• cinlere inanan insanlar vardır evet ve açık açık inandıklarını söyleyebiliyorlar. yani? ben bir sorun göremiyorum inançlarını dile getirmelerinde. tamam yıllar önce evdeki tüm kapıların aynı anda hızlıca açılıp kapanması her ne kadar kafayı yedirtecek seviyeye getirdiyse de direkt olarak bunlar cinlerdir diyemedim bir dayanağım yok çünkü -yalnız bilinmeyen varlıklar olabileceğini düşündüm- ama herhangi bir kişinin bunun cinlerden kaynaklandığına inanması gayet olağan.

kaldı ki bin yıllardan beri insandan insana aktarılan genel inanışların içinde olan bir kavramı 14 yıl önce girilen "2000lerde artık böyle şeyler olmaz" durumuna getirmek kulağa biraz abes geliyor.
  • başkalarının inanç ve korkularını ayıplayıp küçük görmenin cahillik olduğunu bilmemek kadar acınası değildir.

(bkz: benim gibi düşünmeyen orospu çocuğudur)
  • muhabbet halindeyken inanmayan insanın altına sıçması kadar ilginç değildir.

he bunlar birde inanmadığı değerin olmadığına ısrarla inandırmaya çalışan tiplerdir.

(bkz: ah ulan rıza)
  • karşılıklı birbirini yargılayan/ aptal yerine koyan/ küçümseyen insanların olması daha da enteresan.

bir insanın cinlerin varlığını kabul etmesi, onu cahil yapmaz, hastalıklı ruh haline de sahip değildir. müslümandır ve kuran'da geçtiği için kabul görmüştür.

inanmayan insan da, zaten allah inancı olmadığı için, hali ile onun kitabını kabul görmediği için inanmaz, ya da kimine göre hurafe geliyordur o yüzden inanmaz.

ramazan ayı gelir, oruç tutmayanlar başlık üzerine başlık açarlar, ''16 saat aç durulur mu, bu sıcakta susuz nasıl durulur'' yaz sıcağı gelir, ''kapalılara acıyorum uzun kıyafetlerle ne yapıyorlar, türban kafalarına yapışmıyor mu''.. yahu çileyi çeken sizden daha az dertleniyor.

yıl olmuş 2014 düşünce özgürlüğü deyip, hala birbirini savundukları düşünce için yargılayanlar var.
  • yaşadığım bir olaydan sonra dahil olduğum kesim.

kuzenimin atölyesine giren hırsızlar, 20'ye yakın makineyi çalıyorlar. polislerden vs. sonuç çıkmıyor ve bu tür eşyaları bulduğu iddia edilen bir kadın buluyor kuzenim. kadın ankara'da yaşıyor, hırsızlık olayı ise istanbul'da oluyor. neyse biz yola çıkıyoruz, 3 kişi bunun evine gidiyoruz. kadın 1.40 boyunda, 3.50 eninde yürüyen kara mübarek. nedir sorununuz diyor ve kuzenim anlatıyor olayı. kadın bi 10 15 dakika kendi kendine konuşuyor ve "dükkânının olduğu semte git, bir kırmızı binanın altına saklamışlar senin makineleri" diyor. bulduğun zaman bana 3 tam altın getireceksin, şimdi para istemiyorum diyor. dükkanın olduğu semte gidiyoruz ve 1 gün boyunca kırmızı binaları tespit ediyoruz. 11 tane var. fazla uzatmayayım, makineler bu binalardan birinin bodrum katında çıkıyor. kadına 3 altın kadar para götürüyor kuzenim. kadın "benim hizmetkarlarım bu kağıtları ne yapsın, git altın getir bana" diyor.

