şükela:  tümü | bugün
  • corona virüs konusunda çinlilerin masum olma ihtimaliydi aslında ama malum karakter sınırı.

günlerdir aklımı kurcalayan ihtimal aslında.

insan ve gıda üzerine izlediğim belgesellerde dikkatimi çeken bir mevzu var.

arz ve talep konusu diyebilirim kısaca. dünyada 7 milyar insan var. ve bu insanların her gün tüketmesi gereken bir gıda miktarı.

örneğin hepimizin malumu fabrikasyon tavuklar. canan karatay’ın karşı çıktığı ve yemeyin , onlar tavuk değil insanoğlunun yarattığı bir canlı dediği tavuklar.

ama mecbur yemek zorundayız değil mi ? ayrıca üreticiler de mecbur. 7 milyar insanı 3 4 ay beslediği tavukla doyuramazlar , 21 günde büyütüp sofraya getirmeleri lazım . 3 4 ayda büyüttüklerini kime , kaça satacaklar ?

aynı şekilde günümüzde üretilen bir çok kalitesiz gıdanın , bu kalabalık insan topluluğunu doyurmak amaçlı üretildiği belirtiliyor.

örneğin margarin. son derece sağlıksız ve tamamen insanlar tarafından üretilmiş yapay bir ürün. aynı şekilde ayçiçek yağı. peki siz 7 milyar insanı zeytinyağı ve hakiki tereyağı ile doyurabilirmisiniz ? yetirebilirmisiniz ?

e sadede gelelim. bu adamların nüfusu 1.5 milyar civarı. ve insan hayatının en ucuz olduğu ülkelerden biri. siz bu nüfusu sağlıklı etlerle , sağlıklı yağlarla besleyebilirmisiniz ?

ki biz 80 milyon insana bile sağlıklı yağlar , sağlıklı tavuklar yediremiyoruz. sağlıklı tavuğu geçtim , 80 milyona kırmızı et yedirebiliyormuyuz ? kurbandan kurbana kırmızı et yiyebilen insanların olduğu bir toplumda yaşıyoruz.

bu adamların kültüründe bunlar var mı , bundan 300 500 yıl önce yarasa , köpek yiyorlarmıydı bilmiyorum. ama günümüz şartlarında baktığım zaman bu adamlar bunları yemek zorundaymış , bunları yemezler ise 1.5 milyar nüfus başka birşey bulamayacakmış gibi geliyor bana. zannetmiyorum ki bir çinli önüne bir tabak bonfile , bir tabak kızarmış fare koyulduğunda fareyi seçsin.

birgün margarinden ya da 21 günlük tavuklardan yeni bir virüs dünyaya yayılsa diye senaryo yazıyorum.

o zaman zenginlerin bize : “amkmun fakirleri 21 günlük tavuk yenir mi ? , vücut sıcaklığında erimeyen , kalp ve damarlarda donan , tıkanıklık yapan margarin yenir mi amk ?”

deme hakları var mı ?
  • (bkz: chaby han) sen misin?
  • köpek ya da yarasa yiyeceklerine, domuz yesinler. hadi bizde tüketimi olmadıgından pahalı da, dünyanın en ucuz etlerinden biridir aslında. üretimi de çok kolay.

elinin altında böyle bir imkan varken, gidip köpek ya da yarasa yiyorsan yuh bir dur derim arkadaş. bunun kültürü mü olur?

kaçıncı virüs bu çin'den çıkan?

ayrıca başlıgı acan arkadaş umarım margarinden virüs bulaşabilir tezinde ciddi degildir. tavuklar da ha keza öyle. sorun birlikte yaşamadıgımız, alışmadııgımız, ne idügü belirsiz canlıları yemekte.

ek : bir de böyle bir şey vardı https://seyler.eksisozluk.com/…en-acayip-manzaralar
  • çinliler adını bilmediğimiz hayvanları yiyip virüsü insanlara geçirdiği için suçludur. diğer insanlar da buna engel olmadığı için.

suçu bilip eylemsiz kalan suç ortağıdır.
  • sıfır. hem de kocaman sıfır. birçok kültür et yer evet. her bulduğunu canlı canlı yemek ne lan. 500 bin yıl önce ateş bulunmuş amk. çin ile ilgili başlıklara bakamıyorum, midem kaldırmıyor. zaten bunlar bu hızda giderse virüs imalatından 3-5 yıla dünyanın anasını sikecekler.
  • yedikleri hayvanlardan hastalık bulaşıyor. hadi insandan değil sadece hayvandan bulaşıyor, zararı kendileri görecekler diyelim;

diri diri kaynar kazana köpek atmak nedir, fare yemek nedir her şey mi nüfus, coğrafya, mecburiyet..
  • aşırı boş bi önerme neyi üretirsen o çoğalır, köpek yemek filan savaş yokluk döneminden kalma bi alışkanlıkmış bence yarasa mevzusuda öyle.

asyaya giderseniz binlerce şey görürsünüz böcekler kurbağalar tarantulalar yılanlar v.b şuan tamamen turistik meselelerden dolayı bide herşeyi yedikleri için çok çeşit olmasını seviyolar herşeyi baharatlayıp kızartıyolar.

bence net suçlular 2020 yılındayız türkiyede kimse öyle sikko şeyler yemiyo urfada konyada yenildiği öğrenilse önüne geçilir mahalle baskısı falan.

çini sikiyim tüm dünyanın bedduasını aldılar.
  • imkansızdır. aç kalırsın, et yiyemezsin ot ile beslenirsin yine de yarasa yemezsin. hadi onu bunu geçtim madem fare vs. yiyorlar neden pişirmek yerine canlı canlı yiyorlar? kimse bana bu kanını siktiğimin orospu çocuklarını savunmasın. aç kalın bokunuzda boğulun e mi.
  • yoktur. bi youtube videosunda izlemiştim. bunlar yine otu boku yiyor altına azeri bir kardeşimiz şu yorumu yapmış,

--- spoiler ---

daşdan yumşaq ne var yeyirler.
    --- spoiler ---

aynen öyle midesini siktiklerim.