şükela:  tümü | bugün
 • bazılar demişki uygurlar bölücülük yapıyor diye pkk’lılara, yine bazıları radikal islamcilara bağlamaya çalışıyor.

  doğu türkistan cumhuriyeti 1949 yılında çin ve stalinin ortak planı sonucunda çin tarafından işgal edilmiş, sonrasında özerklik statüsü verilmiş bir bölgedir. iç işlerinde tamamen bağımsız, dış işlerinde çine bağlıdır. yani yarı cumhuriyet. çin anayasası böyle. hal böyleyken kalkıp pkk ile karşılaştırmak cahillik yada art niyettir.

  islamcilara gelince, ingiliz, rus, hatta türkiyede ne kadar beyni yıkanmış terörist varsa uygurdan da o kadar beyni yıkanmış islamcılar vardır muhakkak. bunu bütün bir millete mal edemezsiniz. her milliyetten aşırı radikal insanlar çıkar elbet.

  benim tanıdığım yüzlerce uygur türkü var. hepsi işinde gücünde normal insanlar. açık, kapalı, modern hepsi var. hepsinin tek ortak yanı, 2 senedir memleketle iletişiminin kesilmesi. ne anne babalarından, ne akrabalarından haber alamıyorlar. arayıp soramıyorlar çünkü onların başına iş gelmesinden korkuyorlar. ülke resmen açık nazi kampına dönmüş durumda.

  çin hükümeti önceden ısrarla varlığını red ettiği kampları, şimdi kabul ediyor ama orada mesleki eğitim veriliyor diyor. ulan bütün aydınlar ve iş adamları kamplarda. sen bir iş adamına neyin meslek eğitimini vereceksin?
 • radikal islamcılar, teröristler gibi söylemlerle bu insanların zulüm görmesine nasıl göz yumabiliyorsunuz ? bulundukları durum neticesinde terörist gruplaşmalar olabilir kendi içlerinde.biraz akıllı konuşun.sanki bütün topluluk islamcı terörist gibi konuşuyorsunuz.

  bu katliamlara, zulümlere somut şekilde müdahale ettiğimiz zaman gerçekten kendimizi güçlü türkiye olarak nitelendirebiliriz.mitinglerde amerika'ya, israil'e, oraya buraya sallayıp ego tatmini yapmak kolay.önemli olan somut şekilde maddi, manevi, tarihi, kültürel vs. her anlamda değerlerini koruyabilmek.
 • türkün türke yaptığı zulmün yanında hiç kalır .
 • zamanin basbakanlarina cok soylendi alin gelin su adamlari guneydoguya yerlestirin diye. suriyelileri toplacagimiza bu adamlari alsaydik ne pkk ne sinir sorunu kalirdi.1 nesil sonra turkiye turkunden ayiramiyorsunuz zaten adamlari.
 • biri en büyük islamcı diğeri en büyük türkçü parti ittifak halindeler. 20 yıldır ülkeyi yönetiyorlar. bütün dünyayı dize getirdiklerini söylüyorlar. eee sahip çıksınlar o zaman hem din hem ırk kardeşi olan uygurlara!! eee aq bunu da mı biz yapalım !!

  hadi ahaber kitlesi gitsin, savaşsınlar orada. en büyük müslüman en türkçü bunlar değil miydi? yalan mıydı yani her şey?
 • uygur türkleriyle şov yapmanın para getirdiği gün hükümetimiz sessizliğini bozacaktır ki ortada çin gibi bir ekonomik canavar varken bu mümkün olmayacaktır
 • pekin'de yaşayan birisi olarak söylüyorum yok öyle bir şey batı medyası ciddi anlamda propaganda yapıyor çin hakkında .
 • bu uygur meselesi ile bizim kürt meselesi, yukarıda da çokça belirtildiği gibi, çok benzer. ülkenin merkeze uzak az gelişmiş bir köşesinde yaşanan ciddi bir azınlık sorunu.

  farklılıklara değinmekte fayda var:

  türkiye'de tek resmi dil türkçe ve bütün devlet kurumlarında türkçe kullanılıyor. çin'de mandrin'in yanısıra 4 resmi dil daha var, biri de uygurca. ayrıca yuan'ın (çin para birimi) üzerinde uygurca da yazıyor

  türkiye'nin idari yapılanmasında "kürdistan" diye bir kavram yok ve bunun propagandasını yapmak suç. çin'de doğu türkistan özerk bir eyalet.

  türkiye'de mahkemeler türkçe görülüyor, gerekli durumlarda tercüman çağırılıyor. ancak uygulamada kürtçe bu durumlara istisna oluşturuyor, mahkeme heyetlerinin kürtçe için "anlaşılmayan bir dil" deyip savunmayı reddetmişlikleri çoktur. çin'de mahkemelerde herhangi bir dilde savunma mümkün.