"inci sözlük fantezi kuşağı" gibi oldu fakat fazlası vardır eksiği yoktur. bizzat yaşamasaydım da hayatta kimse inandıramazdı.

edit : kadın da hırsızlardan biri olabilir diyenler oldu. hırsızlığı yapan adamlar çeşitli suçlardan aranan 4 kişilik bir çeteymiş. 30 yıl hapis aldılar.
  • insan kabaca üç katlı bir yapıya sahiptir.

bedeni itibariyle hayvandır,

nefsi itibariyle "cin" dir.

ruhu itibariyle melektir.

insan bunların toplamından meydana gelir ve yapısı gereği üç mahlukat ve onların alemleri ile alakadardır. bedeni izaha hacet yok, onu es geçelim..."nefs", insan bedeninin bir tür enerjetik eşleniğidir ve cinnî bir oluşumdur. yani cini uzakta aramayın! insan bir vechesiyle "cinin" ta kendisidir.

bu cin yapı/nefs, kuran'da da işaret edildiği üzere, insana secdeden imtina eder yani insan terkibi içinde bir ayrık otu gibidir ve sürekli muhalefet eder. bütün bozuk düşünceler, vesveseler, kuruntular, evhamlar, korkular hep bu cinin telkinlerinden ibarettir. nevrozlar, kompleksler, çeşit çeşit psikolojik hastalıkların sebebi işte bu cin'dir.

bu cinni yapı ancak cebren ve şiddet kullanarak(tasavvufi usullerle) secdeye zorlanabilir ki, bu minvalde son peygamber aynen şöyle bildirmiştir:

"sizlerden hiçbiriniz müstesna olmamak üzere, her birinizin kendisinden ayrılmayan bir şeytanı vardır" buyurdu.

bunun üzerine ashab: "ey allah´ın elçisi, buna sen de dahil misin?"

"evet, fakat yüce allah bana yardım etti de, benim şeytanım müslüman oldu, artık bana sadece hayır ve iyilikle emreder"
  • akla hazin bir sonla biten şu fıkrayı getirir.

--- spoiler ---

yeni evli çift balayı zamanında golf oynamaya karar verirler. otellerindeki golf sahasına inip golf oynamaya başlarlar. adam topa bir vurur top direk çalılıkların arasında kaybolup beraberinde bir şeylerin kırıldığına dair ses getirir.. sesi takip eden çift topun harabe bir kulübenin camını kırdığını anlarlar. içeri girdiklerinde iri kıyım bir adam koltukta oturmaktadır. çift üzgün bir vaziyette, -kusura bakmayın beyefendi bilerek olmadı çok özür dileriz zararınızı ödemeye de razıyız, diyerek af dilerler.
    bunu gören adam:
    -hayır hayır esas ben size çok teşekkür ederim. ben bir cinim ve 300 yıldır bu lambadaydım.. topunuz lambayı kırarak benim serbest kalmama neden oldu.. bu yüzden ne isterseniz yapacağım ikinizinde birer hakkı var, der.
    kadın:
    -benim içinde hizmetçileri olan kapısında son model arabalar duran bir villam olsun, der.
    cin:
    -isteginiz yerine getirildi bayan, der.
    adam ise düşünür.."ev var araba var bende 1 milyon dolar istiyeyim diyerek hemen söze girişir:
    -cin bende hesabımda 1 milyon dolar istiyorum.
    -beyefendi sizin de isteğiniz yerine getirildi. fakat benimde bir isteğim var biliyorsunuz 300 senedir bir lambada kapalıyım ve canım acaip kadın çekiyor. bu isteklerinizin karşısında bende hanımınızla beraber olmak istiyorum, der.
    adam bu istek karşısında sinirlense de cinin yaptıklarından dolayı biraz yumuşar ve cin olduğunu düşünüp bir daha karşılarına çıkmayacağını düşününce karısına bakar. karısı da yakışıklı cinle bir beraberliğin zararlı olmayacağını düşünüp kabul eder. kadınla cin arka odada işlerini bitirmişler kadın giyinmektedir. cin yatakta uzanırken kadına:
    -hanfendi kocanız kaç yaşında?
    -35 nolduki?
    -hiiç bu yaşa gelmiş hala cinlere inanıyor
    --- spoiler ---
  • uzaylıya inanan milyonlarca insan varken şaşırtıcı değildir. asıl şaşırtıcı olan başkalarının innançlarını aşağılayarak tatmin olabilecek kadar rahatsız insanların varlığı.
  • alemlere rahmet olarak gonderilmis peygamberi bulunan gercek muslumanlar icin soylenebilecek olgu. alemler derken kastedilen insanlar, şeytanlar, melekler, cinler vs.
hesabın var mı? giriş yap