil zaten, kiminize göre ışid öfkeli gençler, ama pkk çok kötü bir terör örgütü, çünkü ucu size dokunuyor. ikiyüzlülük yapan sizlersiniz, karşı olduğum teröristtir, desteklediğim sivil dayanışmadır ikiyüzlülüğü bu. benim için hepsi terörist, bu kadar basit. ve evet, çin'de müslümanların ibadet haklarına müdahale ediliyor. ama kalkıp da aynı müslümanlar gücü eline geçirseler herkese eşit ve adil bir ibadet hakkı tanıyacakmış gibi yazılar döşenmeyin buraya. uygurların afganlar ve pakistanlılardan büyük bir farkı yok. kimin için üzülüyorsunuz, bunlar için mi? zulme uğrayanlar kim, bunlar mı? doğu türkistan'da barış ve huzurun adresi bu dayı mı? yoksa bu dayı mı? çin'de arapça bağırıp arapça bayrak açıp dinlerin kardeşliğini mi savunuyordu bu uygurlar da ben buna karşı tavır alınca çok kötü oldum? bu çocuklar islamı anlatarak mı yaysınlar diye mi yetiştiriliyor?

adamlar bal gibi de islamcı terorist. zaten müslümanların dini inançları bu kadar kolay suistimal edilebiliyor, bir cihat çağrısıyla gaza gelip terör estirebiliyorlar diye kimse müslümanları istemiyor. çin müslümanlara karşı tavır alıyorsa, sebebi bu gibi teröre meyilli insanlar yüzünden, ve tabi çin'in bütün dinlere karşı tavır almasının da etkisi var. çin'i savunmak gibi bir derdim yok, çünkü tibet'te terörist olmamasına rağmen insanlık dışı eylemlerde bulunuyorlar. ama savunduğunuz türkistanlı uygurlu "sivillerin", aslında o kadar sivil olmadıklarını bilin, ekmek bıçaklarıyla savaşıyorlar diyen de önceki paragrafta paylaştığım fotoğraflara daha iyi baksın. kürdistan işçi partisi nasıl türkiye'de terör estiriyorsa, türkistan islam partisi de çin'de benzer şekillerde terör estiriyor. lafı dolandırmanın anlamı yok. çin zulmüne uğrayan masum insanlar da var elbette, kurunun yanında yaşların da yandığını en iyi bizler bilmeliyiz aslında, tabi kendi topraklarımızda zamanında kürtlere yaptığımız zulme ölü taklidi yapmıyorsanız. böyle yapıyorsanız zaten ikiyüzlüsünüz, ama sırf görüşleriniz yüzünden terörist ayrımı yapmayın bari, benim hümanistliğimi tartışacağınıza kendi ikiyüzlülüğünüzü tartışın. teröre terör demekten yanayım ben.
  • 800.000 ile 2.000.000 arasında vatandaşını toplama kamplarında hapsedip fiziksel ve psikolojik işkenceye tabi tutacaksın ama bunu pkk ile mücadeleyle bir tutup amerikanın oyunu diyeceğiz, siz saf olabilirsiniz ama karşınızda gerizekalı yok. üniversite mezunu, akıcı çince konuşan öğretmen kadını, doktoru bu kampta ne eğitiminden geçiriyorsun? 3 bebeğine el koyduğun, toplama kampında esir tuttuğun kadına 1 çocuğunu ölü teslim etmek mi terörle mücadele.

bu zulüm ancak çin hükümeti demokrasiye geçerse, tüm vatandaşlarını eşit yurttaşlar olarak görüp, tek tip vatandaş yaratma sevdasından vazgeçerse çözülür, radikal dini terör hücrelerinin kök salması da daha çok hukuk, daha çok hak, daha çok özgürlükle önlenir. üç beş manyağın bıçaklı saldırısını yada suriye'ye gidip gebermelerini bahane ederek en az 10.000.000'luk bir nüfusu terörist ilan edip 1984çülük oynamak daha kolay geliyor tabi. daha durun bu kendi milletine ettiği zulüm, biraz daha palazlanıp komşularına, denizaşırıya sarsın da siz o zaman görün.
  • toplama kamplarında türklere yapılan zulüm türkiye dışında bütün dünyada konuşuluyor, sadece türkiye’de konuşulmuyor.

bu gerçekten çok enteresan.

tamam türkiye’de basın diye bir şey yok.
    tamam köşe yazarları papağandan hallice... yazarlıkları siyasette olan bitene yorum yapmaktan ibaret.

ama hiç mi bahsedilmez arkadaş?

bizimkilerin konuşmama motivasyonu nedir hayal gücünüze kalmış.

ama dünya da konuşmaktan başka ne yapıyor?
    yani ben dünyayı da anlamakta güçlük çekiyorum.

