şükela:  tümü | bugün
 • hayır cinlerle nasıl bir anlaşma yapabilirsin. yarı-yarıya mı bölüşüyorsunuz amk n'apıyorsunuz?
 • (bkz: şizofreni)
 • (bkz: cinfikirlilik)
 • işin özünde şu vardır ki bir çok gömü çıkarma dahilinde dua okuma için bir kimse bulundurulur. çünkü bu tarz gömü ya da define olarak adlandırılanlara zaman içinde cin' ler sahip çıkarlar ve bunlara dua ile karşı konulduğu bolca rivayet edilmektedir. hatta bu tarz rivayetlerde yapılmayanlarda görünenlerden dolayı kazı yapanlar mahalli kaçarak terk etmişlerdir.
 • bu mümkün olsaydı kendine üfürükçü diyen tiplerin hepsi sağlam zengin olurdu. safsatadır.
 • genelde gömü araştırılıp kazılan yerde bulunamayınca cinler gömüyü kaçırdı , cinler yerini değiştirdi gibi açıklamalar yapılır. bunun yanı sıra tuzaklı gömü gibi terimler de vardır. cinlerin tuzak kurduğuna belirli duaların okunmaz ise bu tuzağın kalkmayacağına inanılır. köyde bulunan amcanın benden daha atraksiyonlu bir hayatı var. indiana jones gibi takılıyorlar,kazmadık yer bırakmadılar. tılsım , büyü bilmem ne diye de para kazanıyor bu işten , galiba şarlatan bir amcam var. bütün bunların üstüne muhakkak birisinin köylüsü bu gömüyü bulmuştur , olmazsa olmazlardandır köy yerinde bu muhabbetler.
 • yarısı şimdi, yarisi da çarpıldıktan sonra
 • esası cinlerden yardım almak olmayan durumdur.

  bir hazineyi gömecek kişiler o hazinenin çalınmasını ya da hak etmeyen ellere geçmesini engellemek için bir de başına muhafız dikerler. eski mısır'dan beri var olan bir adet/inanca göre bu muhafız doğal olarak insan cinsinden olamayacak bir "şey" dir. ister ruh deyin ister cin deyin bu şeyi oraya dikmek o şey açısından gönüllü bir eylem olmayacaktır. bu nedenle uygun kişiler ve doğru bir yol ile o şey o hzanieye bağlanır yani tutsak edilir. bir başka deyişle bir hazine gömülürken o hazineyi korumak zorunda olan bir varlıkda beraberinde orada bağlı kalır. bu nedenle hazinenin yeri bulununca aynı prosedürün tersini yapmak gerekir yani o şey uygun içimde salınmalıdır. yoksa firavun mezarlarını açanların ya da hazine bulup başı beladan kurtulmayanların öykülerinde olduğu gibi o şey hazineye ve bulanlara eşlik etmeye devam eder ve onlara cezalarını verir.

  yani olayın aslı bu. şimdi burada iki ihtimal var.

  1) bunlar doğru. zaten firavun mezarlarını kurcalayanlar ve hazine bulanların kötü akıbetleri bilinen şeylerdir.

  2) bunlar bir ruhban/dinci grubun kendi varlık nedenlerini mueşrulaştırmak için uydurdukları söylentilerdir. böylece hem hazineyi saklama işinden hem de bulunduğu düşünülen bir hazineyi "temizleme" işinden para/komisyon alırlar. ayrıca, en kurnaz kısmı, hazineyi saklayacak adamın yanında olup hazinenin nerede olduğunu da biliyor olmalarıdır. yine hazine bulan da bunlardan korkacağı için bu işten anlayan bir uzman bulup aynı zamanda hazineden bir parçayı da ona vermek durumunda kalır. yani parası olana ya da parayı bulduğunu düşünene bir tür aracı-sigortacılık hizmeti sunarlarken kendileri çıkarlarını maksimize ederler.

  bu bilgiler aynı zamanda gizli kalmalıdır ve hüddam ilmi denen şeyin ortaya çıkmasına yol açmıştır.

  (bkz: hüddam)
 • söz konusu amk cinleri hep müslümanlara musallat oldukları için, burunları boktan çıkmamaktadır. gerçi onlar da biliyor demek ki elin arkeologu çıkarınca koskoca nefertari mezarını koklatmayacak bir sikke bile.
  müslüman öyle değil, müslüman cinden de cin. önce yardim alıyor, sonra türlü dualarla uzak tutuyor cini. neden duadan kaçıyorlar bilmiyorum, onlar da allah kulu ama duadan kaçıyorlar rivayetlere göre.
  belki de duaları yanlış okuduğunuz için kaçıyorlardir.
  araştırılmalı.