şükela:  tümü | bugün
 • saç dökülmesi, halsizlik, ciltte ufak tefek yaralar ile kendini hissettirir. eksiklik varsa çinko almaya başladıktab 1-2 hafta sonra büyük bir enerji yükselişi hissedersiniz. doping almışsınızdır adeta.

  fazla çinko alırsanız da mide bulantısı ile başınız derde girer.
 • çinko ( zn+2) rna polimeraz'la dna polimeraz'ın kofaktörü olduğu için eksikliğinde özellikle çocuklarda büyüme-gelişme geriliği olur.

  yaşlılarda olabilir. en hızlı bölünen hücrelere sahip deri yada mide-bağırsak sisteminde olur. ishal ve derilerde soyulma görülür. bu tabloya da akrodermatitis enteropatika denir. bu tabloda ağız ve anüs çevresinde geçmeyen yaralar görülür ve el parmak uçlarında soyulma gözlenir.

  ayrıca bebeklerde görülen ve çinko emiliminin genetik olarak bozuk olduğu ve otozomal resesif olarak kalıtılan infantil akrodermatitis enteropatika denir. bu da sadece anne sütü içen çocuklarda görülür. çünkü inek sütünde çok fazla çinko vardır.
 • çinko eksikliği belirtileri nelerdir?

  - saç dökülmesi,
  - iştahsızlık,
  - sinirsel değişiklikler
  - ciltte açık yaralar
  - ishal
  - ağızda uçuk çıkması
  - hızlı zayıflama, açıklanamayan kilo kaybı
  - büyüme geriliği- tırnaklarda beyaz leke
  - okul öncesi çocuklarda gelişme geriliği
  - kulaklarda çınlama
  - uyuşukluk hali
  - dişlerin matlaşması
  - hafıza bozukluğu, zihinsel sorunlar
  - enfeksiyona karşı zayıflık,
  - psikolojik bozukluklar
  - yaraların iyileşmesindeki gecikmeler
  - deri problemleri, deri değişiklikleri
  - kısırlık
  - koku ve tat duyusunu bozabilir
  - kemiklerde zayıflık

  çinko hangi besinlerde ve yiyeceklerde bulunur?

  1)yumarta sarısı: yumurta sarısı çinko deposudur. yalnız yumurtanın sarısı genel kolesterol düzeyini bir nebze artırabilmektedir, çinko alımı için bile olsa kolesterol probleminiz varsa günde 1 yumurtadan fazla tüketmenizi tavsiye etmiyoruz.

  2)kuzu eti: 100 gram kuzu eti günlük çinko ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılar. ancak yüksek kolesterol değerine sahip olduğu için dikkatli tüketilmesi gerekir.

  3)midye: yüksek miktarda protein, demir minerali ve kalp dostu omega-3 yağ asidi içeren midye, çinko bakımından da oldukça zengindir. 6 adet midyenin içerdiği çinko miktarı ise, 32 miligramdır ve bu miktar günlük alınması gereken çinko miktarının % 400’ünü karşılamaktadır.

  4)mantar: kültür mantarı olarak da bildiğimiz ve yemeklere kattığımız beyaz mantarın 100 gramında yaklaşık 8 mg çinko minerali bulunur. ayrıca mantar, iyi bir vitamin ve mineral deposudur. kalorisi çok düşüktür.

  5)badem: çinko yönünden zengin olan bademin 100 gramı 3.5mg çinko içerir buda günlük çinko ihtiyacının %24’ünü karşılar.

  6)hayvansal ürünler: kırmızı et, beyaz et, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri, yumurta gibi pek çok gıdada çinko bulunur. örneğin, günlük yiyebileceğiniz 160 gramlık bir kırmızı et, ihtiyacınız olan çinkonun tamamını karşılayacaktır.

  7)kabak çekirdeği: 100 gram kabak çekirdeği 6.6 mg çinko içerir ki bu günlük ihtiyacın %44 ünü karşılamak için yeterlidir. ayrıca kabak çekirdeği yağı da çinko kaynağı olarak kullanılabilir.

  8)tavuk: tavuk, mükemmel bir protein deposu olmasının yanı sıra, çinko içeriği de yüksek bir hayvansal gıdadır. 85 gram pişmiş tavuk etinin içerdiği çinko miktarı ise, 2.4 miligramdır.