çin gibi dünyanın en büyük ikinci ekonomisi değil de başka bir ülke bunu yapsaydı şimdiye dek üstünden 10 kere geçilmişti veya yaptırımlar başlamıştı (gerçi kalkışamazdı kimse demiştim de darfur meselesi var: (bkz: #72321217) (bkz: darfur soykırımı)
    (bkz: darfur’da soykırım yok) neticede sudan ambargo yemişti ancak çin olunca herkes susuyor. (tedarik zincirleri ve ekonominin giriftliği, yatırımlar, her şeyin çin’e bağlı olması...)

işte dış basında yaptırım vs. konuşuluyor. ama yapılmıyor.

zulmedilenler (uygur türkleri) tabiatıyla hem türk, hem de müslümanlar (yani bizim partilerin çoğunun ortalığı ayağa kaldırması lazımdı). ama ortada hiçbir şey yok, hiçbir şey konuşulmuyor.

para böyle bir şey mi gerçekten?

not: müslüman değilim ve çin’in islamcılık korkusundan bunları yaptığını okuyorum. yine de hiçbir şart ve şekilde toplama kampı gibi aşağılık yöntemler kabul edilemez. (islamcılık büyük bir dert desem de yöntem bu değil.)

böyle bir şey olabilir mi ya? nazi dönemi bitti dedik çin başladı. orada ne olup bitiyor bakayım desen, çin senin muhabirini alır bir daha da adamı kimse göremez. öyle bir ülkeden bahsediyoruz...

21.yy’da bm veya nato hangisi bir halta yarayacaksa tüm üye ülkeler çin elçilerini çağırıp nota vermeli (daimi üyeliğini de siktirtmesinler), gerekirse savaş tehdidinde bulunmalı.
    ama ticaret... ama piyasalar... ama ekonomi... ama şirketler... değil mi?

sikmişim ekonomisini...

donald trump tarifeler, hong kong falan derken şunları bir kazığa oturtsun da izleyelim. liberalleşme dalgası hong kong’tan yayılsın bir...

başka türlü kimseye boyun eğecekleri yok.

abd gitsin yıkılsın da çin gelsin diyenler... bak daha çin oyuna başlamadı bile, vitesi bire dahi atmadı, motoru ısıtıyor. o kadar diyeyim, geleceği siz hayal edin.
  • gıdasızlıktan ortalama erkek boyu kısa kalmış, hala halkının büyük kısmının uygar devletlerin ulaşabildiği teknoloji ve sağlık imkanlarından uzak kaldığı, hava kirliliğinden kanserin kol gezdiği çin'in türkiye'yi ekonomik yaptırıma zorlayabileceğine hatta kışladan çıkmadan nükleer çöplüğe çevirebileceğine ( red alert'ı acilen bırakmalısın) inanılan durum. bizim ihracat kalemlerimizin çoğu çin'in ithalat kalemleri bu arada ki çin'in zaten yatırımcılar için bir çekiciliği kalmadı, hindistan bile daha avantajlı görülüyor artık. zaten çin de hindistan'ın yerlere sıçılmayan versiyonu gelişmişlik olarak.

