şükela:  tümü | bugün
  • yilbasi aksami taksimde bir restorantta örnegini gördügüm sicak ve sempatik insanlar
  • mao zedungun türkiyede taninmasina dumur olan karakterler
  • her ortama uyum saglayan turist çesidi,ama pilav görünce de çildirabiliyorlar
  • 30-40 tanesi gelmisti yillar önce..
    ankara'da yoresel antep yemekleri yapan bir yerde calisiyordum.
    özbek pilavi pek meshurdu..
    adamlar nasil yemek yiyor? bir laf vardir, bizim oralarda;
    - koyunun, kecinin yediginin yarisini bir ökuz yese catlar..
    bu cin'liler oyle tipler. kafayi gomuyorlar tabaga. dunya ile iliskileri kesiliyor. gozlerini dikiyorlar bir noktaya ''miyynn..miynn.miynnnn'' sesler cikararak cok seri bir bicimde silip supuruyorlar..
    adamlar mutfagi kuruttu..
    valla pek de guzel servis yapmistim..
    adamlar bir hesap ödediler.. anasinin nikahi..
    giderken bolbol kafa salladilar..cok ,cok tesekkur ettiler. yine ''miyyynn..miynn..miynnn'' diyerek, egildiler buzulduler.
    tamam lan.. tama bokunu cikarmayin!!!.. anladik pek begendiniz servisi, mutfagi..gerci adamlara ne versen yerler..
    - ee.. bahsis nerede?
    bahsisi hakaret etmek icin verirlermis.
    - yok ya.. iyi amina koyum, bizde sizin verdiginiz tesekkurleri harcariz.. diyemedim..
    serefsizler.. bahsis falan vermediler.
    geleneginize, göreneginize sokayim..
  • hepsi birbirine benzerler, ulan bunlarda bize bakip bu turklerin hepsi birbirine benziyor demiyorlarsa adam degilim, bir cinli cevirip sormak lazim.
  • ilginç kişilikler. tam bir sürü psikolojisi hakim bunlarda. bahsettiğim tabii seyahat acentasıyla gelmiş kitleler için geçerli. bireysel veya 2-3 kişilik gruplar değil... uzak doğuda sık sık karşılaştığım bu kitleyi yönlendiren bir turist rehber olur. rehber ne derse onu yaparlar ve asla farklı bir adım atmazlar. rehberin götürdüğü yerde yemeğini yerler, rehberin övdüğü yerden alışverişi yaparlar. diğer mekanlara adımlarını bile atmazlar.