  türkiye'de eğitim dili türkçedir. bazı yabancı okullarda, yerli kolejlerde, anadolu liselerinde ve azınlık okullarında yabancı dilde eğitim verilmektedir. ancak meb'e bağlı hiçbir okul kürtçe eğitim vermemektedir. çin'de yabancı dilde eğitim yasak. her eyalet kendi dilinde eğitim veriyor. doğu türkistan'da da eğitim dili uygurca.

  durum bu şimdilik.
 • polis iki su sıktı diye "işkence vaar" ağlayan orospu çocukları, nedense müslüman ve türk diye uygurların başına gelen gerçek zulümleri reva görüyor. bunların milyonda biri kürtlere yapılsa götlerini avuçlayarak anırırlardı.
 • çok sayıda xinjiang uygur özerk bölgesi ve doğu türkistan doğumlu, orada arkadaşları ve ailesi olan hem uygur türkleri hem de han çinlileriyle tanışıklığım olduğundan bu entry de konuyla ilgili bana anlatılanları aktarmaya çalıştım.

  hem uygur türklerinin hem de han çinlilerinin ortak söylemleri bölgede gerçekten aşırı islamcı bir terör örgütü bulunduğu gerçeğidir. çinde ateşli silah elde etmek çok zor olduğundan bu örgüt genelde kesici alet ve ev yapımı bombalarla eylemler gerçekleştirmekteymiş.

  çin hükümetinin etnik köken ayırt etmeksizin hem suçlulara hem de potansiyel suçlu gördüğü kişilere karşı çok katı politikalar izlediği çokça duyduğum bir konu. çin hükümetinin bölgede uyguladığı politika ise örgütle ilişkili olduğunu düşündüğü kişileri hapse atmak (çinde hükümet suçlu olduğunuzu düşünüyorsa, aksi kanıtlanana kadar suçlusunuzdur), potansiyel olarak örgüte katılabileceğini düşündüğü kişileri ise eğitim kampları isimli kamplara göndermek şeklindeymiş. bu kamplarda çince eğitimi, çin tarihi, vatan sevgisi gibi konularda zorunlu eğitimler verildikten sonra örgüte katılma eğilimi ortadan kalktığı düşünülen kişiler kamplardan serbest bırakılıyor.

  konuştuğum kişilerin bu şekilde alıkonan bir akrabası olmasa da kimsenin haber alabildiğini sanmıyorlar çünkü çinde gözaltına alınan film yıldızları, komünist parti üyelerinden bile gözaltı süresinde haber alınamıyormuş. bununla ilgili şuanda devam eden eski interpol şefinin gözaltını örnek gösterdiler. hatta anlattıkları kadarıyla meşhur tiananmen olayları sırasında dönemin devlet başkanı bile ev hapsine alınmış ve ev hapsi süresi boyunca kimse kendisiyle iletişim kuramamış.

  çin hükümeti ayrıca bölge özerk yönetiminin olayların gelişme konusunda gerekli önlemleri alamadığı için bir çok yetkisinde kısıtlama getirmiş ve uygurca eğitimi çince eğitim ile değiştirmeye başlamış. uzun vadede bölgedeki radikal eğilimin önüne geçmek için bölgeye ayrılan eğitim ödeneği arttırılmış.

  kısa vadede çözüm olarak ise çinde hükümetin tüm ülkede uygulama kararı aldığı güvenli şehir politikalarına bölgede öncelik verilmiş ve bölgedeki polis sayısı arttırılmış. ülkenin çoğu bölgelerinde güvenli şehir uygulamasına geçildiğinde sokakta polise rastlanmazken bu bölgelerde hem güvenli şehir hem de sokakta polis bulunmaktaymış.

  konuştuğum hem uygurluların hem de çinlilerin ortak düşüncesi örgütün yabancı özellikle de amerika destekli olduğu şeklinde ve benzer girişimin daha önce tibet bölgesinde de yapıldığını düşünüyorlar ama o bölgeye direkt bir bağlantıları olmadığı için bunu spekülatif olarak değerlendirebilirsiniz.

  konuştuğum kişilerin anlattıkları bana insan hakkı ihlali gibi gelse de, çinde normal olduğu ve uygurlulara özel uygulamalar olmadığı hissiyatına kapıldım. çin vatandaşlarının buna uygurlularda dahil genel olarak güvenli şehir politikalarıyla çok gurur duyduğunu da biliyorum.
hesabın var mı? giriş yap