şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır görmediğim bir arkadaşla görüşme imkanım oldu. üniversitede tarih okudu, edebiyattan anlar, kafası manyak çalışan bir tip. eski yazıyı iyi derecede okuyor. yazıyor. evvelden de biraz manyaktı ama şimdi iyice kafayı yemiş görünüyor. yıllardır işsiz, bir de evlenmiş. buna karısı bakıyor. her neyse. her şey film gibi. bir ara, yıllar önce anadolu'nun uzak bir şehrinde iyi kötü bir iş bulmuş. akşamları metruk bir evde kalıyor. o gün kitapçıda bir kitap buluyor. çok okur bu arada. kitap büyüler ve cinler üstüne. eski yazı iyi bildiği için, dur ulan bir deneyelim, diyor. böylece eleman cinler alemine duhul ediyor. giriş o giriş. o gece masadan tıkırtılar geldiğini, sabaha kadar uyuyamadığını söylüyor. o günden sonra her akşam çeşitli deneyimler yaşıyor. biliyorum, dedi bana, şimdi sen benim şizofren olduğumu falan söyleyeceksin... evet, dedim ama inanın bana o kadar normal görünüyor ki, hayret edersiniz. gündelik hayatında bir sorun yok. işsiz ve evde küçük kızına bakıyor. anladığım kadarıyla bir çeşit ikili hayat sürüyor. bir psikiyatriste bana anlattıklarını anlatsa kesin şizofreni teşhisi koyar. ancak tarihten siyasete o kadar sıkı analizleri var ki dehşete düşersiniz. bu adamın hayatı geceyi beklemekle geçiyor. gece onun dünyası. bana, cinler aleminden bir kapı açtığını ve onları geri gönderemediğini söylüyor. iyi bir film izleyicisidir, amerikan korku sinemasının kadim kültürlerin korkularından apartma konuları işlediğini ve bu işi iyi bildiklerini söylüyor.
    geceki yaşamı ifritler - büyük cinler - çeşitli sesler, tıkırtılar, dualar, korku ile karışık sabaha kadar süren bir zikir töreni. bazen cinlerle erotik deneyimler yaşıyor.
    neden yapıyorsun diye sorduğumda, güç, diyor. her zaman pısırık, korkak bir adamdım, şimdiyse kendimi o kadar güçlü hissediyorum ki sana bunun tadını asla anlatamam. uyuz olduğum birini istesem mahvederim...diyor. o kadar çok kur'an okumuş ki, ayetleri artık bütünüyle kendi deneyimleri üzerinde yorumlamaya başlamış. esprili, güler yüzlü, yaşadığı ortamın çok üstünde bi zeka ve mizaha sahip olan bu adam artık cinlerle, ifritlerle dolu bir hayat yaşıyor. karın ve çocuğun korkmuyor mu, diyorum, hayır, sadece bana geliyorlar, diyor.

umarım bir gün, bir tv ekranında karısını ve çocuklarını katleden bir adamın hikayesini duymayız.

heyecanla ve coşkuyla anlatıkları hikayeler tüylerimi diken diken ediyor.
    benim gibi korku filmlerinden bile korkan bir adam için normal sanırım.

cinlere inanmak konusu biliyorum hayli sorunlu bir durum, ancak insan bilgisinin sınırlarını düşünürsek öyle hemen de yok lan öyle şeyler falan demek bana akılcı gelmiyor.

ancak arkadaşımın ruhsal yaşantısından yine de endişeliyim.
    arkadaşın şu tip 'deneyimleri' var : mesela geceleyin ıssız bir sokaktan geçerken birden kızlı erkekli bir grup çıkıyor karşısına. ( sahi lan böyle bişey vardı bi ara: kızlı erkekli) neyse, bunlar kahkaha atarak yürüyorlar. bizimkisi, nooluyor lan bu saatte kim bunlar, diye bakıyor, suratları kapkara tipler. arkadaşın anlattığına göre cinler kara suratlı olurmuş. sonra birden susuyorlar

ben - niye sustular ki
    arkadaş - benim kur'an okumamdan çekiniyorlar
    ben- vay amk.

gündüz vakti bir gün pazarda yürüyor, çocuk için bir şeyler almayı planlıyormuş. o anda 'tuhaf' yüzlü iki tipin sislerin içinden gelir gibi buna doğru geldiklerini görmüş. adamlar adını söyleyerek naber ... demişler. sert bi biçimde. noolsun demiş şaşırarak. alsana çocuğa şunları demişler. param yok, demiş bizimkisi. uzun etme laaan al dedik sana...diyerek kaybolup gitmişler.

arkadaş, cinlerin kendine kızgın olduklarını, sürekli onları çağırmaktan dolayı öfkelendiklerini söylüyor .
    bir de bazen onları tuzla yaktığını da. o yüzden buna diş biliyorlarmış.

cinlerin bazı ortaçağ kaynaklarında kesinlikle iyi resimlendiğini
    kur'an ayetleri yazarak dehşet büyüler yapılabileceğini
    insanların babil de muhteşem büyüler yaptıklarını
    iskendiriye kütüphanesinde kadim büyü kitaplarının yok edildiğini.. anlatıyor.

