şükela:  tümü | bugün
  • hepimizin mağduriyeti.

normalleşmesiydi, aşısının bulunmasıydı, bu salgının ekonomik ve sosyal etkilerinin azalmasıydı, insanların psikolojilerinin düzelmesiydi minimum 3 yılı bulacak süreçtir.

3 yıldan önce asla normal hayatlarımıza dönemeyeceğiz. 3 yıldan sonra da dönebileceğimizin garantisi yok.

3 yıl amına koyayım ya. 3 yıl. hayatımızın en güzel yıllarından çalınan koca 3 yıl.

ne yüzünden?. çin devletinin otokratlarının, milyarderlerinin lüks içerisinde yaşarken sefil halkının hareket eden her şeyi hayatta kalmak için yemek zorunda kalmalarından dolayı.

hepimiz nasıl kabul ediyoruz bunu da anlayabilmiş değilim. bir ülkenin sorumsuzluğu yüzünden tüm dünya acı çekiyor, insanlar ölüyor ve bu ülkeye ciddi yaptırımlar olmuyor.

çaldığınız hayatımızı geri verin.

nasıl dünya savaşlarının sonunda savaşı kaybeden ülkeler tazminat ödedilerse, çin de hepimize tazminat ödemelidir.

buradaki meseleyi ırkçılık diye karalamaya çalışanlar ancak çin'in diktatörlük yapısının yandaş şakşakçıları ve kendi hayatları da mahvolmasına rağmen akıl tutulması yaşayan sjwlerdir.
  • cok yerinde bir serzenis.

cok buyuk, cok agir yaptirimlarin uygulanmasi gerekiyor. herkesin zarari cok buyuk. 3 yil sonra hersey cok farkli olabilirdi. suan resmen hayat durdu.

bir de bu uyariyi yapan doktora sorusturma acmisti cin. sonrasinda o doktor da öldu. gidip ailesinden ozur dilemisler. bedelini cok agir odemeliler. dunyanin kucuklu buyuklu tum ekonomik dengesini bozdular onlarin da ekonomisi en agir darbeyi almali. ciksin sirketler oradan, uretim yapmasinlar.
  • hayat oyle birsey. kimse dunya savaslari ciktiginda 4 yil -6 yil kaybedeceklerini bilmiyordu istemezdi. bu surec sonunda hayatta kalmak bile basari.
  • o zaman allah'a büyük atar yapmanız gerek, çünkü sizi bir gerizekalı olarak yaratmış. virüs yüzünden çinlilere saldırıp beden ödetelim kafasındasınız.
    virüsü de bahane ederek hayatınızdaki başarısızlıklara bahane bulmayın ve çalışın.
    virüs geçici ama sizin bu mallığınız kalıcı maalesef.
  • çok da siklerindeydi aq.
  • çin’e gitmemiş yazar beyanı bu egzotik hayvanları tüketen elit bir kesim var ve kişi başı milli gelir bizim ülkemizden yüksek.

edit: çini savunmuyorum bu hayvanlar nedeniyle daha önce başka salgınlar olması ve buna rağmen bu pazarlara izin verilmesi insanlık suçu benim belirtmek istediğim sadece fakir insanların açlıktan yemediği.
  • (bkz: cahillik)
  • adamlar göz göre göre 30'lu yaşlarımın ilk yarısını yok etti.
    yirmili yaşlarımın tüm ikinci yarısını sabahtan akşama kadar çalışıp otuzlu yaşlarımda rahat etmek için harcadım. ve adamlar, benim o rahat yaşamam gereken yılları da yok etti.

nefret söyleminden ban yememek için çok bir şey demiyorum. ama tüm acıları çekmesini istiyorum o coğrafyanın.
  • herkes amma meraklı kötü giden her şeyde başkalarına suç atmaya dediğim serzeniş. önce kendinde ara demişler.
  • çinlilere gelene kadar...*

t: haksız serzeniş.