şükela:  tümü | bugün
 • gerekli motivasyonu hatta haddi nereden bulduğunu merak ettiğim bir takım insanların atatürk'ü eleştirmesidir.

  atatürk eleştirilmez değil. "atam sen kalk da ben yatam" kafasında bir insan değilim. nitekim kendisinin ekonomi politikasını, ulus politikasını yanlış bulurum. ancak cinlere inanan, hatta cinlerle konuştuğunu iddia eden bir tarihçi taslağına itibar eden birinin atatürk'ü eleştirme hakkını, haddini nereden bulduğunu hep merak etmişimdir.

  atatürk gibi bir tarihi şahsı eleştirmek birikim ve sistematik gerektirir. yani dönemin koşullarına hakim olmanız, toplumdaki geri kalmışlığı hesaba katmanız gerekir. öyle işkembe-i kübra'dan yok kuran'ı yasakladı, yok efendim din adamlarını astı falan diye konuşmak laf kalabalığı dışında bir şey yaratmaz.

  velhasıl, gerçeklikle bağlarını koparmış ve muhafazakar bir illüzyon dünyasında yaşamayı tercih eden birinin atatürk'ü eleştirmesi, bu hadde ve hakka sahip olması mümkün değildir. çünkü bu ciddi bir mevzu. tarih bir bilimdir, sosyal bilimlerin babasıdır ve tarih hakkında konuşmak hiç değilse ayakları yere basan bir birey olmayı gerektirir.

  yani öyle marks'ın cinlere kitap yazdırdığı uçuk kaçık, fantastik bir dünyada yaşıyorsanız, bir zahmet atatürk'ü eleştirmeyin.

  bunların çoğu osmanlı'yı da tanımaz zaten. fatih'i hatta muhammed'i referans gösterip "atam izindeyiz" diye kemalistlere nispet yapan tiplerin osmanlı hakkında bir bok bilmedikleri de ortadadır. tabi, daha kafasına taktığı fesin hikayesini bilmeyip "osmanlıcılık" sembolü olarak benimseyen tiplerden bunlara hakim olmalarını da bekleyemeyiz.