her ne kadar cinlerin bizim boyutumuzda fiziksel olarak bize dokunamadıklarını, yalnızca vesvese verdiklerini söylese de bazen elini ve ayağını kaldırdıklarını, erotik bir biçimde 'peri' lerin -dişi cin- vücuduna sarıldıklarını, kendisiyle ilişki kurmak istediklerini söylüyor.

lan bunları yazarken ister istemez ben de güldüm şimdi. neyse

gece uyanıp karşı balkondaki birbirine benzeyen kadınların ona baktıklarını, karısını çağırıp ona göstermek istediğinde yok olduklarını, anlatıyor.
    her gece büyü yazmadan duramadığını da.. söylüyor

şehirde kendisi gibi birini bulmuş. o adam da işsiz ve geceleri sokaklarda deli gibi gezen biriymiş. - bilmiyorum belki de hayali bir arkadaştır bu- çoğu zaman bu adama danışıyormuş. onun da cinleri varmış.
  • (bkz: bir arkadaşım ekolü)
    yapıyor enter gidiyor enter bunu okuyabilen kör olur enter .
  • cin diye bir şey yoktur varsa da koyim cinlere.
  • işsizlikten türk korku filmlerinden çok izlemiş olabilir.
  • beni bir takım açıklamalar yapmaya sevk etmiştir. flood yaparken "neden kurgu katıyorsun" diye soruyorlar bazen. memorat dediğiniz sek gitmiyor, işlenince anlatması güzel oluyor.***
  • ben arkadaşına inanıyorum. ama yolu yol değil. evliliği biter ve kızına bile musallat olurlar. üstelik bunun bi tık seviyesi kırklara karışmaktır.
  • garip olaylar silsilesi.

bir deney vardı sanırım, ya da challange mı desem, kendisine en ufak bir merafizik öğesini ispat edecek olana milyon dolarlar vaad eden bir eleman vardı. senelerdir bir kişi bile en ufak şey kanıtlayamadı.

teknoloji ağının bu kadar yaygınlaştığı, metrekareye onlarca kamera düştüğü günümüzde de en ufak bir orijinal metafizik görüntü ya da bulgusu yok.

ya da koca dünyada var olanlar bizim hayalperest türklere mi dadanıyor hep ne bileyim ?

mesela müslüman cinler niçin ateist hawking'e dadanmıyor da bu tür hikâyelerle büyüyen meraklı anadolu garibanlarına dadanıyor.

cinlerle ilgili tüm masalları anlatan, muskalar yazdıran falan cevremdeki şahıslar korkunç şekilde cahil iken, dünyanın en ileri medeniyetleri ve en önemli bilim insanları böyle bir canlı formundan haberdar dahi değil.

yanlış anlamasın kimse, kimsenin inancına hakaret etmiyorum, çok ilgili olduğum konular değil keza bunlar, hepsinin açıklaması vardır belki fakat arkadaşınızın acilen bir psikolog ile görüşerek pozitif bilimler ile sorununu çözmesini telkin ederim. keza seneler önce "cinlerle ilişkiye girdi ondan delirdi" diye muskacı hocasi söylediği için ailesinin doktora dahi götürmediği kız, karşılarına bir başhekim taşınınca ısrarla hastaneye yatırılıyor ve sebebin beyindeki geçmişten aldığı bir darbeden ötürü biriken bir sıvı mı ne olduğu anlaşılıyor mevzunun. (detaylarına hakim değilim) nörolojik bir tedavi görerek sağlığına kavuştu kız, şimdi aydın'da universite okuyor.

daha böyle çok acı olaylar var. umarım arkadaşınız bu ikilemden kurtulup kendini ailesine adar bir an önce.
  • "tarih okudu, edebiyattan anlar, kafası manyak çalışan bir tip"
  • deist olmadan evvel bu tür şeyleri fazlasıyla araştırmış biri olarak üstteki yazar arkadaşa katılıyorum. diyelim ki ben yanılıyorum ve bu tür varlıklar gerçekten var. şöyle bir sorun var anlattıklarında, üstteki arkadaş da belirtmiş. ifrit denen cinlerle bir insan normal gibi görünerek iş birliği yapamaz. ifritler onu kullanır ve bu insan normal bir hayat filan yaşayamaz. mağarada pislik içinde filan yaşasa anlarım da yok evinde kızıyla, karısıyıla filan olamaz. ifrit dediğiniz şey, en güçlü cinlerdir ve insanlarla işi olmaz. şey gibi düşünün karıncalarla ne kadar muhattab olur ve onları ciddiye alırsınız? bunun gibi birşey.

peri olayına girmek bile istemiyorum.

sonuç olarak, evet arkadaşın şizofren ya da o minvalde bir hastalığa sahip ne yazıkki. en kısa zamanda doktora görünmesi gerekir.

edit. üstteki bir arkadaş bahsetmiş yine paranormal bir olayı ispat edene 1 milyon dolar ödül veren kişi (bkz: james randi)