• ve inandıklarını açık açık söyleyebiliyor olmaları gerçeğiyle daha da garipleşen durum. düşün adam mevcut türlerin hepsini hatim etmiş bir de dünya dışı yahut enerji dolu görünmeyen varlıklara inanıyor. askerde özel bir üniversitede öğretim görevlisi olduğunu öğrendiğim kısa dönem bir arkadaş vardı. gece yanına diğer eratı toplar cinlere dair acaip hikayeler anlatırdı. ağaç altlarında yaşadıkları, üstlerine basma ihtimalimiz olduğu, kendilerince bir aile yapısına sahip oldukları vs vs.

"dostum sen şizofren misin?" diye sorduğumda ise rahatlıkla "hayır" cevabını verebiliyordu. banyoda musallat olandan tut gece evde dolaşıp milletin terliğini giyen cine kadar türlü hikaye duydum. hepsi de bir akrabanın ya da bir arkadaşın başına gelmiş şeklinde anlatılan ipe sapa gelmez hikayeler.

ben de buradan cinlere bir çağrıda bulunuyorum, cihangir tarafında oturuyorum. gelin görüşelim, bir çayımı için ve eğer zahmet olmazsa beni bir çarpın, ben de çarpılmış halimle bir selfie çekerek sözlükteki cinlere inanan gruptan gözyaşları içinde özür dileyeyim. bekliyorum.
  • verilen örnekten tam olarak kanıtlanamayacak durum.

mesela ben de cinlere inanmam; ama şunu da kabul ederim ki, özellikle yaz geceleri kumsalda arkadaşlarla muhabbet olarak döndürülecek en iyi iki konudan biridir cinler, diğeri ise komplo teorileri. "illuminati satanist yea." geyiğine inanmamama rağmen bahsettiğim ortamlarda gayet zevkli gelir. adam da gece cinli hikayelerden bahsetmiş işte, gayet zevkli. orada olsam, inanmamama rağmen oturur dinlerdim o hikayeleri.
  • 4 kutsal kitabin tamaminda yer almasi, pagan inanislar doneminde dahi tasvirleri ve kulturlerdeki yerinin sabitligiyle sadece semavi dinlere ait yanilsamalar olmadigi kabul olunan, omur sahibi yaratilmislarin varligini kabul etmis diger bir yaratilmis varligin olmasi durumudur, normaldir.

egzotik ve orjinal gorunmek icin tirstigin seyleri inkar et, kabul guzel kardesim lakin bari cevrendekileri ikna etmeye calisip da gulunc duruma dusme.
  • cinlerin varlığına dair bir kanıt değildir.
  • (bkz: yurdum garibani ortacag insani)
    (bkz: bilim)
    sonradan eklenen not: cinleri bilmiyorum ama bir insan faktoru var. fena carpar.
  • kuran-ı kerim olan kutsal kitabımızda varlığı açık seçik beyan edilen varlıklardır. ınanmayanları anlayabilirim ama inanmayıp saygı duymayan tipleri anlamam mümkün değil. ben nasıl senin inançlarına saygı duyuyosam sende duyacaksın. yada hiç konuşma daha iyi
  • normal bir durumdur.

tanrıya inanmakla cinlere inanmak arasında ne fark var anlamış değilim.

tanrıya inanıp cinlere inanmamak zaten hepten saçma, hele ki tanrı "allah" ise mutlaka inanıyordur, zira kitabında yazıyor adamın.
  • dinin çocuk psikolojisinden faydalanması ve korku üzerine dayalı diktesinin bir sonucudur. yıllar önce ben de bu insanlardan biriydim. hasan karacadağ'ın dabbe ve semum'unu izleyen bir çocuğun psikolojisinin yıllar boyunca düzelmeyeceğine inanıyorum.
  • kuran da geçen cin süresinden haberi olan insandır.ayrıca cinlere inanmamak islami yönden büyük sıkıntılar çıkarabilecek bir inançtır.adam allah a inanmıyor kaldı ki ondan cinlere inanmasını beklemek saçma zaten.
  • çok ufakta olsa psikolojik olarak sorunlu insanlardır. zira din açısından bakarsak cinlerin insanlara görünmesi yasaklanmıştır. yani inanan insanın cinlerden korkması sadece tek bir şeyle açıklanabilir. (ara: kedi)

edit: yasaklamaktan kasıt evrenlerimiz dünyalarımız ayrı demek istedim. bu evrene müdahale ettikleri için vakti zamanında cezalandırılmış ve bütün iletişim kanalları kopartılmış diye aklımda kaldı yaşar nuri öztürk ve zekeriya beyaz hocalardan dinlediğim kadarıyla. zira bu kadar kudretli ise bu cinler niye gelsinler buyrun dediğiniz zaman gelmemekteler? çok "mühim" insanlarsınız ya işi gücü yok cinlerin sizle uğraşacaklar.

film eleştirisi için girdim. yazdığım başlığa bak. mna sıçayım sözlük.
hesabın var mı? giriş yap