şükela:  tümü | bugün
  • tapu ve kadastro mudurluklerinin ortaklasa gerceklestirdigi, bir parselin yapili iken yapisisiz ya da yapisizken yapili hale getirilmesi islemine verilen teknik isimdir.

    eger bir tapu kaydina rastlarsaniz bakin derim. pafta, ada, parsel gibi tasinmaza ait tapu sicil kayitlarin bir yaninda da, "parselin vasfi" seklinde yazili bir sutun bulunur. orada parsellere gore degisiklik gosteren, "arsa/tarla/bag/bahce/kargir ev/apartman...ve benzeri" ibareler bulunur, bu tanimlar arsa veya arazinin cinsidir. **

    is bu vasif degisiklikleri, ya yeni bir yapi yapilirken arazi uzerinde bina varsa yikilmak suretiyle arsa formatina getirilir ya da arsa ise, uzerine insaa edilecek yapinin ne oldugu dikkate alinarak (misal, 2 katli ev yapilmissa, "iki katli kargir ev") tapu kutuk ve sicillerinde belirtmek kaydiyla tapusuna islenir. amac nedir diye sorarsaniz yapi kullanma izni alabilmek icin, kat mulkiyetine gecmenin ilk adimidir, derim.

    (ha, bu bilgileri siradan bir emlakci ya da tapu takipcisine sorsaniz cebinize sikismis, bir miktar maninizi kirparlardi, bu da sozlugun kutsalligi ve dahi guzelligi, o ayri.)
  • taşınmaz malların konumlarında, sınırlarında, büyüklük ya da boyutlarında olmayan, sadece üzerlerinde olan değişikliklerdir. bir tarlanın meyvalığa, bağa ya da bahçeye dönüşmesi; boş bir arsanın üzerinde bina yapılması sonucu binalı arsaya dönüşmesi ya da arsa üzerindeki yapının yıkılması sonucu, binalı arsanın boş arsaya dönüşmesi gibi durumlar örnektir
  • bir taşınmazın cinsinin yapısız iken yapılı veya yapılı iken yapısız hale, bağ, bahçe ve benzeri iken arsa ve arazi, arsa ve arazi veya yapılı iken bağ, bahçe ve benzeri duruma dönüştürmek için paftasında ve tapu sicilinde yapılan işlemdir.(bkz: cins tashihi)