şükela:  tümü | bugün
  • bir süredir muhabbeti dönen olayın uygulanmaya başlaması durumu.

black mirror'ın nosedive bölümünü akıllara getiren gelişme.
  • benim 3-4 sene önce aklıma gelen "iyi vatandaş ile kötü vatandaşı" ayıran adına kendi kendime "vatandaşlık puanı" dediğim bir sistemin hayata geçmiş hâli.2020 senesinden sonra bütün çin'i kapsayacağı söyleniyor bu uygulamanın. çin komünist partisi'nin yani devlet başkanını seçme yetkisi anayasal olarak kendilerinde olan tek parti'nin (umarım burdaki duymaz bunu) ülkeyi demir yumruk ile yöneteceğinin göstergesidir. ortamlarda çin halk cumhuriyeti dersiniz kim bilecek!
    iyi vatandaşları tespit ekmekte kuklanılan bir çok göstermelik kriter var şimdilik. "anne babaya saygı", "insanlara yardım etmek" gibi... fakat vatandaşlık puanını düşüren kriterlerden biri "yabancı sitelerde geçirilen vaktin fazla olması"! varın siz hesap edin gerisini... vatandaşlık puanı yüksek olanlara iş imkânından kolay krediye kadar bir çok ayrıcalık tanınıyor ama düşük puanlı olanlara çin hapishanelerinde sağlanan imkan ve ayrıcalıklardan pek emin değilim!

ben bu uygulamayı "iyi vatandaş olmaya teşvik etmek,iyi vatandaşın işlerini kolaylaştırmak" gibi bir gayeyle düşünmüştüm fakat burada bunun ne hâle getirileceğini bildiğimden vazgeçmiştim... ama olur da bir gün cumhurbaşkanı olursam (ne gülüyorsun be?) pilot bir bölgede denemek isterim.
    adil bir şekilde uygulansa bence çok güzel olurdu...