şükela:  tümü | bugün
  • son 15 senede kaç defa lise ve üniversite sınavlarını giriş sistemi değişti?

- eğitim sistemini değiştirmek yerine neden sadece geçici çözümler sunuluyor?

2000 ve sonrası nesilin içinde bulunduğu durum, yozlaşmışlık, ülkede nereye elini atsan elinde kalmasını neye bağlıyorsunuz?

- öğretmenlerimizin %90ı neden kalitesiz, vasıfsız? (öğretmen karşıtı değilim, yanlış anlaşılmasın. keza sadece öğretmenler değil ülkenin %99'u kalitesiz.)

hangi ülkede ve nasıl bir ekonomi bakanı çıkıp doların artışını kabul etmiyorum diyebilir?

- neden bu ülkede siyasi kesim sürekli ve aleni bir biçimde halkla dalga geçiyor, halkı aptal yerine koyuyor?

her geçen gün kutuplaşan, milliyetçiliğin ve yobazlığın arttığı ülkemizin geleceğinin durumu nedir?

- deprem gibi bir doğal sıkıntının beklediği marmara bölgesinde son 30 senede ne yapıldı?

neden ülkenin yarısından çoğu 80'lerden beri sağa sola peşkeş çekiliyor?

- sağcısı, solcusu, orta yolcusu. neden hepsi birbirinden kalitesiz?

halk dediğimiz kitle neden fanatik bir şekilde parti tutar? halk, devlete karşı muhalif olması gerek kitle değil midir? yapmamız gereken halkın çıkarları için uğraşmakken neden partilerin ve siyasi kişilerin çıkarları için uğraşırız?

- duble yollar yapıldı. bu zaten olması gereken şey değil midir? neden ayrıca bununla övünülür? zaten iktidara gelen kesim, millete hizmet için gelmemiş midir? zaten görevini yapmakla mükellef değil midir? hatırlar mısınız bir futbolcu gol attıktan sonra neden sevinmediği sorulduğunda "postacı eve mektup getirdiği zaman neden sevinmiyor" gibi bir cevap vermişti. çünkü o'nun işi o değil midir? iktidar, belediye, kolluk kuvvetleri vs. zaten olması gereken şeyi yaptığı için neden övünür?

ekonomik göstergeler 2000lerin başından 2010'a kadar abd'nin ekonomi politikaları sayesinde iyiye giderken, musluk akarken neden doldurulmaz? neden üretime, sanayiye değil de inşaata yatırım yapılır? getirisi olmayan, geçici çözümler ne zamana ve nereye kadar ülkenin durumunu idare edebilir?

- 20 sene kadar önce de içinde bulunduğumuz gelişmekte olan ülkeler klasmanında olan güney kore, samsung gibi devasa markalar yaratırken neden biz yapamayız? bizden daha mı akıllılar? sanmıyorum.

neden ülkede bilimiyle konuşulması gereken kurumlar hayvanat bahçeleriyle ilgili hale gelir?

- neden ülkede parası olanın oğlu birilerini arabayla ezebilip sonra da dışarda gezebilirken parası olmayanlar senelerce hapis yatar?

neden ülkemde fakirler savaşlarda ölürken zenginler veya siyasi çocukları askere gitmez, rahat bir yaşam sürer?

- devlet ne için vardır? ne ile ilgilenir? eğer halkını koruyamıyorsa devletin vasfı nedir?

neden ülkemde eğitim ile ileri gidebilmek varken bilinçli bir şekilde cahil ve vizyonsuz bir halk yaratılmaya çalışılır?

- neden bilimin, sanatın ışığında değil de yobazlığın gölgesinde kalmaktayız? neden güzel olan varken, öldürmelerle, terörle, savaşlarla iç içeyiz? neden biz bir gelişmiş ülke vasfına ulaşamadık senelerdir?

bizimle beraber 2 dünya savaşı atlatmış, ikisinde de en küçük deliğine kadar içine edilmiş olan almanya şu anda dünyanın en büyük 5 ekonomisinden biriyken, neden biz 100 senedir bir yerimizi toplayamadık?

- gelişmiş ülkelerde seçimler öncesinde siyasiler yapacakları vaatleri anlatırken bizde neden durum x partisi bok y partisi kaka şeklinde çocukça şeylerle geçer?

senelerdir oy verdiği ve körü körüne bağlı olduğu partinin tüzüğü ve ekonomik yapılarıyla alakalı neden hiçbir şey bilmez oy veren kitle?

-neden ülkede en önemli şey ekonomiyken, seçimler veya başka zamanlarda üstünde bu kadar durulmaz?

neden futbola düşkün olduğumuz kadar kız çocukların eğitimlerine düşkün değiliz?

vs bunun gibi milyonlarca soru.

farkında mısınız bilmiyorum, dışarıda herkes mutsuz. parası olan da mutsuz, sağlıklı olan da mutsuz. gazeteci de mutsuz, belediyede çalışan işçi de. biz neden böyle olduk? neden bu şekilde devam ediyoruz? neden siyasilerimiz bu duruma el atmazlar? neden hala x partisinin ne kadar kötü olduğu y partisinin ne kadar dindar olduğu konuşulur? asıl konuşulması gereken hiçbir durum konuşulmazken son sırada olması gereken şeyler neden hep önde bizim ülkemizde?

benim herhangi bir parti ile bağım yok. ne chpliyim ne akpli. ikisinin de sert savunucularının birbirinden bir farkı da yok. uçlarda yaşayan insanları sevmiyorum, konu ne olursa olsun. eleştirim genel olarak mustafa kemal paşa'dan sonra gelen her kesim içindir. her iktidarın yanlışları ve doğruları olmuştur. akp'nin de doğru bulduğum politikaları var, yanlış bulduklarım da var. mantıken yapmamız gereken iktidara gelen siyasileri halk için çalışması için sonuna kadar sömürmektir. halk için ellerinden geleni yapmak zorunda olduklarını onlara anlatmaktır.

kafanızı ütülediysem kusuruma bakmayın. okuyacak durumu olmayanlar için de;

cennet vatan türkiyem, elbet güzel günler göreceğiz, yeter ki eğitimin sanatın ve bilimin ışığından ayrılmayalım.