şükela:  tümü | bugün
  • genel olarak mekan sorunu yaşayan ve mekanda kendilerini var etme problemi yaşayan yaşantılar olarak cinlerin bu dertlerine son vermek arzusuyla canlı veya cansız uzayda yer kaplayan varlık biçimlerini mesken edinmeleridir. batı metafiziğinin ihmal ettiği soruşturmaların başında gelir. bütün bir batı metafiziği ilk ortaya çıkışından bu yana cinlerin mekansallaşmasını ihmal etmiştir. dahası bu meseleyi yok sayarak cinlerin mekansallaşmadığı bir varlık tahayyülünü meşrulaştırmaya çalışmıştır. sous rature olarak bile konuya ilgi ve alaka gösterilmemiştir. bu haliyle cinlerin mekansallaşmasının batı metafiziğinde unutuluşa bırakılması varlığın unutulması ile eş değerdir. varlığın unutulması nasıl varlık olarak varlığı küstürüp içe kapamışsa cinlerin mekansallaşmasının unutuluşu da hem mekanı hem cinleri küstürüp içe kapamış ve fakat bu içe kapanma bastırılanın geri dönüşü veya gerçeğin şoku olarak her daim varlığını korumuştur.
  • uzamın adsızlara betimlenmesinden sonra, ortaya çıkan boşluğun adsızlarca devinilerek doldurulmasıdır ki, rasyonal akıl kabullenemediğinden bir türlü ve bir özgüven eksikliği yansıması olarak oluşan korkuyu bastırmış, derinlere gömmüş fakat bu da mezarlığın yanından ıslık çalarak geçmelerinin nedeni olarak belirmiştir.
  • eti'nin başaralı dağıtım ağı sayesinde cinler tüm türkiye sathındaki market reyonlarında kendilerine yer bulmak suretiyle mekanallaşmıştır. (bkz: eti cin)
  • (bkz: imamhatipler kapatılsın)

çocukken anlatılan cin hikayelerine takmıştım kafayı. karanlıktan korkar olmuştum. istedikleri de bu aslında insan zihnini korkularla meşgul edip, sınırlandırmak. bir gün bu çarpılma olayını test etmek için mangal közüne işedim. çünkü duyduklarıma göre böyle bir şeye işersen çarpılıyorsun. surprise. hiç bir bok olmadı. yemiş ağacının altında cinler sofra kararmış demişlerdi, oraya da bir güzel işedim. çocuktum ve hayal kırıklığı yaşıyordum. en azından cinlerden bir uyarı bir şamar beklemiştim.

cinlerin mekansallaştığı yok, insanların duyduğu hikayeleri gerçekmiş gibi, kendi yaşamış gibi anlatması var.