  9))susam: susamda bol miktarda çinko ve kalsiyum bulunur. özellikle gelişme çağındaki çocukların susam veya susamdan elde edilen tahin yemesi çok faydalıdır, hem ihtiyaç duydukları çinkoyu, hem de kalsiyumu buradan karşılayabilirler.

  10)sebzeler: ispanak, bezelye, bamya, mantar gibi sebzelerde çinko bulunur. sebzeler, genel olarak et ürünlerine kıyaslandığında vücudun çinko ihtiyacını daha az oranlarda karşılasalar da aralarında istisna olarak yüksek oranda çinko içerenler de bulunur.

  11)yoğurt: 100 gram yağsız yoğurtta 1 mg çinko (günlük ihtiyacın %6’sı) bulunur.

  12)kaju: zengin bir çinko kaynağı olan kaju, sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketilebilen lezzetli bir kuruyemiştir. 28 gram kavrulmuş kajunun içeriğinde bulunan çinko miktarı ise, 1.6 miligramdır.

  çinko hangi gidalarda bulunur? çinko açisindan zengin ve yüksek miktarda besinler/yiyecekler…

  *bezelye,

  *siyah çikolata,

  *yer fıstığı,

  *badem,

  *hindi eti,

  *sığır eti

  *kabak çekirdeği,

  *domates,

  *susam,

  *peynir,

  *kuzu eti,

  *karides,

  *mantar,

  *yumurta,

  *ispanak,

  *kuru fasulye,

  *enginar,

  yoğurt,

  *kuşkonmaz,

  *göğüs tavuk eti,

  *kaju,

  *kuzu ciğeri,

  *kahvaltılık yulaf,

  *kabak,

  *süt,

  *muz
 • son bir yıldır kendisini gösteren eksiklik benim için. önce sol elimin serçe parmak ucunda kağıt kesiği gibi başladı, derisi soyuldu. küçük kesik biçimindeki yara kapanmaya yüz tutsun, ya yenisi açılıyor ya da bakmışım daha derin bir şekilde açılıyordu. can yakıyor bir de, kendini hatırlatıyor çünkü.
  parmak ucumdaki deri sertleşir, hissizleşir gibi olunca doktora göründüm, çinko hapı tavsiye etti. devlet ödemiyordu geçen yaz aldığımda. bayağı yararlı oldular aslında, üçüncü günden sonra gözle görülür bir iyileşme ve yaralarda kapanma oldu. sonbaharda tamamen geçmişti en sonunda. tabi ki ben de çinko haplarını bitirdim ve bıraktım.
  şimdi yaz üstü, bu sefer sağ elimin parmak ucunda baş gösterdi. yine aynı yaralar, deri soyulması... işin kötüsü halsizlik ve huysuzluk da yapıyor. eczane yolu gözüktü.

  edit: @whatisrealneo’ya teşekkürler; diyete bol bol dereotu ve roka dahil etmek gerekliymiş.
 • akrodermatitis enteropatica nedenidir, parmak uçlarında soyulmalar olur, bir ton enzime de kofaktor falan, önemli yani
 • doğuştan gelen bir emilim bozukluğu olmadığı sürece pek sık rastlanılmayan eksiklik. zira doğru bir diyet ile beslenildiği takdirde vücut ihtiyaç duyduğu çinkoyu rahatlıkla sağlayacaktır. buna rağmen çinko değerleri alçak seyrediyorsa, mutlaka takviye alınmalı. çünkü halsizlik ve saç dökülmeleri ile başlayan süreç kronik yorgunluk ve zayıf bir bağışıklık sistemi ile sonlanabilir.
 • akrodermatitis enteropatika mıydı neydi öyle bir hastalık vardı. böyle kırış kırış cilt olurdu bebeklerde yaşlı gibi. ayrıca bol bol ishal de geçirirler. konjenital-metabolik bir hastalıktı yanlış hatırlamıyorsam. yanlış hatırlamıyorum di mi lan? uyarın haa
 • tombalayi kazanmaya engel olan eksiklik. (bkz: tombala)
 • sertleşme sorunları yaşatabilen hadise.

  (bkz: kalsiyum eksikliği)
  (bkz: magnezyum eksikliği)
 • bağışıklık sistemini zayıflatır, enfeksiyonlara karşı direnci azaltır, yaralarını iyileşmesi daha güç hale gelir.