öncelikle çin'e bu konuda herhangi bir yaptırım ya da sözle uyarı yapılmıyorsa sebebi büyük ihtimalle bizim yöneticilerin kızıl blok ülkelerinde vs. bulunan hesapları, altınları filandır. zira benim bildiğim tayyip krizden filan korkup da böyle bir hem türk-hem müslüman mağduriyetini kesinlikle kaçırmazdı.

bu olayın üzerinde amerikan etkisinin olması ayrıca normal bir durum. siz ülkenizde özgürlüğü, insan haklarını, temel eşitlikleri sağlamazsanız burnunu amerika da sokar, türkiye de. bunda şaşılacak bir durum yok. çin kendi vatandaşına köpek muamelesi çeken, tosun bir komünistin ıslak rüyaları için milyonlarca insanın açlıktan ölmesine sebebiyet vermiş bir ülke. uygurlulara yapmış olabilecekleri hemen hiçbir şey beni şaşırtmaz.

ayrıca bunların perinçekçi tayfadan tonlarca troll'ü filan var sosyal medyada. onlara buradan seslenmek istiyorum. sizin vicdanınızı sikeyim amına kodumun satılmış köpekleri.
  • uygurlar içinde tabii ki el-kaide destekçisi var. bugün suriye'de orta asya kökenli el-kaide üyelerinin kendilerine ait kontrol ettiği bölgeler dahi bulunuyor. açıkçası el-kaide destekçilerine karşı yapılan insan haklarını ihlal eden uygulamalar için parmağımı dahi kaldırmam.

öte yandan iddia edilen rakamların yüzde 10'u bile doğruysa çin'de bir insanlık dramı yaşandığı doğru. 100.000 kişinin dahi el-kaide sempatizanı olması deli saçması bir iddia. açıkçası rakamlar çok daha fazlasını işaret ediyor.

tabii benim bu duruma karşı çıkmam bu insanların türk olmasıyla alakası yok, insan olmaları ile alakası var. aynısı kürtlere yapılsa kalkıp dans edecek tosuncukların insan hakları diye ortaya çıkmaları midemi bulandırıyor.

bu duruma karşı ne yapılabilir pek bilmiyorum açıkçası. çin'deki yaşam ve çalışma koşulları zaten nüfusun büyük bir kısmı için insanlık dışı bir durumda. yani dünya çin'in böyle bir bok yemesine zaten alışmış durumda maalesef. faşist bir diktatörlükle yönetilen çin'in dünya'dan gelen tepkileri pek umursamaması da başka boktan bir durum.

ayrıca batı basınında bu iddiaların hiç yer almadığı da doğru değil. şuana kadar bilinenler bile batı basını aracılığı ile dünya'ya aktarıldı.

bütün bu olanlar da zizek'in eğer şuan dünya'da bir süper güç olacaksa bu süper gücün çin olmasındansa abd'nin olmasını yeğlerim sözünü resmen onaylıyor.
  • dini ön plana almış insanların müslümanlar öldürülüyor diye bağırdığı,ırkı ön plana almış insanların türkler öldürülüyor diye bağırdığı,kimsenin olaya insan öldürülüyor gözüyle bakmadığı vahim olay.
  • uygur türkleri'nin bulunduğu bölgenin adı çince'de yeni yurt anlamına gelir. çin, işgalinden sonra sistematik olarak han çinlilerini bölgeye yerleştirerek öncelikle bölgenin demografik yapısını değiştirmeye başlamış ve günümüzde de bu politika başarılı olmuştur. sadece yerleştirmek ile de kalmamış bekar uygur genç kızlarının büyük bir kısmını da zorla çinliler ile evlendirerek kültürel asimilasyon politikasına girişmiştir. olaya türk yada müslüman gözünden değil insanlık boyutundan dahi bakılsa çin'in zulmü aşikardır. buradaki gibi yüreği taşlamış insan görünümlü varlıklar ya oradaki insanları cihadçı, ışidçi gibi yaftalar ile gebersinler naraları atmakta yada sırf türk düşmanlığından dolayı ucuz milliyetçilik karşıtı söylemlerde bulunmaktadırlar ki bunları okumak bile toplum olarak ne hale geldiğimizi göstermektedir. eğitim kampı adı altında insanlara işkencelerin edildiği, öldürüldüğü yerlerin fotoğraflarından da görüleceği üzere eğitim ile hiç mi hiç alakası yoktur. sadece çin'de değil dünyanın bir çok yerinde zulme uğrayan milyonlarca insan bulunmaktadır. lütfen aklınızı başınıza alınız ve her türlü zulme karşı sesinizi yükseltiniz.
hesabın var mı? giriş yap