şükela:  tümü | bugün
  • zıplayarak yapılan gereksiz bir aktivite olması dolayısıyla akla yıllar evvel gerçekleşmiş bir ozan orhon konseri enstantanesini getiren deyiş.
    bahsi geçen konserde ise ozan ağabey evvela seyircilere "hey millet, bu gece bu salonu yıkıyoruz, zıplayıın!" diye bağırmış, sonra verilen bir arada "ya beyler, fazla zıplamışız salon yıkılma tehlikesi geçirmiş, biraz daha sakin olalım..." diyerek yediği pilavdan dönmüş, kırılmış kaşığını ise sahne arkasında kıçına sokmuştu.
  • konuyla ilgili bir haber çikmisti aylar önce hürriyette. galiba ingiltere'de bütün okullardaki ögrencileri ayni saatte ziplatmislar ve yarattigi titremeyi ölçmüslerdi de fazla da bisey çikmamisti.
  • focus dergisinin nisan 2003 sayısında bir okuyucu bu önermenin doğru olup olmadığını sormuş, cevap veren kişi de bütün çinlilerin ağırlığının yaklaşık 65 milyar (65 × 10 ^9) kg, dünyanın ağırlığının ise 6 × 10 ^16 kg olduğundan hareketle dünyanın çinlilerin bu hareketini pek de tınmayacağını söylemiş.

düzeltme: sirius'un uyarısı üzerine bir de büyük laroussea baktım, orada dünyanın kütlesinin 5.98 × 10^24 kg olduğunu söylüyor (özkütlesi de 5.52 ton/m³ imiş.)
    ayrıca dergi * hesap yaparken ortalama bir çinli'yi 65 kg, toplam çinli sayısını da 1 milyar kabul edip toplam kütlelerini 65 milyon kg hesaplamış, ben de üzerinde düşünmeden bunu aynen aldım, spinapubica'nın altlardaki entrysinden sonra yanlışı farkedip düzelttim. (bu yüzden de spinapubicayla aramızda hafiften bir gerilim oldu).
    hulasa dergi önerme * üzerinde fikir beyan ederken özensiz davranmış.

sonuç; dünyanın kütlesi 5.98 × 10^24 kg, çinlilerin (yaklaşık) toplam kütlesi ise 6.5 × 10^9 kg. aradaki oran (yaklaşık) katrilyona bir (1.0 × 10^15).
  • "taburunu gündelik yürüyüşe çıkaran yüzbaşı, uygun adım marş repliğiyle yola koyulur.. bir köprüyle karşılaşınca uygun adımdan serbest adım moduna geçirir erleri. çünki erlerin rap rap aynı anda bastıkları adımlar belli bi frekans oluşturur ve eğer köprününkine uyarsa, yıkılma tehlikesi olabirlir".. bu örnekten yola çıkarak bi yere varılabilir mi? o da sizlere, bilim ve ilim kurtlarına kalmıştır..
  • (bkz: yok deve)
  • çinlilerin ağırlığı; daha önce belirtildiği gibi -yani yanlış olarak-65 milyon kg değil de, -eğer gerçekte olduğu gibi-65 milyar kg(yaklaşık) olarak alınırsa, kayda değer bir deprem yaratabilmesi muhtemeldir. bu açıdan; -abartılı olsa da-bir sarsıntının meydana gelmesi olasıdır, ama hiç bir yerin şaftı maftı kaymaz.
    lakin zıplama esnasında osururlarsa, onu bilemem.
  • üzerinde yaşadıkları zeminin özsalınım katsayısı ile orantılı olarak zıplar da rezonansa oynarlarsa belki bir yerlere varabiliriz.
  • yaptığım kaba hesaplamalara göre dünyayı yörüngesinde tutan kütle çekim kuvvetlerinin bileşkesi 6x10^29 newton civarındadır.
    bütün çinliler yerden 10 santimetre yukarıdan bırakılıp aynı anda yere çarpsalar ve çarpışmanın tüm enerjisi 0.1 saniye içerisinde dünyaya geçse bile oluşan kuvvet 6x10^11'i geçemez ki bu dünya yörüngesinde ancak nano - hatta belkli piko - ölçekte bir değişiklik meydana getirebilir.