şükela:  tümü | bugün
  • sertleşme sorunları yaşatabilen hadise.

(bkz: kalsiyum eksikliği)
    (bkz: magnezyum eksikliği)
  • bitkilerde de görülür. meyve verim ve kalitesini düşürür bu eksiklik.
  • bağışıklık sistemini zayıflatır, enfeksiyonlara karşı direnci azaltır, yaralarını iyileşmesi daha güç hale gelir.
  • akrodermatitis enteropatika mıydı neydi öyle bir hastalık vardı. böyle kırış kırış cilt olurdu bebeklerde yaşlı gibi. ayrıca bol bol ishal de geçirirler. konjenital-metabolik bir hastalıktı yanlış hatırlamıyorsam. yanlış hatırlamıyorum di mi lan? uyarın haa
  • tombalayi kazanmaya engel olan eksiklik. (bkz: tombala)
  • 4 yıldır yaşıyorum. çinko isimli köpeğim öldüğünden beri.
  • saç dökülmesi, halsizlik, ciltte ufak tefek yaralar ile kendini hissettirir. eksiklik varsa çinko almaya başladıktab 1-2 hafta sonra büyük bir enerji yükselişi hissedersiniz. doping almışsınızdır adeta.

fazla çinko alırsanız da mide bulantısı ile başınız derde girer.
  • doğuştan gelen bir emilim bozukluğu olmadığı sürece pek sık rastlanılmayan eksiklik. zira doğru bir diyet ile beslenildiği takdirde vücut ihtiyaç duyduğu çinkoyu rahatlıkla sağlayacaktır. buna rağmen çinko değerleri alçak seyrediyorsa, mutlaka takviye alınmalı. çünkü halsizlik ve saç dökülmeleri ile başlayan süreç kronik yorgunluk ve zayıf bir bağışıklık sistemi ile sonlanabilir.
  • küçükken yaşıtlarıma göre çok zayıftım ve fizyolojik gelişimim de yavaştı. bu yüzden annem-babam defalarca ege üniversitesi hastanesine götürüp getiriyorlardı amma doktorlar, yapılan onca kan-idrar vs. testlerine rağmen sorunun ne olduğunu bulamıyorlardı. doktorlar için adeta deneme tahtası olmuştum. heryerimi kontrol ediyorlardı: hatta bi keresinde doktor eline irili ufaklı daneleri olan enteresan bi tespih aldı ve taşaklarımın ölçüsünü bile aldı -cinsel gelişimim ne durumda diye. sonuç mu? sonuç olumluydu cinsel gelişimim iyiydi ama fizyolojik gelişimim hala yerinde sayıyordu. bu arada bizimkiler de alternatif tıbba yönelip aslan sütü ve arı sütü içirip duruyorlardı. bu fasit daire böyle devam ederken bizimkiler dayanamayıp tekrar hastaneye götürdüler farklı bi doktora. doktor hiç bişe yapmadan önceki test sonuçlarına bakıp 'e bu çocukta çinko eksikliği var' dedi ve tek ilaçlık bi reçete yazdı: zinco. bütün bu ızdrabın bittiği noktaydı zinco. kullandım ve kısa zamanda gözle görülür bi gelişme kaydettim.